Zobraziť přihlasovací formulár

Nepremeškajte sezónu špargle! Ako spoznať, že je čerstvá, ako ju pripraviť a prečo ju jesť

  • Publikované:
Nepremeškajte sezónu špargle! Ako spoznať, že je čerstvá, ako ju pripraviť a prečo ju jesť

Je nielen chutná a rýchlo pripravená, ale jej konzumácia prináša aj množstvo zdravotných benefitov. Špargľa po desiatkach rokov útlmu opäť dobýva kuchyne. Aby ste si na nej ale skutočne pochutnali, je dôležité vedieť, ako poznať, že táto lahodná zelenina je naozaj čerstvá, aj to, ako ju správne upraviť.

Táto zelenina je jednou z potravín, ktoré sa odporúča konzumovať predovšetkým v ich sezóne. Jej vrchol sa pohybuje medzi koncom apríla a prvou polovicou mája. Oficiálny koniec špargľovej sezóny je tradične na svätého Jána, teda 24. júna. Špargľa síce býva v niektorých hypermarketoch v predaji po celý rok, jej kvalita a chuť však nemusí byť valná.

Prečo jesť špargľu?

Okrem toho, že je chuťovo vynikajúca, obsahuje tiež veľa telu prospešných látok a má teda veľa pozitívnych účinkov. Obsahuje predovšetkým vlákninu, vitamíny skupiny B (tiež kyselinu listovú), vitamín C, betakarotén, fosfor, draslík, horčík, vápnik, železo alebo zinok. Tým pádom:

  • Je plná antioxidantov – a to špeciálne vďaka farbivám, ktoré obsahuje. Preto treba špargľu pripraviť tak akurát - pri nedovarení sa plne nerozvinie potenciál pre ich vstrebávanie, pri prevarení ich zase zničíme.
  • Upravuje trávenie a vylučovanie, harmonizuje zažívanie a pôsobí ako prevencia rakoviny hrubého čreva.
  • Má veľmi pozitívny vplyv na celé močové ústrojenstvo - lieči následky zápalu močových ciest, rozpúšťa obličkové kamene a pôsobí tiež ako prevencia ich vzniku.
  • Stabilizuje ženské hormóny, tlmí príznaky PMS i menštruačné bolesti.
  • Reguluje hladinu cukru v krvi.
  • Stimuluje krvotvorbu, bráni zadržiavaniu vody v tele a predchádza vzniku kŕčových žíl.
  • Zvyšuje potenciu a pomáha na problémy s prostatou.
  • Je tiež skvelým spestrením stravy pri chudnutí. Sama o sebe má totiž veľmi málo kalórií a vysoký obsah vlákniny, takže nám pomôže nielen s trávením, ale aj nás na dlhšiu dobu zasýti.

Zelená, biela a fialová

Špargľa existuje v mnohých odrodách, tými najznámejšími sú predovšetkým zelené a biele formy, existuje tiež ale špargľa fialová a dokonca tiež špargle okrasné. U nás najčastejšie dostaneme špargľu zelenú a bielu. Čerstvá biela špargľa vyniká svojou sladkou a jemnou chuťou, na rozdiel od horkej a trpkej, ako ju poznáte z bežných supermarketov. Zelená špargľa má výraznú ľahko horkastú chuť. Ten fialový je výrazne korenistý a ľahko horkastý.

Ako spoznáme, že je špargľa čerstvá?

  • Čerstvá špargľa sa pri ohýbaní zlomí (a to v mieste, kde končí jej drevnatá časť).
  • Má veľmi pevné a zovreté hlavičky, lesklý povrch.
  • Ak o seba špargľu triete, vydáva vŕzgavý zvuk.
  • Tyče špargle by nemali mať hnedasté škvrny, byť popraskané ani duté.

Ako špargľa pripraviť

Keď už sme vybrali a doniesli si domov zväzok čerstvej špargle, ako ju upraviť? Samozrejme existuje veľa receptov, základ na úpravu špargle je ale jej príprava. Mladú zelenú špargľu nemusíte šúpať, stačí odlomiť drevnaté časti. Tie neodkrajujte nožom - špargľa sa zlomí sama presne v mieste, kde drevitá časť končí. Väčšiu alebo bielu špargľu treba olúpať, ideálne oškrabať škrabkou. Akonáhle by ste na špargle nechali šupku, bude horká. Špargľa by mala byť upravovaná na skus, nie úplne domäkka.

Je niekoľko tradičných spôsobov prípravy špargle. Ak chcete kombinovať a dochutiť špargľu už pri jej príprave, môžete ju povariť vo vode spoločne s vínom, citrónom, soľou, korením, divokým korením a bobkovým listom. Ak naopak stojíte o čo najprirodzenejšiu chuť špargle, pripravte ju iba v parnom kúpeli. Tradične sa takáto špargľa podáva so strúhankou, parmezánom alebo holandskou omáčkou. Ďalšími obľúbenými spôsobmi úpravy špargle sú zapekanie, príprava krémových polievok, príloha k mäsu, skvelý je k vajciam, do rizota, do cestovín, k pečenému mäsu, zabalený v slanine a upečený alebo grilovaný.

Na našich stránkach tiež môžete nájsť niekoľko receptov na vašu inšpiráciu:

Špargľová polievka so syrovými knedličkami

Kuracie závitky so špargľou

Rizoto so špargľou

Špargľové závitky s holandskou omáčkou


Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku