. .. .. .. .. .. .. .
. .

Zubný kameň, plak a zápal ďasien? Zdravie

Za bolestivý zápal ďasien môžu baktérie obsiahnuté v jedle, následne zubnom plaku a kameni. Tie zostávajú na zuboch a pôsobia na ďasná, ktoré potom začervenajú, opuchnú a bolia. Ďalšími príčinami zápalu ďasien môžu byť tiež cukrovka, prekrývajúce sa zuby, užívanie niektorých liekov alebo nesprávna ústna hygiena. Ak chcete vyskúšať niekoľko domácich pomocníkov v boji proti tejto nepríjemnej ťažkosti, máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Zápal ďasien nie je nič príjemné. Ak ho neliečite včas, môže sa rozvinúť do paradentózy a iných ochorení. Často môžu za problémy genetické dispozície, preto je potrebné začať problémy riešiť včas. Tu je pár domácich trikov, ktoré vám pomôžu zmierniť nepríjemné príznaky zápalu ďasien.

Aloe vera

Aloe vera má skvelé liečivé a antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým hubí baktérie, ktoré ochorenie ďasien spôsobujú. Jednoducho masírujte ďasná čerstvým gélom z aloe vera (ktorý získate, ak rozrežete list a vydlabete dužinu). Ideálne nechajte gél na zuboch aspoň 20 minút pôsobiť.

Slaná voda

Slaná voda je skvelou krátkodobou liečbou ďasien. Teplá slaná voda dezinfikuje a odstráni akékoľvek infekcie. Jednoducho rozmiešajte lyžičku soli v pohári teplej vody a takýmto roztokom vyplachujte ústa dvakrát denne, kým infekcia nezmizne.

Čistý med

Kvalitný med má prirodzené antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe zápalu ďasien aj paradentózy. Po vyčistení zubov naneste med na ďasná a nechajte aspoň 10 minút pôsobiť (prípadne priebežne dopĺňajte). Potom si vypláchnite ústa teplou vodou.

Klinček

Klinček môže byť na liečbu ďasien použitý preto, že má silné antiseptické, protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Je dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý pomáha pri odolávaní infekciám. Jednoducho len žujte 2 - 3 klinčeky trikrát denne. Na ďasná môžete nanášať aj klinčekový olej, nechať ho pár minút pôsobiť a potom ústa vypláchnuť teplou vodou.

Kurkuma

Kurkuma obsahuje zlúčeninu zvanú kurkumín, ktorá má antioxidačné, antifungicídne a antibakteriálne vlastnosti. Kurkumín môže účinne znížiť plak, opuchy a infekciu ďasien. Pripravte si silnú hladkú pastu tak, že zmiešate jednu čajovú lyžičku kurkumy s medom. Jemne naneste túto pastu na ďasná, nechajte niekoľko minút pôsobiť a opláchnite vlažnou vodou. Túto metódu môžete používať pokojne aj ako prevenciu chorôb ďasien.

Kokosový olej

Kokosový olej a jeho účinky na zdravie a krásu už poznáme. Pôsobí dezinfekčne a bojuje tak proti všetkým možným ochoreniam. Skúste si nechať v ústach lyžicu kokosového oleja aspoň desať minút každý deň - posilní a uzdraví ďasná, ale aj krásne vybieli zuby. Používajte po čistení a pokojne olej môžete prehĺtať. Vyplachovať si ústa potom už nie je potrebné.


Zažili ste niekedy zápal ďasien? Pomohli vám niektoré z prírodných prostriedkov alebo ste radšej siahli po liekoch? A aké máte skúsenosti? Podeľte sa s ostatnými na Mimibazari!

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.