. .. .. .. .. .. .. .
. .

Domáci boj proti lupinám Zdravie

Lupiny sú bežný, ale o to nepríjemnejší problém, s ktorým sa dnes potýka kde kto. S kožným ochorením, ktoré spôsobuje odpadanie odumretej kože na hlave po väčších častiach, nepríjemné svrbenie a čo si budeme hovoriť, tiež isté estetické nepríjemnosti, ale môžete účinne bojovať nielen pomocou drahých kozmetických prípravkov.

Pokožka ľudského tela odumiera a obnovuje sa v intervale zhruba štyroch dní. Ak trpíte lupinami, je tento interval výrazne kratší. Lupiny spôsobujú kvasinky, ktoré sú prirodzenou súčasťou ľudského tela, len občas robia neplechu. Zvlášť, ak vaša pokožka produkuje viac mazu, ktorým sa tieto kvasinky živia. Za to občas môže hormonálna disbalancia, ale napríklad aj stres alebo nesprávna hygiena. Ako proti lupinám bojovať doma a prírodne?

Listy Neem

Neem alebo slovensky nimba je strom, ktorého listy majú silné prírodné antiseptické účinky. Má schopnosť liečiť akné, ale tiež napríklad svrab alebo problémy s parazitmi. Tiež výborne funguje proti infekciám, ktoré lupiny a iné kožné ochorenia spôsobujú. Ak sa dostanete k listom, povarte ich pol hodiny vo vode a vzniknutým odvarom si dôkladne umývajte hlavu. Ďalšou variantou je rozmixovať listy s trochou vody v mixéri a vytvoriť pastu, ktorú nanesiete na pokožku hlavy, necháte pôsobiť a jemným šampónom opláchnete.


Gél z Aloe vera

Aloe vera je všeobecne známa pre svoje zázračné účinky na pleť aj celé telo. Pôsobí proti lupinám, pomáha udržiavať pokožku hlavy hydratovanú a tým sa tiež vyhýbať nadprodukcii kožného mazu. Ideálne je samozrejme využiť čerstvú aloe vera, kedy narežete listy, vyškrabeme gélovú dužinu a tú potom nanesiete na pokožku hlavy. Necháte pôsobiť asi 3 minúty a potom hlavu umyjete tak, ako ste zvyknutí.


Jablčný ocot

Jablčný ocot patrí k ďalším zázračným prostriedkom s mnohostranným využitím. Na vlasy a pokožku hlavy pôsobí doslova ako zázrak. Obnovuje prirodzené pH pokožky a tým bráni množeniu kvasiniek. Pokožku (aj vlasy) tiež skvele čistí, čím pomáha predchádzať upchávaniu pórov. Zmiešajte jednu šálku jablčného octu s jednou šálkou vody, pridajte 15 - 20 kvapiek tea tree oleja, umyte si hlavu ako obvykle a zmes použite ešte na vlhké vlasy. Jemne vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom si už vlasy len opláchnite čistou vodou.


Jedlá sóda

Opäť je tu univerzálny pomocník - jedlá sóda
. Tá je zásaditej povahy, pomáha odstrániť odumreté bunky a redukuje tak nadbytočnú tvorbu mazu na pokožke. Umyte si vlasy teplou vodou, a z trochy vody a jedlej sódy urobte pastu. Tú vmasírujte do pokožky hlavy a vlasy opäť opláchnite - tentoraz už bez ďalších kozmetických prípravkov.

Tvaroh

Tvaroh je bohatý na prospešné proteíny a vitamíny B5, ktoré dohromady skvelo vlasy hydratujú. Vezmite vaničku tvarohu, otvorte ju a nechajte jeden deň odležať v chladničke. Pred umytím naneste tvaroh na pokožku hlavy aj do celej dĺžky vlasov. Nechajte túto masku pôsobiť asi hodinu, potom si vlasy dôkladne umyte jemným šampónom.

Trápia vás alebo niekoho vo vašom okolí lupiny? Skúšate prírodné prostriedky alebo dôverujete len špeciálnej kozmetike? Máte za sebou skúsenosť s nejakými „babským radami“ alebo máte vlastný tip, ako bojovať proti tomuto ochoreniu? Povedzte to ostatným na Mimibazari!

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.