. .. .. .. .. .. .. .
. .

Praktické tipy, ako naučiť deti upratovať. Pomoc v domácnosti zvládnu už tie najmenšie Rodina

Tiež sa vášmu dieťaťu alebo deťom do upratovania izbičky nikdy nechce a vy máte každý večer pocit, že to v ňom vyzerá, ako keby sa ňou prehnalo tornádo? A o tom, že by vám niekedy pomohli pri upratovaní bytu a ďalších domácich prácach, nemôže byť reč? Veďte ich k tomu najlepšie už od mala, zapojte ich do pravidelných prác a naučte ich, že o domácnosť sa jednoducho treba starať. Poradíme vám, s čím vám malé dieťa môže pomôcť a ako ho k tomu prinútiť nenásilnou cestou.

Dajte upratovaniu režim

Aj keď nám to nemusí zrovna vyhovovať, rituály a rutina sú jedna z najlepších vecí, ktoré môžeme svojim deťom odovzdať. Pretože rovnako tak, ako sa nám darí navyknúť ich na čistenie zubov, môže sa nám podariť navyknúť ich chodiť spať v určitý čas, raňajkovať, upratovať.

Robíte veľké upratovanie domácnosti raz týždenne? Raz za dva týždne? Nie je od veci robiť ho pravidelne v ten istý deň. Potom budú deti vedieť, čo ich čaká, kedy ich to čaká a ako dlho to bude trvať. A dokonca sa na to môžu aj tešiť. Pretože deti sa cítia veľmi rady užitočné a potrebné!

Niekedy je potrebné zaťať zuby a vydržať pomalšie tempo aj nižšiu kvalitu. Niektoré domáce práce nám naozaj pomôžu, niektoré by sme mali hotové radšej sami, ale podstatné je, že u detí vytvárame návyk. A urobiť z upratovania zábavu, dopriať deťom ich vlastné prostriedky a nástroje, to všetko bude baviť aj vás. Tak sa do toho pustite!

Vysávanie

Ak hovoríme o podlahách bez koberca, aj štvorročné dieťa zvládne (s kolísavou kvalitou) vysať relatívne veľké plochy. Len to bude z našej strany vyžadovať drobnú investíciu - bezšnúrový/tyčový vysávač, ľahký, pokojne s malým príkonom. Deti milujú, keď majú „svoje“ veci rovnaké, ako dospelí.

Vytieranie

A rovnako je na tom vytieranie. Dajte dieťaťu vlastné vedierko, do neho vodu s troškou priateľského saponátu, a môžete využiť mrštnosť malých pomocníkov na vytieranie horšie dostupných miest.

Vynášanie koša

Ak triedite odpad, je to terno nielen pre planétu. Ale tiež pre deti, ktoré môžu bez obáv triediť plasty a papiere (sklo a biologický/zmesový odpad necháme rodičom). A kľudne to môžu mať „na starosť“, tieto koše môžu byť ich zodpovednosť.

Čistenie a utieranie prahu

Ide zase o to spomínané „vlastné vybavenie“. Nič nám nebráni zaobstarať si malinký farebný rozprašovač a nechať dieťa vyčistiť jedálenský stôl, stoličky, konferenčný stolík. Možno to bude dlhšie trvať, ale to nemusí byť zas až taký problém.

Pranie

Keď sa nad tým zamyslíme, pranie je sled veľmi, veľmi jednoduchých úkonov. A tak prečo si neprizvať dieťa na „pomoc“? Môžete sa pri triedení bielizne spoločne učiť farby, skúmať spolu štítky, stláčať gombíky na práčke. A úprimne, koľkým z nás by sa hodilo vedieť, ako takéto pranie funguje, skôr, než sme odišli z domu?

Doplňovanie zásob

A môže to byť aj zábava. Vyslať dieťa na prieskum, aby zistilo, kde je potrebné doplniť mydlo, toaletný papier, či máme dosť prostriedku na umývanie riadu, uterákov... proste všetkého, čo vaša domácnosť len potrebuje. A napríklad zásoby aj doplniť a podať hlásenie!

Upratať zanedbávané miesta

Vyčistiť klávesnicu, vytrieť pod chladničkou, preplaziť sa pod stolom a upratať podlahu pod lavicou... veľa vecí musíme urobiť, ale nie sú našou prioritou. Zatiaľ čo deti? Tie ich zvládnu ľavou zadnou, navyše oveľa pohodlnejšie než my.

Skladanie uterákov, utierok, ale i napríklad svojho vlastného oblečenia

Ideálna pomoc, ktorou môžu deti prispieť. Zmotať ponožky, poskladať uteráky, postarať sa o vlastné oblečenie, zaniesť si ho na miesto. Nie je to nič, čo by dieťa nezvládlo, a nám to naozaj pomôže.

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.