Zobraziť přihlasovací formulár

Pre a proti pôrodu do vody

Stále väčší záujem o alternatívne spôsoby pôrodov vedie čím ďalej tým viac nemocníc k tomu, aby svojim pacientkam vychádzali v ústrety a umožnili im prežiť najkrajší okamih ich života presne tak, ako chcú. Jednou z rozšírených metód pôrodov sú pôrody do vody, dnes už ich umožňujú desiatky nemocníc po celej republike. Avšak aj tento priebeh pôrodu naráža na rôzne komplikácie. Zo strán personálu, matiek i detí.

Čo je pôrod do vody

Veľmi často sa žena zdržiava v teplom vodnom kúpeli na tzv. prvú dobu pôrodnú. Teplá voda tlmí bolesť, celý proces pôrodu urýchľuje, tkanivo je vo vode pružnejšie, preto dochádza menej často k nastrihnutiu hrádze (avšak keď už je to potrebné, klasifikuje personál nastrihnutie hrádze vo vodnom kúpeli ako pomerne komplikovaný zákrok) aj ostatným vonkajších zásahom. Pobyt vo vode počas prvej doby pôrodnej je v mnohých nemocniciach vlastne rutinou, ale samotný pôrod bábätka je skôr zriedkavý. A to zďaleka nie len z dôvodu nepripravenosti nemocnice alebo personálu, často sa kúpeľ opustiť rozhodne sama matka. Prečo?

Prirodzená reakcia

Človek a voda majú odjakživa veľmi dobrý vzťah. Nič sa ale nedá robiť, pre človeka ako cicavca nie je pôrod do vody prirodzený. Mnoho žien je hnaných veľmi silnou intuíciou, a aj keď je všetko zariadené, papiere podpísané a riziká minimalizované, na samotné vypudenie plodu vodu opúšťajú. A ani ich k tomu nemusí nútiť personál, ktorý býva mnohokrát proti akýmkoľvek iným, než zvyčajným spôsobom pôrodu povedzme trošku predpojatý.

Kedy áno a kedy nie

Rodiť do vody môže každá zdravá žena, ktoré má normálny nález, pozná všetky riziká (ale aj výhody) pôrodu do vody a podpíše tzv. informovaný súhlas. Existujú ale aj skutočnosti, ktoré pôrod do vody úplne vylučujú. Sú to najmä známe infekčné ochorenia rodičky, tzv. tieseň plodu, epidurál a iné analgetiká, odtekanie zakalenej plodovej vody alebo poloha bábätka koncom panvovým. U ženy musí byť stále prítomná druhá osoba, ak bolo neodkladne treba kúpeľ opustiť.

Strach vs. očakávanie

Ženy, ktoré sa pre pôrod do vody rozhodnú, majú ale neraz trošku nereálne očakávanie. A personál zase často neopodstatnený strach. Jednou z najrozšírenejších (a z veľkej častí mylných) predstáv o pôrode do vody je to, že utlmí bolesť vlastne skoro až na nulu. Tak to samozrejme nie je a prispieva k tomu aj nemožnosť použiť epidurálnu anestéziu. Ďalšia zo skúseností matiek je tiež napríklad to, že sa im vo vode zle tlačilo, ako voda nadnášala, museli sa veľmi intenzívne zaprieť o kraje vane. Teplá voda okrem iného stimuluje tiež produkciu hormónu oxytocínu, ktorý podporuje rýchlosť pôrodu alebo spúšťa laktáciu.

Je však pravdou, že pri pôrodoch do vody sa všeobecne podáva menej liekov a dochádza menej často k nastrihnutiu hrádze. Avšak obavy personálu sú najmä z nemožnosti reagovať na komplikácie dostatočne rýchlo, nebudú môcť nastávajúcu mamičku dostatočne monitorovať ani kontrolovať stav plodu.

Riziká

Ako všetko, aj pôrod do vody má svoje riziká. Medzi tie nejopodstatnenejšie a najrozšírenejšie patria:

  • Bakteriálne infekcie. S pôrodom je spojený tiež samozrejmý únik moču a stolice a v tomto prípade konkrétne do vody, do ktorej sa narodí bábätko. Existujú však názory, že v tak prirodzenom prostredí sa naopak dieťaťu posilňuje imunita už od jeho prvých sekúnd strávených na svete.

  • Neznáma miera straty krvi. Všeobecne sa odporúča rodiť placentu už mimo vaňu alebo bazénik.

  • Komplikácie na druhú. Ak dôjde k situácii, že žena alebo dieťa potrebujú zásadný zákrok lekára, je jej presun na lôžko pomerne komplikovaný.

  • Vdýchnutie vody bábätkom. Toto je riziko preceňované, pretože bábätko má prirodzený reflex nadýchnuť sa až nad vodnou hladinou. A aj keby, voda sa väčšinou rýchlo vstrebe.

Máte skúsenosti s pôrodom do vody? Zažili ste sami alebo niekoho poznáte? A prebehol pôrod hladko? Aké sú podľa vás ďalšie riziká? A aký je váš názor? Povedzte to ostatným na Mimibazari!

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku