. .. .. .. .. .. .. .
. .

Vyrobte si gél na pranie doma Tipy a triky

Šetrné k životnému prostrediu, účinné, za minimálne náklady a domácej výroby? Aj takéto môžu byť vaše prostriedky na pranie. Ak ste sa rozhodli správať šetrne k životnému prostrediu a nevadí vám trocha práce navyše, nebudete musieť ďalej riešiť citlivosť pokožky ani chémiu v bielizni a v odpadovej vode. Ako si doma vyrobiť vysoko účinný prací gél?

Ľahko a rýchlo

Receptov na domáce pracie prášky je pomerne veľa. Väčšina z nich sú však buď pomerne nákladné, neefektívne alebo zanechávajú na oblečení mapy. Okrem toho, že nič z toho sa nasledujúceho receptu netýka, je jeho veľkou výhodou tiež vysoká koncentrácia, takže ho stačí používať na pranie relatívne malé množstvo.

Budete potrebovať:

1 šálku bóraxu
1 šálka sódy na pranie
1 šálka organického tekutého mydla
10 - 15 kvapiek esenciálneho oleja (ľubovoľného - ide o vôňu)
17 šálok vody

Postup:

Vo veľkom hrnci uveďte do varu 6 šálok vody. Akonáhle voda zavarí, odstavte ju a prisypte bórax a sódu na pranie. Precízne rozmiešajte.
Zvyšných 11 šálok vody izbovej teploty rozmiešajte s organickým tekutým mydlom, ideálne vo väčšej plastovej nádobe (vedro, lavór...).
Pridajte esenciálny olej.
Vmiešajte do vody s mydlom horúcu zmes bóraxu so sódou na pranie.
Všetko starostlivo premiešajte, nech sa zmesi spoja.
Rozlejte zmes do uzatvárateľných nádob, v ktorých ju budete prechovávať.
Ako bude mydlo usadať, konzistencia sa zmení na gél. Môže sa stať, že sa na povrchu vyzráža kvapalina, v takom prípade stačí iba premiešať.

Dávkovanie:

Podľa miery znečistenia bielizne dávkujeme 30 - 60 ml prostriedku na jednu várku.

Tip Mimibazara: Veľmi jednoducho si tiež vyrobíte domácu aviváž. Do jedného kilogramu čo najčistejšej soli primiešajte vo veľkej nádobe 1 - 2 lyžičky esenciálneho oleja. Dôkladne premiešajte, nechajte 24 hodín odstáť a znovu premiešajte. Pridávajte 120 - 250 gramov voňavej soli na jednu várku. Soľ bielizeň prirodzene zmäkčí a navyše môžete použiť rovnakú vôňu ako do domáceho pracieho gélu.

Máte skúsenosti s domácimi receptami na pracie prostriedky? Už ste nejaký vyskúšali? A aké sú vaše skúsenosti? Riešite ekológiu upratovania domácnosti? Diskutujte s ostatnými na Mimibazari!

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Lucia S. (cia1911) ID 319976 (15.2.2016, 22:15)
Prosím, poradiť čo je Borax a kde sa dá kúpiť.
ODPOVEDAŤ
Eva H. (šajko) ID 125685 (7.1.2016, 21:17)
prečítala som si o pripravku borax a je tam písané, že dráždi pokožku, dokonca ohrozuje zdravie, plodnosť, no neviem či si idem prostriedok na pranie vyrobiť a tak som chcela.Poraďte, kto to už skúsil.
ODPOVEDAŤ
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.