. .. .. .. .. .. .. .
. . . .

MAGAZÍN - Zdravie

Čo sa nám svaly snažia povedaťPublikováno 22.2.2019, 11:33
Ak nás bolí zadok po tom, čo sme urobili asi milión drepov, nie je žiadna raketová veda rozlúštiť, čo sa stalo. Čo ale tie podivné kŕče, bolesti a chvenie? Je to vážne? Keď sa hýbeme, cvičíme a máme pravidelnú námahu, sem tam sa stane, že naše svaly nejako zaprotestujú. A my zrazu nevieme, čo sa stalo. Natiahli sme si ich? Praskli? Potrebujeme viac odpočívať alebo radšej ešte pritvrdiť? Znamená bolesť svalov, že sme slabí? Alebo že sme to prehnali? Trik je v tom, že príčiny môžu byť rôzne. A rovnako tak i riešenia.
Spoznáme alergiu na jedlo?Publikováno 15.2.2019, 13:08
Veľa z nás sa stretáva s alergiami na nejaké potraviny alebo skupinu potravín (ono nešťastie väčšinou nikdy nechodí samo). A mnohí z nás v minulosti na nič alergickí neboli. S alergiami sa rodíme, to je jasné, ale veľká časť z nich sa nám vyvíja až v priebehu života. Preto si často dlho nie sme vedomí toho, že nepríjemné pocity, ktoré zažívame, môžu byť príznaky novej alergie na jedlo, ktorá sa objavila proste len tak z ničoho nič.
Naše najčastejšie nezdravé reakcie na stresPublikováno 14.2.2019, 10:07
Bohužiaľ, málokto, keď je v strese, sa rozhodne a ide pomáhať ako dobrovoľník do azylového domu, vybehne do prírody alebo ticho medituje. Väčšina z nás má svoje drobné únikové cesty, ako si od stresu nie pomôcť, ale dočasne uľaviť. Pretože systémové opatrenie je ťažké, dlhodobé a náročné, a my potrebujeme uľaviť hneď teraz. Je to v poriadku, všetci to poznáme, všetci to robíme. Ale rozhodne by sme o sebe mali vedieť, ako sa so stresom vyrovnávame, a trošku na tom pracovať.
Niekoľko kúpeľňových prehreškovPublikováno 8.2.2019, 20:05
Základné poslanie každej kúpeľne je úplne jednoduché - udržiavať nás v čistote. Lenže my sami si toto predsavzatie často sabotujeme tým, že nedodržiavame určité pravidlá, ktoré by sme mali. Osobitnú pozornosť by sme mali venovať špeciálnym opatreniam, ak máme kúpeľňu spoločnú so záchodom a máme v nej aj práčku. Pretože baktérie, baktérie, baktérie; tie sú náš najväčší nepriateľ.
Bolesť bedier alebo Prečo je sedieť ako fajčiťPublikováno 31.1.2019, 23:14
Aj tí z nás, ktorí cvičia, dodržiavajú životosprávu a všeobecne by sa dalo povedať, že žijú zdravo, sem tam pociťujú bolesť chrbta v oblasti driekovej chrbtice. A čo potom tí, ktorí si na pravidelný pohyb moc nepotrpia. Bolesť bedier patrí k civilizačným chorobám nových generácií úplne neodmysliteľne. A zďaleka nie vždy za to môžu vyskočené platničky alebo dislokované stavce. Aj oveľa menšie zdravotné ťažkosti môžu spôsobiť nepríjemnú a obmedzujúcu bolesť.
Mentálne a emocionálne vyčerpanie má mnoho podôbPublikováno 17.1.2019, 21:27
Keď sa povie stres, často si predstavíme pracovný tlak, prípadne vyhrotenú situáciu, ako je rozvod alebo úmrtie v rodine. Smutnou pravdou ale je, že súčasnú hladinu stresu spôsobuje predovšetkým súčet malých nátlakov a drobných nepohôd, ktoré sprevádzajú skoro každú oblasť nášho života. A tak aj keď by sme nepovedali, že sme v strese, môžeme sa cítiť vo všeobecnej nepohode, vyčerpaní a bez elánu. Ako spoznáme, že si naše hlava žiada odpočinok?
Zdravý život nie je len o jedle a cvičeníPublikováno 15.1.2019, 20:21
Každý z nás má nejaké zlozvyky. Potreba venovať sa im je vždy o niečo urgentnejšia, keď sa nachádzame v stresovom období, ale niektoré zlozvyky nám stres môžu ešte zhoršovať. Čo ale so zlozvykmi, ktoré sa týkajú nášho správania, fungovania v spoločnosti? Čo ak je naším zlozvykom tráviť čas so zlými ľuďmi? Zlozvyk, alebo inak povedané zlý návyk, totiž zďaleka nemusí byť len ohrýzanie si nechtov. A my vám prinášame najčastejšie zlozvyky, ktorých by sme sa mali zbaviť.
Čím si chrípku ešte zhoršujemePublikováno 7.1.2019, 13:03
Chrípková epidémia nie je nič, s čím by sme v našich podmienkach raz až niekoľkokrát ročne nepočítali. Ale keď ochorieme, vždy nás zaskočí, ako veľmi nám taká obyčajná chrípka vie skomplikovať život. Vieme, že dokopy o nič moc nejde, ale aj napriek tomu sa cítime, ako by sme mali do piatich minút skolabovať. A napriek tomu nie a nie brať chrípku vážne. Čím všetkým si jej priebeh zhoršujeme?
Astma, vysušené pery, suchá koža? Strážite vlhkosť vzduchu?Publikováno 4.1.2019, 17:03
Suchý vzduch, podráždená sliznica, zlý stav pokožky, to všetko sa môže týkať všetkých z nás, ktorí žijeme v panelovom dome. Naopak obyvatelia starších rodinných domčekov sa zase kvôli vysokej vlhkosti stretávajú s plesňou a roztočmi. Prečo je dobré vlhkosť vzduchu strážiť? Vedeli ste, že vlhkosť vzduchu ovplyvňuje aj to, ako vnímame teplotu? A ako spoznáte zlú vlhkosť vzduchu na svojom zdraví?
Ako sa (ne)staráme o svoje chodidláPublikováno 31.12.2018, 9:31
Naše chodidlá sú neprávom zanedbávanou časťou tela. To, ako sa o ne staráme, má vplyv nielen na naše pohodlie, ich estetickú kvalitu, ale aj na naše celkové zdravie - na držanie tela, na kĺby, na svaly, na efektivitu nášho pohybu. Zvlášť, ak sme bežci a behaním trávime podstatnú časť nášho voľného času. Alebo sme jednoducho len často na nohách. Čím si škodíme? Mnohé veci vás môžu prekvapiť.
Celkom: 158 (zobrazuje sa 1-10)1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,.,16 ďalšie >>
© 2004-2019 CZECH NEWS CENTER a.s. | Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt