Zobraziť přihlasovací formulár

6 tipov na zdravšie tehotenstvo

 

Akonáhle zbadáte na tehotenskom teste dve čiarky, začína úplne nový život. A to ako doslova, tak v prenesenom slova zmysle pre vás. Pretože bábätko sa na nasledujúcich niekoľko mesiacov stane neoddeliteľnou súčasťou všetkého, čo robíte, ako sa stravujete, ako spíte, prežívate aj sa hýbete. A každá nastávajúca mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Čo všetko môže významne ovplyvniť a zlepšiť vývoj vášho dieťaťa?

Zabudnite na „nízkotučné“

Ak ste tehotná, je správny výber a dostatočná konzumácia kvalitných tukov absolútne kľúčová. Hovoríme najmä o skupine nenasýtených omega-3 mastných kyselín, konkrétne DHA (dokosahexaenová kyselina) a EPA (eikosapentaneová). Všetky tieto kyseliny sa vyskytujú v rybom tuku a sú pre mozog dieťatka to isté, čo vápnik pre kosti. Vďaka dostatočnému príjmu potrebných tukov znížite riziko predčasného pôrodu, deti mávajú lepší zrak a menej trpia alergiami. Prekonzultujte s lekárom vhodnú úpravu jedálnička alebo doplnky stravy. Tehotenstvo rozhodne nie je správna doba na držanie akéjkoľvek nízkotučnej alebo nízkosacharidovej diéty.

Uždibujte celý deň

Počas tehotenstva je ideálne, keď si udržujete stabilnú hladinu cukru v krvi, energiu a koniec koncov aj veľkosť žalúdka, ktorú vaše rastúce bábätko môže vnímať. Preto je dobré dodržať pravidlo dvoch:

  • Jedzte dvakrát tak často

  • Jedzte dvakrát menšie porcie

  • Žujte dvakrát dlhšie

  • Zaraďte druhú večeru

Udržujte si správnu hmotnosť

Vy a vaše bábätko rastiete spoločne. Strážte nielen priberanie na váhe svojho dieťaťa, ale aj seba. Skúste spoločne s lekárom zostaviť približný plán, koľko by ste mala a koľko mohla pribrať, kontrolujte, ako sa vám darí držať sa v norme. Samozrejme záleží na vašom „pôvodnom stave“, ale priemerná žena by mala v prvom trimestri pribrať okolo dvoch až troch kíl, za celú dobu tehotenstva potom dvanásť až osemnásť. V druhom a treťom trimestri by ste mali priberať maximálne pol kila týždenne. Ak priberáte rýchlejšie (napr. dve až dve a pol kila za týždeň), mohlo by ísť o znamenie, že niečo nie je v poriadku, a radšej sa zverte lekárovi.

Hýbte sa!

Boli doby, kedy sa nastávajúcim matkám odporúčalo čo najviac odpočívať. Tehotenstvo a pôrod sú extrémne fyzicky náročné a nemôžete sa na ne pripravovať tým, že si znižujete kondíciu. Matky, ktoré sa pravidelne hýbu, znižujú riziko opuchov končatín, posilňujú imunitu a majú pred sebou ľahší pôrod. Ak nie ste zvyknutá cvičiť, zaraďte zozačiatku 30 minút cvičenia trikrát týždenne. Ak je priebeh vášho tehotenstva v poriadku, „dávku“ primeraného a vhodného pohybu postupne zvyšujte. Pravidelné cvičenie v malých dávkach a pokojnom prostredí je pre vývoj dieťaťa aj vašu pohodu rozhodne lepšie, než záchvaty intenzívneho pohybu.
Prechádzky, plávanie alebo rýchla chôdza môžu byť ideálne pre dobrý telesný stav vás oboch.

Nestresujte

Ono sa to ľahšie povie, ako urobí, ale stres významne oslabuje imunitu vašu aj vášho dieťaťa. Skúste začať
systematicky pracovať na redukcii stresu a podnetov vyvolávajúcich paniku. Zvládanie stresu sa vám bude výborne hodiť, akonáhle sa dieťa narodí, to môže potvrdiť každá mamička, ktorá už to má za sebou. Skúste relaxačnú hudbu, maľovanky, dýchanie, pozitívne myslenie. Je v poriadku byť tehotná, užívajte si radosť a všetky komplikácie sa snažte riešiť s rozvahou a pokojom.

Kvalitný spánok

Ako vaše dieťa rastie a zaberá viac a viac miesta, môže byť pokojná noc a kvalitný spánok len zbožným želaním. Napriek tomu je miera vašej únavy čím ďalej väčšia a frustrácia zo spánkovej deprivácie nikomu nepomôže. Skúste myslieť na kvalitný spánok
 aj cez deň.

  • Znížte stres na minimum, snažte sa prežívať dni svojho tehotenstva v pokoji. Alebo sa aspoň vyhýbať veľkým emocionálnym výkyvom.

  • Unavte sa aj fyzicky. Užite si cez deň cvičenie, pohyb, aktivitu. Čím viac sa budete cez deň hýbať, tým je pravdepodobnejšie, že sa v noci vyspíte.

  • Jedzte rozumne. Aj to, čo jete a pijete, môže ovplyvniť kvalitu vášho spánku. Skúste vysledovať, či na vás náhodou nemajú niektoré potraviny moc povzbudzujúci efekt (zelený čaj, zázvor, jedlá s vyšším obsahom cukru, atď.)

  • Všetko pre náladu. Zvyknite si na rituály pred spaním, začnite myseľ aj telo upokojovať zhruba hodinu pred plánovaným časom zaspávania. Nájdite si vhodnú polohu (nastávajúcim mamičkám sa najčastejšie dobre spí na ľavom boku, keď majú medzi kolenami vankúš - to zamedzí vykriveniu chrbtice a teda aj bolesti chrbta). Pomôcť môže tiež relaxačná masáž, ktorú vám dopraje partner.

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku