. .. .. .. .. .. .. .
. .

Pozor na kozmetiku po záruke! Ako ju spoznať a čo vám hrozí Móda a krása

Krémy, make-upy, tiene, lícenky, púdre… To všetko má obmedzenú dobu bezpečného používania. Lenže zatiaľ čo napríklad zabudnutý jogurt po exspirácii nekompromisne putuje do koša, takú riasenku alebo rúž nosíme v kabelke aj mesiace potom, čo sme ich mali dávno vyhodiť, a navyše ich pokojne používame. Lenže tým si zarábame na poriadny problém.

Konzistencia a účinnosť

Konzistencia produktov sa časom mení, predsa len - ani chemické väzby nemusia byť najstálejšie. Produkty nielen vysychajú, ale napríklad žmolkovatejú, vznikajú problémy s ich aplikáciou, ochranný faktor proti slnku, kyselina salicylová a iné účinné látky proti akné strácajú na svojej účinnosti. Ale strata účinkov alebo pohodlia pri aplikácii sú vlastne to najmenšie, čo sa môže stať.

Myslite na svoje zdravie

Problémom je fakt, že molekuly zloženia sa rúcajú a stávajú sa z nich iné látky - a na tie môžete reagovať, aj keď na produkt v rámci jeho oficiálnej doby trvanlivosti nijako zlé reakcie nepozorujete. Podráždenie až zápaly, ale aj rôzne infekcie, opuchy, začervenanie, vyrážky, akné... to je to, čo naozaj hrozí.

Ako predchádzať podráždeniu

Okrem vzduchu a času prispievajú k množeniu baktérií v produktoch ďalšie dva významné faktory. Tým prvým je požičiavanie produktov - telo je na svoje vlastné baktérie o trochu zvyknutejšie než na tie cudzie (tiež myslíte na všetky tie testrey, ktoré ste v drogériách a parfumériách vyskúšali?).

Pozornosť by ste mali venovať aj pomôckam, ktorými kozmetiku nanášate. Je jedno, že používate perfektne čerstvý make-up alebo púder, keď ste si štetec nečistili už mesiace alebo si pred nanášaním neumyjete ruky. Raz za čas treba vyčistiť všetko, štetce, hubky, ale tiež treba strúhadlá na ceruzky.

Aká je trvanlivosť kozmetických produktov

Make-up

V make-upoch sú samozrejme konzervačné látky, ktoré vzniku baktérií bránia. Avšak akonáhle make-up vystavíme vzduchu, prstom a aplikátorom, začnú sa veselo množiť. Make-upy s pumpičkou vydržia o trošku dlhšie práve vďaka menšiemu vystaveniu vzduchu a vonkajším baktériám, ale ani tak by sme ich nemali používať dlhšie ako 9 mesiacov. Tie bez pumpičiek 4 – 6.

Rúž

Rúž je v bezprostrednom kontakte s našimi ústami a v nich žijú, ako vieme, rôzne baktérie. Ale tiež v nich máme sliny, ktoré ich neutralizujú - tie však rúže neprodukujú. Preto je zhruba po roku dobré nespotrebovaný rúž jednoducho vyhodiť, môže spôsobovať opuchy a podráždenie pier.

Riasenka

Boli by ste prekvapení, ako veľké percento dlho otvorených riaseniek v sebe nesie napríklad stafylokoka. Riasenku by ste mali meniť približne čo tri mesiace. A to zvlášť, ak nosíte šošovky, tie vedia baktérie pekne prichytiť na mieste a dať im možnosť pokojného množenia.

Púdre a púdrové tiene

Ich „skazenie“ spočíva predovšetkým v tom, že menia svoju štruktúru a zle sa nanášajú. Väčšie množstvo baktérií sa drží v púdroch - predsa len, sú v kontakte s väčšou plochou tváre. Tak ako tak - po roku vyhodiť.

Krémy, telové mlieka, sprchové gély atď.

Ak neobsahujú niektoré špeciálne kyseliny, ktoré trvanlivosť predlžujú, zhruba po pol roku od otvorenia začínajú strácať efekt a kaziť sa. A rozhodne by sme ich nemali používať dlhšie ako dva roky. A nezabudnite, že uvedená expiračná doba platí, kým výrobok neotvoríte! Napríklad očné krémy skúste uchovávať v chladničke, chlad pomôže a predĺžite si tiež účinnosť prípravku.

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.