Zobraziť přihlasovací formulár

Chcete mať múdrejšie a poslušnejšie deti? Maznajte sa s nimi!

Hovoria vám ľudia okolo vás, že svoje bábätko nemáte tak často varovať, aby ste ho nerozmaznali? Nepočúvajte ich! Výsledky odborných štúdií sú toho jasným dôkazom. Často mazlené deti sa totiž rýchlejšie rozvíjajú, menej sa zlostia, majú vyššie IQ a v neskoršom veku si ľahšie nájdu kamarátov.

Maznajte sa s novorodencom od prvého dňa

Tiež sa tak radi svojho bábätka dotýkate, hladíte ho, pusinkujete a beriete do náručia? Dobre robíte. A ak ste náhodou niekedy na pochybách, či to naozaj s tým maznaním nepreháňate, buďte úplne v pokoji. Práve nežné dotyky a vaša tesná blízkosť v tom najranejšom veku sú jednou z najdôležitejších vecí, ktorú pre svoje bábätko môžete urobiť.

Počas štúdie, ktorú robili odborníci v detskej nemocnici v Columbuse v Ohiu, sledovali lekári 125 detí, a to ako nedonosených, tak donosených a porovnávali, ako tieto deti reagovali na dotyk. Výsledky sú nepopierateľné. Štúdia jasne preukázala, že čím skôr s maznaním začnete, tým lepšie a rýchlejšie sa vaše dieťatko bude duševne vyvíjať, bude múdrejšie a oveľa menej agresívne a spupné. A nielen to. Fyzický kontakt medzi novorodencami a rodičmi je skrátka dôležitým prvkom v rozvoji detí.

Zárukou úspechu je kontakt pokožky s pokožkou

Foto: iStock.com

Štúdia tiež preukázala, že u predčasne narodených detí je maznanie ešte dôležitejšie. Nie je tajomstvom, že novorodenci, ktorí na svet z akéhokoľvek dôvodu prišli pred plánovaným termínom, nevnímajú dotyky tak intenzívne, ako ich donosené náprotivky. Ak ale napriek tomu nedonosencom doprajete čo najväčšie množstvo jemných dotykov, budú sa oveľa ľahšie adaptovať a tiež rýchlejšie vyvíjať. „Fyzický kontakt môže skutočne silne ovplyvniť rozvoj sociálno-emocionálnych spojov v mozgu,“ uviedla autorka štúdie Nathalie Maitre pre Reuters.

Nestačia však len bežné dotyky pri prebaľovaní, obliekaní bábätka či trebárs kŕmení, ani občasné pohladenie po hlavičke alebo povarovanie. Podmienkou úspechu je, že musí ísť skutočne o priamy kontakt pokožky s pokožkou. Dotyk je totiž podľa Nathalie Maitre jedným z prvých zmyslov, ktorý sa vyvíja, a to ešte pred sluchom alebo zrakom, preto sú práve dotyky stavebným kameňom v ranom detstve. Dôležitosť dotykov preukázali aj iné štúdie, pri ktorých vyšlo najavo, že pri nedostatku telesného kontaktu a blízkosti deti trpia, klesá im hladina hormónov oxytocínu a vazopresínu, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri vytváraní a udržiavaní sociálnych vzťahov. Maznajte sa preto so svojím bábätkom tak často, ako len je to možné, dotýkajte sa ho, hladkajte ho, pusinkujte, a nechajte ho, nech sa dotýka vás.

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku