Zobraziť přihlasovací formulár

Chodiť naboso? Áno! Ale...

Zdravie, móda, štýl, konvencie, ochrana. Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo je človek jediný živočíšny druh, ktorý si chráni svoje chodidlá? Nech už to je s históriou nosenia topánok akokoľvek, chôdza naboso je zdravá. Avšak na bezpečnom teréne a za určitých ďalších podmienok. Podľa expertov päť minút chôdze naboso denne môže významne ovplyvniť naše zdravie. Ako?

Tým, že človek začal nosiť obuv s pevnou podrážkou, stratil prirodzený kontakt so zemou, s jej povrchom, štruktúrou a nerovnosťami. A to, že na plôškach chodidiel máme veľa akupresúrnych bodov, je všeobecne známa vec. Ale na chodidlách máme aj veľa svalov a nervov, ktoré pre svoj správny vývoj a následné fungovanie potrebujú stimuláciu.

Určite ste zažili ten skvelý pocit, keď sa boso prechádzate po tráve, drobných kamienkoch, štrku alebo napríklad piesku. Stimulácia chodidiel je prospešná pre naše fyzické i psychické zdravie, ale dôležité je predovšetkým to, aký povrch si pre svoje prechádzky zvolíme. Pretože dlhodobé preťažovanie jednotlivých svalov a šliach zase tak zdravé nie je.

Detské chodidlá

Čo je dobré pre dospelých, nemusí byť dobré pre deti. A samozrejme naopak. Ovšem chôdza naboso má svojich odporcov aj zástancov, a to predovšetkým, keď ide o detskú nohu. Ortopédi presadzujú názor, že pre správny vývoj nožnej klenby u detí, ktorý končí až okolo siedmeho roku veku, je správna pomoc nevyhnutná. Takže odporúčajú kvalitné topánky a pokojne aj ortopedickú stielku.

Argumenty fyzioterapeutov sú však iné a je dosť pravdepodobné, že vychádzajú práve z nevyhovujúcej kvality topánok, v ktorých väčšina detí chodí. Detské topánky sú totiž často šité podľa topánok pre dospelých, čo môže pre ešte sa vyvíjajúce detské chodidlo znamenať základ budúcich problémov - plochých nôh, vybočených palcov a skrátených šliach.

Chôdza na boso najmä v tráve či piesku stimuluje krvný obeh, akupresúrne body i nervovú sústavu, preto mnoho fyzioterapeutov takéto prechádzky (samozrejme na bezpečnom teréne) odporúča. Ortopédi zase prichádzajú zo štatistikou narastajúcej početnosti plochých nôh diagnostikovaných u detí do troch rokov. Tieto deti potom musia až do ukončenia vývoja chodidla nosiť špeciálnu obuv s vysokou stielkou a spevnením okolo členkov.

Iné štatistiky však zase poukazujú na to, že v krajinách, kde sa všeobecne topánky nenosia toľko ako u nás, je výskyt plochých nôh a rôznych plesní a infekcií mnohonásobne menší. Ale chodiť naboso vo voľnej a neznečistenej prírode je niečo iné, než si vyraziť bez topánok do našich plochých, tvrdých a nie vždy uprataných ulíc.

Ale pre dospelých? To je niečo iné. Predovšetkým dobrý biznis.

Keď prekonáme spoločenské konvencie a strach zo zranenia, je jasné, že chôdza naboso v prírode prináša zdravému dospelému veľa benefitov. Je to reflexná terapia, niektorí vyznávači bosej chôdze v nej vidia ale aj životnú filozofiu, akýsi návrat ku koreňom a spojenie so zemou a pôdou.

Ako skvelý obchodný model sa ukázala výroba „bosých topánok“, FiveFingers alebo tiež Barefoot. Určite už ste ich na niekom zahliadli, nie je možné ich prehliadnuť. Zvlášť, keď ich majitelia ignorujú ich módny aspekt, a nosia ich napríklad na rokovania a pokojne aj k obleku. Tieto topánky anatomicky kopírujú chodidlo, majú extrémne tenkú podrážku a ich cieľom je nohu nijako neobmedzovať, ale zároveň ju chrániť pred prípadným nebezpečenstvom v podobe poranenia.

Ďalším z dobrých podnikateľských počinov je budovanie špeciálnych parkov na chodenie naboso. V Európe sú takéto parky veľkým trendom a poskytujú svojim návštevníkom hneď niekoľko služieb. K dispozícii sú samozrejme šatne na ukladanie topánok a sprchy na očistu po návrate. Návštevníci si môžu vybrať z najrôznejších povrchov - kamienky, piesok, tráva, mulčovacia kôra, voda, precízne ohobľované kmene stromov, ľadové potoky... Takéto parky ponúkajú skvelý priestor na relaxáciu i regeneráciu, je len otázkou času, kedy sa tohoto dočkáme aj u nás. V našom prostredí však existuje viac iniciatív pre tzv. bosú turistku. Tieto organizácie budujú a udržiavajú špeciálne chodníky pre bosých turistov, organizujú skupinové výstupy a výlety.

Chodíte naboso radi? Vnímate pozitívne účinky bosej chôdze? Patrí odloženie topánok k vašej relaxácii, práci na záhrade, prechádzkam? Máte skúsenosti s radami lekárov alebo fyzioterapeutov? Povedzte to ostatným na Mimibazari!

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku

bosorka Adriana 23. 10. 2015, 20:53
Narodila som sa s deformovanými nohami,lekári váhali medzi operáciami a fyzioterapiou ...moji rodičia poslúchli radu staršieho lekára a začali so mnou cvičiť,vrátane chôdze na boso ...dnes mi nevadí nosiť ani vysoké opätky,ani chodiť na boso a má to jednu výhodu: nie som "citlivá" na zápaly močových ciest :-D ...takže ja len odporúčam.Pre nezvyknutých pomaly,po kúskoch,ale do roka budete môcť chodiť práve takto (ak budete chcieť) bez problémov...