. .. .. .. .. .. .. .
. . . .

MAGAZÍN - Rodina

O čom sa porozprávať, než sa rozhodneme pre bábätkoPublikováno 8.3.2020, 0:32
Všetci máme plány. Aj keď sa pokúšame o bábätko, máme v hlave predstavu, akí by sme chceli, aby z nás boli rodičia. Avšak akonáhle príde realita, väčšina našich plánov vyletí oknom. Zmeníme sa ako fyzicky, tak emocionálne i psychicky. Preto je viac než vhodné nevyrábať si stres. A aj tu je na mieste prevencia. Čo tým myslíme?
Pochvaly, ktoré ubližujúPublikováno 18.2.2020, 23:47
Svoje deti chválime často. Keď je za čo, aj keď aspoň nie je za čo sa na ne hnevať. Často ale v dobrej viere miesto pochvaly budujeme v deťoch základy pre budúce problémy. Nezámerne, podvedome, ale aj tak. Predchádzajúce generácie väčšinou chválou na svoje deti šetrili. My sa snažíme to vynahradiť na deťoch svojich a niekedy to možno trošku preháňame. Čo v skutočnosti môžeme v deťoch prebúdzať, keď ich chválime nasledujúcimi spôsobmi?
Než na dieťa vztiahneme rukuPublikováno 7.2.2020, 7:02
Telesné tresty vzbudzujú veľmi rozporuplné reakcie - ako medzi rodičmi, tak medzi pedagogickými pracovníkmi a psychológmi. Vo všeobecnosti podľa hesla „nič sa nemá preháňať“ by mali byť debaty na tému o tom, či dieťa trestáme, alebo týrame, vlastne bezpredmetné. Avšak realita je taká, že výskumy a štúdie ukazujú, že telesné tresty môžu mať veľmi negatívny vplyv na vývoj dieťaťa. Na druhú stranu sú pre nás vlastne prirodzené, vždy tu boli a pravdepodobne tiež vždy budú. Musíme mať ale na pamäti, čo to telesný trest vlastne je a na čo má slúžiť - rozhodne totiž nie na to, aby poskytol úľavu tomu, kto ho dáva.
Aj detské záchvaty hnevu sú na niečo dobréPublikováno 10.12.2019, 20:37
Keď sa náš malý chrobáčik začne srdiť, väčšinou nejde o nič príjemné. Asi máme všetci svoje mechanizmy, ako ho upokojiť alebo inak spacifikovať. A väčšinou toho máme tak akurát dosť. Takéto záchvaty sú však podstatné ako pre dieťa, tak pre nás a náš vzťah k nemu. Neveríte? Máme pre vás niekoľko argumentov, ktoré si môžete opakovať, keď vaše dieťa v supermarkete jačí, akoby ho na nože brali.
Korále z cestovín alebo 9 vecí, ktoré sú pre deti dôležitéPublikováno 6.12.2019, 21:45
Z detstva si to pamätá pravdepodobne väčšina z nás: vyrobili sme v škole fantastický obrázok z lepidla zvaného klovatina a otec povedal, že je to pekné, a potom si ho nezavesil nad stôl. Nechápal, ako veľmi by sme chceli, aby si ho tiež zavesil, ako to má kamarátov otec. Niektoré veci sú pre deti dôležitejšie, než na prvý pohľad vyzerajú.
10 rodičovských priznaní: Týmto nás naše deti štvú!Publikováno 4.12.2019, 10:55
Opýtali sme sa niekoľkých rodičov, čím ich vlastné deti rôzneho veku najviac vytáčajú. Veľa tu záleží na tom, aké dieťa ste vlastne vyfasovali. Niekto spupné, ďalší tvrdohlavé, iný trochu ufňukané. Každopádne, väčšina rodičov sa zhoduje na tom, že nikto ich nevie vytočiť toľko ako vlastní potomkovia.
Jitka: Chcem mať len jedno dieťa, rodina ma odsudzujePublikováno 3.12.2019, 19:37
Donedávna bola Jitka so svojím životom úplne spokojná. Všetko sa začalo meniť v momente, keď pred príbuznými priznala, že jedno dieťa, ktoré má, jej ku spokojnosti úplne stačí. Pustila sa do nej ako jej, tak manželova strana rodiny. Muž je skôr na jej strane, ale úplne stopercentné to už tiež nie je.
Čo je na materstve najťažšie? Matky sa zverili!Publikováno 21.11.2019, 18:49
Pýtali sme sa žien vo svojom okolí, čo je pre nich v ich každodennom živote s deťmi a s rodinnou najťažšie. Takto vyzerajú ich odpovede. Dosť možno sa v nich nájdete tiež.
Výchova detí s prarodičmi v blízkostiPublikováno 15.11.2019, 15:04
Ako nakombinovať spolužitie viacerých generácií, to je otázka hodná tých najlepších stratégov. Ale aspoň nejako sa s tým musíme časom popasovať skoro všetci. Niekedy žijeme všetci pohromade v jednom dome, niekedy pokojne aj na iných kontinentoch. Rovnako tak rôzne sú aj naše vzťahy, tradície a spôsoby, akými sme zvyknutí tráviť rodinný čas. Keď sú ale veci v poriadku, majú starí rodičia na deti skvelý vplyv. Alebo... mohli by mať.
Nie sme náhodou my sami toxickí rodičia?Publikováno 31.10.2019, 20:41
Pre naše deti robíme vždy len to najlepšie. Ale, ako vieme, cesta do pekiel je dláždená dobrými úmyslami. Rovnako, ako všetci ľudia, ktorí svojím správaním neúmyselne ubližujú ostatným, ani my si nemusíme byť vedomí toho, že našim deťom chystáme perné chvíľky a náročnú budúcnosť. Čím všetkým môžeme negatívne ovplyvňovať vzťah s našimi deťmi? Možno by sme sa niekedy mohli zamyslieť, či sa nás náhodou niektorá z nasledujúcich vecí netýka.
Celkom: 185 (zobrazuje sa 1-10)1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,.,19 ďalšie >>
© 2004-2020 CZECH NEWS CENTER a.s. | Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt