Zobraziť přihlasovací formulár

Vážení návštevníci,
reagovať na príspevky môžu iba registrovaní užívatelia. Vyplňte krátky registračný formulár a staňte sa naším členom.
Ak ste už u nás zaregistrovaní, prihláste sa prosím.

Tešíme sa na vás.

Ako posilniť detskú imunitu: Ochráňte školákov pred chrípkou a nachladnutím

Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, teplota... To sú príznaky, ktoré dobre pozná každý rodič. Deti si bacily medzi sebou v kolektívoch veselo odovzdávajú a ordinácie detských lekárov sú ako každú jeseň preplnené na prasknutie. Čo teda robiť, aby sme potomka do budúcna pred chrípkou a nachladnutím ochránili?

Silná imunita je základ

Kľúčom k zvládnutiu školského roka v zdraví je predovšetkým silná imunita. Samozrejmosťou by tak mala byť vyvážená strava po celý rok, teraz na jeseň je však potrebné zvýšiť príjem vitamínov a zdraviu prospešných látok. Telo je potom silnejšie a s nádchou a kašľom sa ľahšie pobije. Dbajte na to, aby deti prijímali zo stravy dostatok prirodzene sa vyskytujúcich vitamínov a minerálov, ako sú napríklad: zinok, selén, železo, meď, kyselina listová, vitamíny A, B6, E a hlavne C.

Zinok a železo sú obsiahnuté najviac v semienkach, obilninách, strukovinách a orechoch. Orechy, najmä para orechy, obsahujú i selén. Meď sa prirodzene vyskytuje vo vyššie uvedených, ale v hovädzej pečeni a v morských plodoch predovšetkým.

Foto: iStock.com

Stavte na šípkový čaj s medom

Jeden z najbohatších prírodných zdrojov vitamínu C sú šípky. Pripravte z neho deťom zdravý čaj a ten v prípade potreby oslaďte výhradne medom. Med podporuje obranyschopnosť organizmu, je plný vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov. Medový someliér Milan Špaček zo spoločnosti Medokomerc odporúča na respiračné choroby med lipový. Je nielen ideálny prevenciou pred baktériami a vírusmi, ale aj prevereným pomocníkom pri liečbe prechladnutia alebo chrípky. Obsahuje totiž silice, ktoré napomáhajú uvoľňovať dýchacie cesty a urýchľujú tak liečenie. Stačí, keď v horúcom čaji rozpustíte dve lyžičky medu a pridáte šťavu z citróna.

NÁŠ TIP

Pre posilnenie imunity je výborné aj otužovanie, skúste s deťmi zaviesť formou hry pri večernom kúpaní.

Foto: iStock.com

Kúpte si domov inhalátor alebo aspoň kanvičku na výplach nosa

Deťom môžeme posilniť ich imunitu a to zvlášť voči respiračným ochoreniam aj inými smermi. Prevencia je najlepšia liečba. Inšpirovať sa môžete u detí trpiacich astmou a alergiami, ktoré posilňujú sliznicu nosohltanu a hltanu inhaláciou. Aj keď vaše dieťa tieto problémy nemá, nie je od veci zaobstarať si inhalátor na domáce použitie, práve z dôvodu prevencie. Zdravie slizníc má vplyv na posilnenie imunity ako takej a aerosólová terapia je medzi ľuďmi čím ďalej viac obľúbenejšia. Môžete s deťmi inhalovať aj vy sami a celá rodina sa môže zapojiť do ozdravného rituálu.

Dobré je pravidelne oplachovať sliznice. To znamená častejšie popíjať vodu a dbať na správnu nosovú hygienu. To v praxi znamená mať prázdny, dobre vysmrkaný nos, a aby sa sliznica otužila, robiť výplachy nosa najlepšie Vincentkou s pomocou inhalátora. Je to rovnaké ako keď si čistíme zuby - pravidelnosť je najlepšia, aby sa alergény a patogény na sliznici v nose na dlho neuchytili,“ uvádza detská lekárka MUDr. Jarmila Seifertová.

Foto: iStock.com

Na rúšku sa to hemží mikroorganizmami

Celosvetová pandémia aj školákom do každodenného života prináša ochranu dýchacích ciest v podobe rúšok a respirátorov. Nezaobídu sa bez nich napríklad v MHD. Lenže vydýchané patogény sa zachytávajú v rúšku a vďaka teplému vlhkému prostrediu tu majú ideálne podmienky na množenie. Ak sa rúška dostatočne často nemenia, dýchajú deti tieto patogény zase späť. Preto potrebujú silnú imunitu, hoci ich rúško chráni pred okolitými vplyvmi.

Tu sú jednoduché pravidlá správneho nosenia rúška či respirátora, ktoré sa oplatí deti naučiť:

Sedmoro pre správne nosenie rúška alebo respirátora

  1. Rúška sa nedotýkaš. Berieš ho iba za gumičky alebo povrázok.
  2. Kontroluješ, či tí rúško zakrýva nos, ústa aj bradu.
  3. Umývaš si často ruky, zvlášť keď si budeš dávať dole alebo zase nasadzovať rúško.
  4. Kontroluješ, ako dlho už rúško nosíš. Keď jeho doba uplynie, rúška sa bezpečne zbavíš.
  5. Ak si rúško zadýchaš a zaparí sa, tiež si ho hneď vymeníš.
  6. Rúško máš vždy pri sebe, nikde ho nenecháš ležať.
  7. Rúško si pri pití zhrnieš po bradu a späť vytiahneš umytou rukou len za kovovú sponu.

Foto: iStock.com

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku