. .. .. .. .. .. .. .
. .

Reč tela pre pokročilých

To, že komunikácia zďaleka neznamená len to, čo hovoríme, je asi všetkým jasné. Ale z odborných materiálov, štúdií a názorov vyplýva, že hodnota výpovede je v reálne vyslovených slovách z iba 7%! Nie, nepomýlili sme sa, ide o zanedbateľných 7%. A čo tvorí zvyšok? 38% tón a modulácia hlasu, rýchlosť reči a intonácia. 55% je v neverbálnej komunikácii - v reči tela. Ako spoznať tú svoju a ako čítať lepšie v ostatných?

Percentá uvedené na začiatku článku sa môžu zdať kontroverzné, dokonca až pritiahnuté za vlasy. Samozrejme slovami formulujeme myšlienky, reakcie a názory a jadro oznámenia v nich spočíva. Nie však jadro komunikácie. Medziľudská komunikácia, a najmä komunikácia medzi ľuďmi nerovnakej východiskovej pozície -
pracovný pohovor, zvádzanie, hádky, je predovšetkým o dojmoch a pocitoch, ktoré v nás náprotivok vyvoláva.

Keď slová hrajú druhé husle

Často sa stane, že niekoho zaradíte do kategórie „divný“ alebo „nepríjemný“ bez nejakého dôvodu, ktorý by ste dokázali špecifikovať. Vo väčšine prípadov za to môže jeho neverbálna komunikácia, ktorú vy vnímate na podvedomej úrovni.

Prvou z vecí, ktoré na druhých vnímate, je
postoj. V tomto sú ženy ľahko v nevýhode, väčšina žien stojí s váhou prenesenou na jednu nohu, čo je všeobecne vnímané ako gesto neistoty a nestability. Ak, najmä pri práci alebo hádke s partnerom, potrebujete ako žena upevniť svoju pozíciu, spevnite svoj postoj - stojte oboma nohami pevne na zemi.

Existujú dve základné kategórie gest, ktorými dávame okoliu najavo, ako sa k nemu staviame.
Uzavreté gestá sa nehodia napríklad na pracovný pohovor alebo do situácií, kedy si chceme náprotivok z akéhokoľvek dôvodu získať. Sú to gestá, ktoré vo všeobecnosti značia nepohodu - napríklad ruky skrížené na prsiach alebo v lone, noha cez nohu. Týmto sa uzatvárame pred okolím, vysielame signály, že si ho nechceme pripustiť k telu. Rovnakú funkciu ale plní aj akákoľvek bariéra, ktorú staviame medzi seba a okolie, či už je to celá dĺžka stola, kabelka na kolenách alebo neustále pridržiavané kancelárske zložky.

Otvorené gestá sú naopak príjemné, aj keď nič by sa nemalo preháňať. Otvorené gestá využijete napríklad pri pracovnom pohovore alebo pri prezentáciách, kedy dávate najavo záujem a sebaistotu. Ak stojíte, nemali by ste schovávať ruky za chrbát, ani si ich držať, naopak - mali by byť v tzv. kráľovskej zóne (pri páse) a dlaňami otvorené do priestoru.

Ako úspešne aplikovať?

  • Ak chcete uspieť v argumentácii, treba dávať pozor na niektoré prejavy dominancie, ktoré vás môžu zatlačiť do rohu. Jedným z nich je aj obyčajná vertikálna poloha. Či už váš partner, nadriadený alebo jednoducho partner v diskusii, môže svoju dominanciu dávať najavo tým, že je doslova nad vami. Keď sedíte pri stole, vstane. Keď ležíte, posadí sa. Keď sedíte, kľakne si. Ľudia to robia podvedome, ale keď si to uvedomíte, je možné sa tomu brániť. Ak chcete byť fér, udržujte sa v rovnakej výške. Ak chcete dominovať, choďte vyššie.

Častým výrazom dominancie je podanie ruky. Manažérsky spôsob podávania ruky zhora a ešte k tomu napríklad prekrytie stisku druhou dlaňou je evidentné postavenie partnera do podriadenej pozície. Ako tomu predísť? Počas podávania ruky vykročte smerom k partnerovi, jeden krok zbrzdí jeho rozmach a gesto nedokončí.

  • Ak chcete úspešne zvádzať, máte neprebernú paletu použiteľných prostriedkov. Prvým z najjasnejších znakov toho, či ste partnerovi sympatický, je zrkadlenie gest. Poškriabali ste sa na nose a partner vzápätí urobil to isté? Ruka je skoro v rukáve. Pohľad do očí je tiež veľmi symbolický. Zatiaľ čo s cudzími ľuďmi ide pohľad z jedného oka do druhého cez koreň nosa, ak je nám partner viac než sympatický, pohybujú sa naše oči v trojuholníku oko - ústa - oko. To môžete využiť nielen pri čítaní reči tela svojho náprotivku, ale aj aktívne. Od pohľadu je to len krôčik k zapojeniu ďalšieho výrazového prostriedku, obočia. Bleskové nadvihnutie obočia pri prvom kontakte je v kultúrach po celom svete neklamným znakom vzájomných sympatií. Využite toho, skúste si toto mimické gesto všimnúť, a ak vám ide o očarenie náprotivku, nechajte svoje obočie okúzlene hore o málinko dlhšie. Žmurkanie je ďalší prejav, ktorý by ste si mali všímať a to svoje poprípade trošku korigovať. (Prirodzene) zvýšená frekvencia žmurkania je pri rozhovore so sympatickým náprotivkom automatická. Skúste málinko zrýchliť a uvidíte, či partner zareaguje!

Znepokojujúco rýchle súdy

Aj keď si pravidlá neverbálnej komunikácie starostlivo naštudujete, nezabúdajte, že až tréning robí majstra! Rozhodne nevynášajte súdy na základe jedného alebo dvoch odhalených gest. Zlaté pravidlo hovorí, že istotu ešte len začíname nadobúdať, keď prídeme minimálne na štyri neklamné znaky prejavu sympatií, prípadne akékoľvek iné emócie alebo snahy.

Neverbálna komunikácia je celá veda, nie nadarmo prebieha podprahovo a jej úspešné rozlúštenie je vždy otázkou kontextu. Napríklad zradne založené ruky na hrudníku nemusia vždy nutne signalizovať neprístupnosť okoliu, ale napríklad tiež jednoducho zimu. A prezradíme tiež jednu nepopulárne pravdu. Ak sedí žena v bare alebo reštaurácii s rukami založenými na bruchu alebo kabelkou na kolenách, veľmi často ide len o to, že sa snaží si zakryť (často len domnelo) pretekajúce bruško!

Myslíte si, že ste vnímaví voči neverbálnej komunikácii? Snažíte sa ju občas dešifrovať? A používate niektoré gestá zámerne, aby ste dosiahli svoj komunikačný (i iný) cieľ? Povedzte to na Mimibazari!

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.