. .. .. .. .. .. .
. .

5 tipov, ako posilniť detskú imunitu: Toto by mohlo zabrať! Zdravie

Ako to, že niektoré deti sú celú zimu zdravé, maximálne majú občas rezance u nosa, zatiaľ čo u iných kašeľ strieda angínu, nádcha sa hneď mení v žltozelenú a tak stále dokola? Možno je to smola, možno problém s imunitou, ale možno aspoň do určitej miery rozhoduje prístup rodičov. Čo robiť, aby bolo dieťa zdravé alebo aby sa bacilov zase rýchlo zbavilo?

Ideálne samozrejme je, aby dieťa čo najviac potrebných látok prijalo zo stravy. Ale skúsenosti rodičov vrátane tých od nás z redakcie dokladajú, že má zmysel minimálne v čase, keď s nejakou virózou ľahne každý druhý, vyskúšať aj prípravky, ktoré imunitu podporia, a že nestačí spoliehať na to, že do seba dieťa dostane dosť potrebných látok len z jedla.

U detí predškolského a školského veku sa často stretávame s nedostatočným príjmom niektorých vitamínov, ktorý býva dôsledkom nevyváženej stravy s nízkym príjmom ovocia a zeleniny,“ vysvetľuje Ivana Lánová, vedúca Benu lekárne v Mladej Boleslavi. Podľa nej má preto zmysel užívať potravinové doplnky, ktoré imunitu posilnia. K látkam, ktoré dokážu aktivovať imunitný systém k vyššej výkonnosti, patria napríklad nukleotidy živočíšneho pôvodu. Ale možností je oveľa viac.

1. Čím nakopnúť obranyschopnosť organizmu?

Látok, ktoré môžu ovplyvniť imunitný systém človeka, je našťastie celý rad. Okrem už spomínaných nukleotidov živočíšneho pôvodu, sem patria napríklad látky bakteriálneho pôvodu zvané lyzáty - tie sa podávajú dospelým aj deťom s často opakovanými infekciami. Pôsobia na podobnom princípe ako očkovanie, s tým rozdielom, že sa podávajú vo forme tabliet či pastiliek. Z látok rastlinného pôvodu sa používajú predovšetkým extrakty z echinacey, zvyčajne od vypuknutia prvých príznakov ochorenia asi po dobu dvoch mesiacov. Látky izolované z húb (hliva ustricová, reishi), teda takzvané beta-glukány, sa užívajú po dobu minimálne dvoch až troch mesiacov.

2. Skúste doplniť probiotiká

Lekári na základe štúdií z posledných rokov odporúčajú najmä preventívne užívanie probiotík - tie môžete dávať aj popri iných doplnkoch. Medzi vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému, patrí vitamín C, A, B12, B6 a D, zinok a selén.

3. A čo takto vitamín B?

Mnoho ľudí verí tomu, že stačí užívať vitamín C a zimné prechladnutia sa im alebo ich deťom vyhnú. Lenže užívanie „céčka“ má zmysel najmä vtedy, keď už dieťa smrká a kašľa. Dovtedy je čoby prevencia zrejme oveľa dôležitejšie trebárs „béčko“. V súčasnej odbornej literatúre sa objavujú dôkazy o nevyhnutnosti vyššieho príjmu B-komplexu, pretože na spustenie imunitných reakcií v organizme sú zrejme najdôležitejšie koenzýmy pochádzajúce z vitamínov B.

Tieto špecifické látky sa nachádzajú aj v rôznych liečivých rastlinách, napríklad v rakytníku, lipe, skorocele, podbeli alebo túžobníku, ktoré tak môžu chrániť pred chorobou a pri chorobe urýchliť uzdravenie,“ vysvetľuje detský lekár Josef Zemánek. Ak ide o „céčko“, zabudnite na to, že jeho hlavným zdrojom sú citrusové plody, pretože oveľa viac ho nájdete v plodoch, ako sú šípky, čierne ríbezle, červené papriky, vo vňati petržlenu, brokolici, ružičkovom keli, jahodách a kiwi. a pozor, tiež sem patria zemiaky . Bohužiaľ sa vitamín C ničí teplom, teda varením.

4. Na nádchu skúste slanú vodu

Keď predsa udrie nádcha, skúste namiesto kvapiek z lekárne alebo úporného smrkania najskôr čistiť nos pomocou slanej vody. Pomôže aj inhalácia horúcej pary, ak to dieťa zvládne. Ak nie, opuch slizníc pomôže znížiť aj horúci kúpeľ, do ktorého stačí dieťaťu namočiť ruky. V každom prípade treba veľa piť: dostatok tekutín tiež pomôže na zriedenie hlienu, a to ako pri kašli, tak pri nádche. A dostatočne odpočívať už od začiatku prechladnutia. Dva dni v pokoji pomôžu telu lepšie zvládnuť nákazu - a tá nemusí prejsť do niečoho vážnejšieho.

5. Keď dieťa ľahne

Niekedy to napriek všetkej snahe nevyjde a dieťa ochorie angínou alebo zápalom priedušiek, kedy je na mieste s ním vyraziť k lekárovi. Ale pozor, rozhodne nie je vždy potrebné, aby dostalo antibiotiká, hoci si to ľudia práve u týchto chorôb myslia. Nové zistenia hovoria jasne: antibiotiká majú zmysel len asi u jednej tretiny prípadov angíny a sotva u desatiny prípadov zápalu priedušiek. Chcite preto po detskom lekárovi, aby vášmu dieťaťu urobil rýchly CRP test z krvi, aby odhalil povahu zápalu, pri angíne má zmysel ešte streptest, ktorého výsledky má lekár v ordinácii tiež do pár minút.

Alebo si vybavenie na test kúpte rovno domov, môže sa to hodiť, keď budete napríklad pri bolesti v krku váhať, či už je to na doktora a antibiotiká, alebo či ide o virózu, ktorej príznaky zvládnete sami doma. Aj keď niekedy sa stane, že výsledky nebudú jednoznačné.

Ak už dieťa ľahlo, nechajte ho, aby chorobu skutočne vyležalo. Samozrejme len čo mu je po pár dňoch lepšie, je ťažké ho udržať v posteli a ani to nie je nutné. Ale dôležité je, aby malo dostatok pokoja, odpočinku i spánku a aby ste ho neťahali medzi ľudí alebo po výletoch, najmä ak sa trebárs sotva oklepalo z teploty. Zvoľnenie rodinného tempa má zmysel aj u zdanlivo banálnych nachladnutiach - keď zostanete dva dni doma v pokoji, dosť možno zabránite tomu, aby dieťa vzápätí chytilo niečo horšie.


(red)

 

 

Publikované , aktualizováno 6.10.2023, 8:03ČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Cookies | Kontakt | Jednotné kontaktné miesto
Autorské práva k publikovaným materiálom | Podmienky pre používanie služby informačnej spoločnosti | Informácie o spracovaní osobných údajov | Nastavenie súkromia | Vlastnícka štruktúra

© 2001–2023 Copyright CZECH NEWS CENTER a.s. a dodávatelia obsahu