Zobraziť přihlasovací formulár

8 trikov proti bolesti chrbta

Kto z nás by si sem tam nesťažoval na bolesť chrbta. Tá chronická však dokáže naozaj znepríjemňovať život, zvlášť keď je na vine nedostatočná muskulatúra alebo degeneratívne zmeny, ktoré sú dosť zásadné na to, aby boleli, ale nie dosť na to, aby sa s nimi dalo niečo robiť (napríklad operáciou). Ak sa s bolesťou nechcete zmieriť a pritom nebyť veľkoobchodný odberateľ liekov na bolesť, na ktoré si aj tak časom zvyknete a ktoré vám tak akurát ničia zažívací systém, obličky a pečeň, vyskúšajte aplikovať týchto pár rád.

Nájdite pôvod svojej bolesti. Ono vás totiž nemusí nutne bolieť chrbát. Len to, že vás bolí niekde, neznamená, že príčina nemôže byť inde. Typickým príkladom sú bolesti hlavy alebo brnenie horných končatín, za ktoré často môže krčná chrbtica, skrátené lýtka môžu vyvolať bolesti piat, nepružné bedrá kolien, problémy s bedrovou chrbticou zase môžu spôsobovať mravčenie a bolesti stehien, a tak podobne. Pri urputnej a dlhodobej bolesti nebude ostávať nič iné, než sa poradiť s lekárom alebo fyzioterapeutom.

Prispôsobte si pracovné prostredie. Ak vás cez týždeň trápi neodbytná bolesť, cez víkend sa zmierni a na dovolenke vymizne, môže byť niečo zle v práci. Mnoho ľudí už si vypestovalo chronickú bolesť chrbta, krku alebo zatuhnutie svalov len preto, že má zlé pracovné prostredie. Či už je to celodenné sedenie na stoličke so zlou ergonómiou alebo naopak prílišná námaha s nedostatočným odpočinkom, treba s tým niečo robiť. Aj od sedenia pri počítači môžu byť veľké bolesti.

  • Váš počítač aj klávesnica by mali byť priamo pred vami, horná hrana monitora by mala byť v línii vašich očí.

  • Boky i kolená by mali zvierať 90 stupňov, chodidlá by sa mali dotýkať zeme celou plochou.

  • Pri dlhodobom sedení nepodceňujte preťahovanie a prekrvovanie, sem tam sa choďte prejsť, zmeňte pozíciu z pokoja na pohyb.

Zahryznite sa do jazyka. A tým nemyslíme ako metódu sebaovládania. Akonáhle bolesť udrie, posaďte sa, uvoľnite sa, vyplazte jazyk a začnite sa do neho jemne hrýzť, ako to pôjde od koreňa ku špičke. Ako ďalší krok sa prstom jemne poklepávajte do mäkkého miesta pod bradou, na spodnej čeľusti. Ak sa vám to zdá ako úplná šialenosť, vyskúšajte to. Táto metóda totiž funguje vďaka zmäteniu tela a prestimulovaním ho reflexmi. Tiež pomáha relaxácia žuvacích svalov a uvoľnenie čeľuste, čo sú časti tela, ktoré sa pri bolesti automaticky zatnú.

Vyhnite sa „prekonaniu bolesti“. Poznáte to, to sa musí prekonať. Pretiahnuť, premasírovať, zájsť na jogu, začať cvičiť. Zastavte - keď udrie bolesť, prvé a jediné, čo naozaj potrebujete, je pokoj. Ak vaše problémy nevymiznú samy (a niektorí neurológovia tomu dávajú až šesť týždňov) pri zmene bežných denných aktivít smerom k väčšiemu pokoju, je načase navštíviť lekára.

Spite tak akurát. Spánok je silný pomocník v boji proti zápalu, ktorý často bolesť chrbta sprevádza. Tiež počas neho relaxujeme svaly, ktoré sú okolo postihnutého miesta neustále v tenzii, aby zamedzili zbytočnému dráždeniu. Čokoľvek pod 6 hodín je pri liečbe zápalu neprijateľné. Avšak aj nadmiera spánku môže byť na škodu. Nie teda konkrétne spánku, ale ležanie v nesprávnej polohe na zlom povrchu.

Slaná kúpeľ. Existuje kombinácia ingrediencií, ktoré pravdepodobne už máte doma, ktorá vám zaistí okrem iného tiež zmiernenie bolesti chrbta. Do horúceho kúpeľa primiešajte dve šálky soli, jednu šálku jedlej sódy a tretinu šálky peroxidu vodíka. Aj keby účinok prímesí a samotného kúpeľa bol iba uvoľňujúci a relaxačný, stojí to za vyskúšanie.

Rozpohybujte sa, až príde čas. Kľud je podstatný prvé týždne bolesti, avšak dlhodobá nečinnosť je cesta do pekiel. Svaly ochabujú a skracujú sa, kĺby tuhnú, začínajú sa objavovať problémy s krvným obehom. A ak robí pri pohybe ťažkosti váha alebo silnejšia bolesť, vždy je možnosť pohybu vo vode - ideálne ako fyzioterapeutická metóda.

Zaraďte do jedálnička tie správne jedlá. A to tie s protizápalovým účinkom. To, čo jete, má priamy vplyv na všetko, čo sa deje vo vašom tele. Zápal môže zhoršiť veľká miera konzumácie červeného mäsa a údenín, cukru alebo sladkých cereálií. Naopak protizápalovo pôsobí všemožná zelenina, ryby, čerešne, čučoriedky, zázvor alebo granátové jablko. S chronickým zápalom môžete bojovať tiež vďaka doplnkom stravy obsahujúcimi kurkumín, zinok alebo rybí olej.  

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku