Jar je za dverami! Naštartujte unavený organizmus, naberte energiu a zrýchlite metabolizmus
- Autor: Lenka Ch. (LenkaCh)
- Publikované:

Po zime sa všetci obvykle cítime tak nejako bez „života“. Toto ročné obdobie je totiž pre ľudský organizmus pomerne veľkou záťažou. Dôvodom je absencia slniečka, málo svetla, chlad, nedostatok čerstvej zeleniny a ovocia, ale aj prekonanie nejakých tých viróz a nachladnutí. Je preto dôležité podporiť jeho regeneráciu. Práve teraz je ten najvhodnejší čas!
Zbavte sa v tele uložených škodlivín
Či už sa nám to páči alebo nie, toxíny sa ukladajú v tele každého z nás. Zo vzduchu, vody, ale predovšetkým jedla. Možno vás teraz napadne, ako organizmus zanesený toxínmi spoznáte? Ľahko! Príznaky sú únava, zlé trávenie, pocity ťažkosti, nepravidelné vyprázdňovanie a podobne. Stačí pritom len pár dní detoxikácie, aby ste sa znova cítili lepšie. Už po týždni sa totiž výkon detoxikačných orgánov, ktorými sú črevá, pečeň a obličky, zvyšuje, obnovujú sa detoxikačné procesy. Pocítite prílev novej energie a vitality, a čo rozhodne stojí za zmienku, bude sa vám lepšie a rýchlejšie chudnúť.
A práve jarné obdobie je ideálnou dobou, kedy sa do očisty organizmu pustiť. Je vhodné eliminovať bežný cukor, obmedziť tuky, zvýšiť príjem vlákniny vo forme čerstvého ovocia a zeleniny, napríklad formou smoothie. Dôležitý je aj dostatok tekutín ako je voda a bylinkové a ovocné čaje. Naopak nápoje s obsahom kofeínu a teínu je vhodné úplne vynechať. Zároveň je vhodné doplniť detoxikáciu vhodnými detoxikačnými doplnkami.
Doplňte vitamíny
Pre správnu funkciu imunitného systému telo potrebuje každý deň dostatočné množstvo vitamínov a minerálnych látok. Tie nájdete predovšetkým v pestrej zdravej strave. Pretože je ale v tomto období takmer nemožné pravidelne zohnať potrebné množstvo chemicky neošetrenej čerstvej zeleniny a ovocia z miestnych zdrojov, odporúčajú odborníci siahnuť na doplnenie vitamínov a minerálov po vhodných doplnkoch stravy, ktorými sú multivitamínové prípravky.
Vyrazte do prírody a nastavte tvár slniečku
Počas zimného obdobia sme si pohybu na čerstvom vzduchu a životodarných slnečných lúčov príliš neužili. Nedostatok slnečného svitu má ale za dôsledok nedostatok vitamínu D, ktorý sa prejavuje okrem iného tým, že sa cítite unavene, skleslo a bez nálady. Navyše je vitamín D, ktorý sa niekedy prezýva aj slnečný vitamín, nepostrádateľný predovšetkým pre mineralizáciu kostí a ich normálnu štruktúru, pre správnu funkciu imunitného systému, pre normálne funkcie svalov, pri procese delenia buniek, na zachovanie normálnej hladiny vápnika v krvi, na vstrebávanie vápnika a fosforu a na ukladanie minerálov do zubov.
Vitamín D sa tvorí v pokožke cca po 15 minútach pobytu na slniečku. Dôležité ale je, aby pokožka nebola zakrytá odevom. Navyše je potrebné, aby bolo slnko dostatočne vysoko a lúče dopadali na pokožku v správnom uhle, čo je v období od mája do októbra a to iba medzi 10 a 14 hodinou. V tej dobe ale zase nie je vhodné vystavovať pokožku slnku kvôli škodlivému UVA a UVB žiareniu. Podľa lekárov je tak v našich podmienkach vhodné dopĺňať vitamín D v kapsulách.
Vyspite sa!
Aby detoxikácia a regenerácia vnútorných orgánov prebiehala tak, ako má, je dôležitou podmienkou kvalitný pravidelný spánok. V opačnom prípade lymfatický systém, ktorý sa podieľa na likvidácii škodlivých látok, zlyháva a všetok „odpad“ sa v tele hromadí. Snažte sa preto každý deň chodiť spať v rovnaký čas a spite najlepšie 7 hodín, rozhodne nie menej ako 6 hodín, ale aj nie dlhšie ako 8 hodín. Dbajte teda na dodržiavanie spánkovej hygieny. Pred spaním nejedzte, nepite alkohol, nefajčite. Vyvarujte sa tiež sledovaniu televízie z postele, pozerania sa na displej mobilu alebo monitor počítača, skrátka eliminujte všetko, čo vyžaruje „modré“ svetlo. Vystavovanie sa tomuto svetlu, a to predovšetkým vo večerných hodinách, je totiž pre kvalitu spánku škodlivé. Zaistite tiež, aby miestnosť v ktorej zaspávate, bola tichá a tmavá, teplota by sa mala pohybovať medzi 18 a 20 °C.
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň s priateľmi
Chcete naozaj zmazať článok?
Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia