Zobraziť přihlasovací formulár

Máte radi olivy?

Vedeli ste, že olivy sú ovocie? A že olivovníku trvá až tridsať rokov, než začne plodiť? Alebo že čerstvo nazbierané olivy sú takmer nepožívateľné? Pozrite sa na cestu olív od ručného zberu až na váš stôl, dozviete sa, čím olivy prospievajú zdraviu, ako môžu škodiť, ako ich správne servírovať a aj na to, že čierna oliva nemusí byť vždy naozaj čierna.

Olivovníkov poznáme cez 40 druhov, ale tým pre nás najpodstatnejším je olivovník európsky. Tento vždyzelený strom miluje teplo. V našich podmienkach nie je možné ho celoročne pestovať, stretávame sa s ním predovšetkým na juhu Európy. Plody olivovníka sú kôstkovice, ovocie s najčastejšie jedným semenom - kôstkou. Teda olivy.

Zelené, červené, čierne

Nie je to žiadna veda, farba olív je daná tým, v akom štádiu zrelosti boli zozbierané. Zelené olivy dosiahli plnú veľkosť, postupne by však svoju farbu menili na rôzne odtiene hnedej, vínovo červenú, fialovú a až úplne dozreté olivy sú čierne.

Čerstvo zozbierané olivy (v akomkoľvek štádiu zrelosti) sú takmer nepožívateľné, pretože sú maximálne horké. Preto sa zozbierané olivy niekoľko hodín až dní lúhujú v roztoku hydroxidu sodného. Potom sa na niekoľko dní naložia do vodného kúpeľa, aby sa lúh vymyl.

Zelené, teda nezrelé olivy sú tvrdšie a obsahujú menej oleja, sú teda aj menej kalorické. Zrelé čierne olivy ale obsahujú oleja 20 - 30% a sú skoro 3x kalorickejšie.

Pozor na falošnú čiernu

Väčšina „čiernych“ olív, ktoré sa u nás kupujú, nezískali svoju farbu zrením na slnku, ale lúhovaním za prítomnosti vzduchu. Nezrelé olivy tak získajú tmavú farbu a potravinárskí spracovatelia ju umelo zintenzívnia a zafixujú. Tento trik spoznáte podľa zloženia, balenia nepravých čiernych olív obsahujú
E579 alebo E585.

Čo je na olivách dobré...

Olivy používali ľudia v kuchyni aj v kozmetike odpradávna. Verilo sa (a verí doteraz), že olivy sú zdrojom dlhej mladosti a plodnosti. Prečo?

Predovšetkým preto, že obsahujú
polyfenoly. To sú silné antioxidanty, ktoré chránia telo pred nepriaznivými vplyvmi z okolia. Fungujú aj ako prevencia niektorých alergií, kôrnatenia tepien a dokonca sa uvádza, že aj rakoviny. Ďalšími dôležitými zložkami olív sú vláknina, tá pomáha správnemu tráveniu, minerálydraslík, horčík a vápnik, vitamíny A, D, E, K a nenasýtené mastné kyseliny. Svojou horkosťou podporujú tvorbu žalúdočných štiav a teda aj trávenie. Sú preto vhodné ako predjedlo.

...a na čo si dať pozor

Či už si kupujete olivy čisté, s paprikou, ančovičkami, modrým syrom, mandľami, lososom... proste čímkoľvek, sú vždy naložené v slanom náleve. Tým sa samozrejme významne zvyšuje obsah soli, ktorý pri ich konzumácii do tela dostávame.

Tip Mimibazara: Olivy by sme nikdy nemali podávať v náleve. Ak ich servírujete ako chuťovku, prepláchnite ich najskôr vodou a následne pokvapkajte kvalitným olivovým olejom. Olivy tak zbavíte soli, vďaka oleju neoschnú a vy si budete môcť užiť o to intenzívnejšiu chuť dobrých olív.

O kvalite olív vypovedá nielen ich cena a zloženie nálevu, ale aj samotný obal. Olivy v sáčkoch sú všeobecne najmenej kvalitné. Sáčok nedokáže zabrániť mechanickému poškodeniu olív, pôsobí na ne svetlo a nálevy bývajú výrazne slanšie. Olivy v pohároch majú iba jednu nevýhodu. Sú vystavené slnečnému žiareniu, ktoré môže mať nepriaznivý vplyv na ich farbu, ale aj chuť a trvanlivosť. Najvyššiu akostť dosahujú olivy v konzervách. Sú sterilizované, mechanicky nepoškoditeľné a dlhodobo v tme, takže si uchovajú chuť, farbu i expiráciu.

S čím olivy kombinovať?

Olivy zďaleka nie sú len prísadou na pizzu alebo ozdobou do Martini. Skvelú kombináciu tvoria napríklad čierne olivy s pomarančom a mätou, vynikajúce sú olivové tapenády a nátierky, šalátom dodajú olivy na pikantnosti.

Foto: iStock.com

Majú olivy vo vašej kuchyni čestné miesto? Používate ich v teplej alebo studenej kuchyni? A máte skúsenosť s rôznou kvalitou olív? Vyskúšali ste nejaký recept, ktorý stojí za to? Podeľte sa s ostatnými na Mimibazari!

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku