. .. .. .. .. .. .. .
. .

Zázračný bobkový list: Upokojí myseľ, zníži cukor, prečistí dýchacie cesty a zbaví vás bolestí hlavy Tipy a triky

V kuchyni nemôže chýbať. Nedokážeme si bez neho predstaviť šošovicu, kapustnicu, fazuľu, ovar a ďalšie typicky slovenské dobroty. Vedeli ste ale, že bobkový list zďaleka nie je len chutné korenie? Od pradávna je v liečiteľstve považovaný za rastlinu s viac ako špeciálnymi vlastnosťami.

Poznáte rastlinu vavrín ušľachtilý? Spomeniete si na vavrínový veniec, ktorý bol v antike symbolom úspechu a moci? Povesť vavrínu a asociácie s ním spojené sú trošku iné, než aké máme s bobkovým listom. A predsa – ide o tú istú rastlinu. Prečo bol vavrín taký populárny? Určite to nebolo preto, že dodával skvelú chuť omáčkam.

Bolo to pre jeho liečivé a skoro až mystické účinky na myseľ aj telo. Dnes už vieme, že sa v listoch vavrínu objavujú špeciálne fytochemikálie a esenciálne oleje, ktoré pri rôznom spôsobe spracovania majú na telo mierne sedatívny efekt. Upokojuje myseľ, pomáha proti úzkostiam, pôsobí na nervovú sústavu, ale tiež napríklad prečisťuje dýchacie cesty, je účinný proti bolestiam hlavy, podporuje trávenie, znižuje krvný cukor, pomáha pri bolestiach v kostiach a krížoch, uľavuje od artritických a reumatických bolestí a najrôznejších opuchov.

Bobkový list ako zázračný relaxant

Ideálny spôsob, ako vďaka bobkovému listu relaxovať, je inhalovať jeho vôňu. A to zariadime dvoma spôsobmi. Buď môžete sušené bobkové listy páliť, alebo ich zvaríme.

1. Vezmite niekoľko sušených lístkov bobkového listu a postupne ich zapaľujete. Vložíte do nehorľavej misky, napríklad do popolníka, a nechajte dymiť. Ideálne je opustiť miestnosť a vrátiť sa do nej po zhruba desiatich minútach, kedy už bude poriadne prevoňaná. (Ako pri každej manipulácii s ohňom je treba dbať na zásady bezpečnosti!)

2. Ďalším variantom je vziať lístky bobkového listu a vhodiť ich do vriacej vody, ktorú následne necháte na miernom plameni prebublávať aspoň dvadsať minút.

 

Tip Mimibazara:

Do vody môžete prihodiť aj jednu rolku sušenej škorice celej, alebo pridať lyžičku škorice mletej. Spoločne s bobkovým listom tvoria úžasnú kombináciu vôní, ktorá má krásne upokojujúce účinky na všetkých členov domácnosti.

 

Uvarte si čaj

Ako liečivý nápoj slúži aj nálev, čaj, ako chcete, z bobkového listu. Stačia dva sušené, ktoré prelejeme vriacou vodou a necháme aspoň desať minút odstáť. V takom prípade môžeme využiť antiseptické a antibakteriálne účinky bobkového listu, rovnako tak jeho efekt na hladinu krvného cukru alebo priaznivé pôsobenie na naše trávenie. Môže tak byť vhodným doplnkom pre diabetikov alebo ho môžeme mať po ruke pri podráždenom žalúdku alebo problémoch s trávením.

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.