. .. .. .. .. .. .. .
. . . .

MAGAZÍN - Zdravie

Záhadný chronický únavový syndrómPublikováno 28.11.2017, 23:38
Má veľký vplyv na kvalitu života človeka i jeho okolie. Nevie sa presne, čo všetko môže byť jeho príčinou. Diagnostika je zložitá. Liečba väčšinou symptomatická, nie systémová. Môže byť dedičný aj nákazlivý, úplne stopercentne nikto nevie. Má mnoho príznakov, mnoho príčin a mnoho následkov. Ľudia, ktorí chronickým únavovým syndrómom trpia, sa často nestretávajú s pochopením ani s možnosťou liečby. A pritom pod značkou G93.3 ho nájdeme v Medzinárodnej klasifikácii chorôb ako oficiálne uznanú chorobu
Stres nad mieru a jeho príznakyPublikováno 16.11.2017, 22:58
Obezita, kardiovaskulárne ťažkosti, problémy s trávením alebo dokonca predčasná smrť, to všetko môže stretnúť tých, ktorí žijú pod neustálym stresom, s oveľa väčšou pravdepodobnosťou, než tých, ktorí sa naučili odpočívať a regenerovať myseľ. Málokto si je hladiny stresu, v ktorom žije, dôsledne vedomý, a tak telu nezostáva, než spustiť sprievodné javy nadmerného stresu (a dúfať, že si ich všimneme a včas zakročíme). Pretože žiadna práca, obavy alebo problémy nám nemôžu stáť za naše zdravie. Ktoré varovné signály by sme nemali ignorovať?
Masticha - poklad z ostrova ChiosPublikováno 5.11.2017, 10:24
Existuje jedno jediné miesto na svete, ktoré produkuje malý zázrak. Je ním rastlina pistácia mastixová , ktorej živica má neuveriteľný efekt na celý náš zažívací trakt, aj keď najviac na ústnu dutinu, žalúdok a dvanástnik. V dávnych dobách ste mohli kvôli krádeži mastichy byť aj popravení, takú cenu mala táto zázračná substancia, ktorú liečitelia používajú už dlhšie než dvetisíc rokov. Pretože hoci rastlinu môžeme nájsť aj inde vo svete, nikde nemá tak liečivé účinky ako práve tá z južnej časti ostrova Chios.
Zákerné migrényPublikováno 2.11.2017, 11:29
Migréna sa zďaleka nerovná bolesť hlavy. Všetci tí, ktorí každé svoje pobolievanie hlavy nazývajú migrénami, by dostali od migrenikov pekne vynadané - migrény sú stavy, ktoré človeka často až paralyzujú. Sú s nimi spojené aj iné sprievodné javy, ako sú nevoľnosť, vracanie, precitlivenosť na svetlo a zvuk, prípadne zrakové „preludy“ zvané aura. Migréna vás doslova vyradí z prevádzky. Čo ju môže spúšťať? A čo robiť, aby sme týmto nepríjemným záchvatom čo možno najefektívnejšie predchádzali?
ADHD v dospelostiPublikováno 29.9.2017, 23:53
V poslednej dobe je problému ADHD venovaná čoraz väčšia pozornosť. Na vine je rastúci výskyt tohto ochorenia, respektíve jeho vyššia rozoznateľnosť. Attention Deficit Hyperactivity Disorder je neorovývojový syndróm, ktorý je prevažne dedičný. Kombinuje hyperaktivitu s poruchami pozornosti, a takéto deti vedia svojim rodičom prichystať veľmi horúce chvíľky. Lenže... keď je ADHD dedičné, ako sme na tom my, dospelí? Ako túto vadu spoznáme sami na sebe? A čo je to a ako nám komplikuje diagnostiku ADD?
7 znamení, že prijímame moc cukruPublikováno 7.9.2017, 16:14
Cukor patrí k základným živinám, bez neho sa telo tak úplne nezaobíde. A je prakticky vo všetkom, pretože má nepreberné množstvo foriem. A keďže porekadlo „všetkého veľa škodí“ platí všeobecne, cukor nie je výnimkou. Ba naopak, nadmiera cukru naozaj škodí. A má veľa symptómov, ktoré je dobré poznať a uvedomiť si, než bude neskoro a vypestujeme si trvalé poškodenie orgánov, metabolizmu alebo zapríčiníme cukrovku. Takže - podľa čoho spoznať, že to s cukrom preháňame?
Čo sa o nás zubár dozvie hneď, keď otvoríme pusuPublikováno 6.9.2017, 10:52
Ústa sú okno s výhľadom do celého tela. A zubári rozhodne spoznajú nielen to, kde máme kaz a či máme zubný kameň alebo plak, ale aj veľa vecí, o ktorých si myslíme, že ich pred nimi utajíme. Niekedy je to ale moc dobre - zubári často ako prví odhalia rakovinu, chudokrvnosť alebo cukrovku, takže aj preto sa oplatia pravidelné návštevy. Lenže oni zďaleka neodhalia len chorobu. Čo ešte o nás náš zubár vie?
15 nenápadných volaní o pomocPublikováno 2.9.2017, 10:55
O tom, že dnešná populácia viac než ktorákoľvek iná trpí psychickými problémami, už vieme (a možno to dokonca vieme lepšie, než by sme chceli). K najčastejším z nich patria úzkosti a depresie, ktoré na nejakej úrovni zažíva až každý piaty človek. Zďaleka ale nemusíme nechať svoj psychický stav dôjsť tak ďaleko, ako si predstavujeme, keď sa povie depresia. Naše telo, hlava i srdce totiž volajú o pomoc oveľa skôr, než by sme si mysleli. To len my ich často nepočujeme.
Neustále popraskané pery?Publikováno 31.8.2017, 0:30
Príležitostne sa s týmto nepríjemným stavom stretávame asi všetci. Čo ale znamená, keď sú suché, popraskané vlastne už bežný stav? Ak sa nepohnete na krok bez toho, aby ste so sebou nemali balzam, pery vás bolia, máte tendencie sa do nich hrýzť, sem tam do krvi prasknú a, priznajme si, nevyzerajú práve najatraktívnejšie, možno by sme mali zapátrať nad príčinou. Prečo vlastne máme chronicky suché pery?
Keď je zlý dych aj zlé znameniePublikováno 7.8.2017, 17:10
Každý asi máme prepracovaný systém na to, aby bol náš dych okoliu ľúbezný. Čistíme si zuby, často aj jazyk, používame medzizubné kefky alebo nite, sem tam si vypláchneme pusu ústnou vodou, na prvom rande si nedávame cesnačku a po rannej káve si na cestu do práce vezmeme žuvačku. Lenže... čo keď toto všetko robíme, a z našich úst necítiť zrovna vôňu fialiek (teda mentolu)? Zlý dych totiž nemusí byť len následok, ale tiež symptóm. Čoho?
Celkom: 103 (zobrazuje sa 1-10)1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,.,11 ďalšie >>
© 2004-2017 Affectio s.r.o. | Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Kontakt | Nájdete nás na Facebooku