. .. .. .. .. .. .. .
. .

Baby shower: Organizovať oslavu pre budúcu matku alebo nie? Rodina

Tento pôvodne zámorský zvyk už dorazil aj k nám, aj keď masovka z neho zatiaľ nie je. Zjednodušene sa dá povedať, že baby shower je stretnutie, na ktorom budúca matka dostáva darčeky pre svoje dieťa, prípadne pre seba. Môže sa konať doma rovnako ako v reštaurácii, súčasťou programu môže byť dobré jedlo aj rôzne hry.

U nás nebýva obvyklé dávať budúcim rodičom darčeky pre bábätko ešte predtým, ako sa narodí. V zahraničí sa baby shower organizuje typicky štyri až šesť týždňov pred plánovaným termínom pôrodu. Pre mnoho budúcich matiek je toto stretnutie jedným z vrcholov a výhod tehotenstva. Ale rozhodne vás do neho nemôže nikto nútiť.

„Keď moja najlepšia kamarátka čakala prvé dieťa, túto oslavu organizovala – ale bolo to vlastne stretnutie v reštaurácii, kam sme jej priniesli darčeky, o ktorých sme vedeli, že využije. Prišlo mi to fajn. Ďalšia kamarátka už to pojala ako na môj vkus príliš veľkolepú a rádoby vtipnú akciu v miestnom materskom centre. To ma trochu vydesilo,“ opisuje svoju skúsenosť Karolína. Teraz je v inom stave ona sama, dieťa sa má narodiť začiatkom novembra a kamarátky jej navrhli, že jej tiež usporiadajú baby shower.

A Karolína si uvedomila, že nič také nechce. „Došlo mi, že ani nejaké praktické darčeky mi nestoja za veľa zbytočností, ktoré nechcem alebo sa mi nebudú páčiť a tiež že nechcem byť stredobodom pozornosti na nejakej hromadnej akcii,“ zhrnula svoje dôvody.

Svoje dôvody spísala do niekoľkých bodov. Trebárs sa budú hodiť aj vám, keď budete premýšľať, či baby shower áno alebo nie.

1. Nútená zábava

Ak sa nebudete smiať v momente, kedy vám niekto začne merať obvod tehotenského brucha, potom baby shower skutočne nebude nič pre vás. A to ani netušíte, že niekedy sa na podobných akciách stávajú ešte oveľa trápnejšie veci.

2. Otváranie darčekov pred ľuďmi

Predstava, že otvára darčeky pred ľuďmi natešenými na jej reakcie a že bude musieť predstierať nadšenie, vás desí? Presne toto sa ale na baby shower očakáva. Väčšina ľudí sú pritom dosť zlí herci, takže je na nich vidieť, keď prekvapenie a radosť len hrajú.

3. Stred pozornosti

Nie je úniku, budúca matka je na baby shower stredobodom pozornosti, a preto jej všetci bez ostychu siahajú na brucho alebo rozprávajú všelijaké trápne historky z jej života. Prípadne historky o tom, ako sa môže tehotenstvo na konci skomplikovať a aký náročný býva pôrod. O dôvod viac nič podobné neorganizovať.

4. Nepotrebné veci

V ideálnom svete by ste mohli spísať jednoduchý zoznam vecí, ktoré by sa vám pre bábätko hodili, priatelia by sa dohodli a každý by vám nejakú kúpil. V reálnom svete to však bude inak. Dostanete pár užitočných vecí, niektoré dokonca aj dvojmo. Ale tiež veci, ktoré sú len trochu podobné, ale jednoducho oveľa lepšie, roztomilejšie, komplikovanejšie a úplne mimo váš vkus. A potom veci, ktoré ste nechceli, ale niekomu ďalšiemu prišli jednoducho užitočné. Alebo, nedajbože, vtipné. Napríklad ako oblečenie na bábätko s vtipnými nápismi.

5. Pochyby o vzhľade

Na fotkách z baby shower vyzerajú niektoré matky skvele, ale vy sa od polovice tehotenstva cítite ako veľryba? A posledné, čo chcete, aby vás niekto fotil v neforemnom oblečení a tvrdil, že vyzeráte skvele a spokojne, ako už dlho nie.

6. Chce to čas

Organizácia baby shower vyžaduje čas a aj keď kamarátky sľúbia, že všetko zariadia, aj tak to bude niečo vyžadovať aj od vás. A vy by ste možno oveľa radšej doma pripravovali detskú izbičku. Tak smelo do toho. Ak vás chce niekto vidieť a priniesť vám nejaký darček, určite to zvládne bez veľkej akcie.

(red)

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.