Prírodný brusnicový zázrak
- Autor: Redakce Mimibazar
- Publikované:

Niektoré potraviny úplne nezaslúžene obchádzame v obchodoch a nechávame ich ležať v regáloch, hoci by si zaslúžili našu pozornosť a zaradenie do bežného jedálnička. Na brusnice si spomenieme asi zakaždým, keď nás alebo niekoho v našom okolí sužujú zápaly močových ciest, ale brusnice toho dokážu oveľa viac.
Brusnice patria medzi takzvané superpotraviny, čo je slovo od konca deväťdesiatych rokov skloňované snáď vo všetkých kruhoch - od lekárov a farmaceutov po výživových poradcov, chemikov, biológov a ostatných vedcov. A čo robí superpotravinu superpotravinou? Je to predovšetkým vysoký obsah vitamínov, minerálov, enzýmov, vlákniny, antioxidantov a iných zdraviu prospešných látok, ich výnimočná výživová hodnota a celkovo pozitívny vplyv na zdravie telesné i duševné.
Superpotraviny, respektíve rastliny, ktoré ich plodia, pochádzajú prirodzene z miest veľmi náročných na odolnosť vegetácie, napríklad z púští alebo vysokých hôr. To ich núti k abnormálnemu zadržiavaniu akýchkoľvek látok, preto je ich koncentrácia o toľko vyššia ako u potravín pestovaných za bežných podmienok. Medzi superpotraviny patria napríklad orechy, semienka a strukoviny, ale aj niektoré bobule, predovšetkým čučoriedky a brusnice.
Čo všetko brusnice obsahujú?
Brusnice sú predovšetkým bohaté na vitamíny, konkrétne na vitamín C, ktorý pomáha telu bojovať s akýmkoľvek nachladnutím, chrípkou alebo sezónnym neduhom, zároveň mu pomáha budovať imunitu. Ďalším je vitamín A pôsobiaci blahodarne nielen na zrak, ale aj na kvalitu kože a napríklad tiež na potenciu. Najdôležitejším je však vitamín E, ktorý pôsobí proti rakovinovému bujneniu a je považovaný za najsilnejší antioxidant. Okrem iného má pozitívne účinky na nervový systém, plodnosť a hojenie rán. Okrem toho, že brusnice všeobecne obsahujú málo kalórií, majú v sebe naopak veľa vlákniny. Dostatok vlákniny je podstatný nielen pre správne zažívanie, ale znižuje aj riziko kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a obezity.
Bojujte brusnicami proti...
-
...infekciám močových ciest. Brusnice obsahujú látky, ktoré sa viažu na baktérie a zabraňujú im priľnúť k stenám zažívacieho a močového ústrojenstva.
-
...ťažkostiam so zažívaním. Z rovnakého dôvodu, ako pôsobia účinne na močové cesty, pôsobia brusnice tiež blahodárne na žalúdok a tráviaci systém.
-
...zubným kazom. Tieto látky pôsobia pozitívne už v dutine ústnej. Zabraňujú usadzovaniu baktérií a tým pádom tiež sa predchádza vzniku zubných kazov a zápalom ďasien.
-
...zlému cholesterolu. A tým pádom aj proti kardiovaskulárnym ochoreniam.
Na čo si dať pozor
Nie všetky brusnice na trhu sú rovnako bohaté na prospešné látky. Najvýdatnejšou variantou sú brusnice pestované v Severnej Amerike (Amerika a Kanada). Tie dorastajú do oveľa väčších rozmerov a sú výrazne sladšie ako tie, ktoré rastú u nás. Naše brusnice sú chránené rastliny, takže si na ne do lesa len tak nezájdete. Sú tiež významne trpkejšie, a preto bývajú výrobky z nich často veľa dosladzované.
Zaujímavosti
Anglický názov pre brusnice je cranberries. Pomenovanie vzniklo vďaka podobnosti tvaru kvetu brusnice s krkom a hlavou žeriava (cran). Slovo berry (v množnom čísle berries) je všeobecné označenie pre bobuľovité plody.
Zber brusníc v Kanade, Amerike a v poslednej dobe tiež na plantážach (resp. vresoviskách) v Čile prebieha tzv. mokrou cestou. Plody brusnice obsahujú mnoho vzduchových bubliniek, takže sa celé polia zaplavia vodou a ony plávajú na hladine. Špeciálnymi kombajnami sa potom relatívne pohodlne zbierajú z vodnej hladiny.
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň s priateľmi
Chcete naozaj zmazať článok?
Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia