Zobraziť přihlasovací formulár

Známky blížiaceho sa prechodu

Menopauza nie je jednoduchá ani po fyzickej, ani po tej psychickej stránke. S klesajúcou hladinou estrogénu nám telo jasne dáva najavo, že sme svoju úlohu ženy splnili, a môžeme v pokoji zostarnúť. Lenže to sa nám väčšinou veľmi nechce. Aktívny životný štýl ale vôbec nemusí prestať, naopak, čím skôr si začneme všímať úbytku hormónov, tým skôr môžeme začať nápravné opatrenia.

Menopauzu samozrejme nezastavíme, ale môžeme lepšie bojovať s jej sprievodnými javmi, a to od jej začiatkov. Menopauza sa začína prejavovať na sklonku štyridsiatky, ale jej prvotné príznaky sú bohužiaľ ľahko zameniteľné s tým, čo nám dokáže spôsobiť prepracovanie a/alebo stres. A preto ich často prehliadame, pretože na vrchole pracovnej kariéry a s poriadnymi pubertiakmi doma, kto by vinil hormóny.

Ako prvé si asi všimneme zmeny v cykle. Jeho dĺžka sa zmení (najskôr predĺži, potom skráti), intenzita krvácania môže byť iná. Avšak ak berieme hormonálnu antikoncepciu, tieto príznaky akosi opomenieme, pretože naša menštruácia je kontrolovaná inak; umelo.

Klasické návaly horúčavy a nočné potenie môžu byť spôsobené nadchádzajúcou menopauzou, ale aj stresom, teoreticky aj stravou. Oboje si zaslúžilo špeciálne články, ktoré si môžete prečítať, keď kliknete na odkaz. K súvisiacim príznakom patria tiež tie, ktoré by sme mohli zamieňať za úzkosť, a kto by v tomto veku nemal poriadne starosti? Bolesti hlavy, búšenie srdca alebo napríklad aj tráviace ťažkosti, to by sme asi klimaktériu neprisudzovali.

No a zmeny nálad, sklony k depresii, plačlivosť? Veď sa s nimi stretávame mesiac čo mesiac skoro celý život, tak si často ani nevšimneme, že teraz práve nemajú s menštruačným cyklom zas až tak veľa spoločné.

  • Jediná možnosť, ako môžete s istotou zistiť, že vám začína menopauza, je nechať si u lekára otestovať hladinu hormónov. Môžete skúsiť aj preventívne a riadiť sa skôr podľa veku než podľa prvotných príznakov, ktoré môžu byť veľmi subtílne a zameniteľné.

Ale teraz už niečo signifikantnejšie. Nedostatok estrogénu nás môže potrápiť aj inak. Vysychajú nám sliznice a znižuje sa libido, takže sexuálny život môže zaznamenať isté zmeny, ale rozhodne nie k lepšiemu. Nechty, vlasy a pokožka stratia pevnosť a celkovú kvalitu. Potom môžeme mať problémy s inkontinenciou a častejšími zápalmi močových ciest, ale neskôr sa pripojí aj zvýšené riziko napríklad rednutia kostí alebo ochorenie cievneho systému, zvýšené riziko mŕtvice alebo infarktu myokardu.

Ako s tým bojovať?

Logickou odpoveďou je, že dodávaním estrogénu telu z iných zdrojov. A ďalej „liečiť“ jednotlivé príznaky. Bohatým zdrojom estrogénu je napríklad sója, ale váš lekár môže odporučiť inú hormonálnu terapiu. Alebo vhodné doplnky stravy. Ak na to chcete ísť prírodne, bude treba dbať veľmi intenzívne na pestrú stravu bohatú na kvalitné a zdravé tuky a už spomínané fytoestrogény, udržiavať svalovú hmotu (rozhodne sa nevyhýbajte silovému tréningu! Len vďaka aktívnej svalovej hmote - a pohybu - zamedzíte priberaniu, ktoré klimaktérium skoro vždy sprevádza, kvôli zmenám v metabolizme tukov).

Alkohol a kofeín nám tiež nepomôžu, rovnako tak napríklad ostré jedlá. Prečo? Môžu totiž podporiť návaly tepla a potenie. Ak si teda všimnete, že vám niektoré jedlá alebo nápoje spôsobujú návaly horúčavy alebo ich zhoršujú, proste sa im vyhýbajte - kým návaly neprejdú.

Nezabudnite na vodu - hydratácia je a bude dôležitá, v menopauze obzvlášť. Má extrémne vplyv na kvalitu našich vlasov a nechtov, rovnako tak ale na naše trávenie a metabolizmus. A keď už sme spomenuli infekcie močových ciest, pre tých je dehydrované telo doslova živnou pôdou (respektíve močové ústrojenstvo s nedostatočným prietokom).

  • Menopauzu môžete ale prežívať aj skôr, spustiť ju môže napríklad extrémny stres, chemoterapia, autoimunitné ochorenia a tak ďalej. Rozhodne neváhajte s vyhľadaním pomoci, nie je to žiadne tabu a nie je dôvod, aby ste trpeli viac, než je nevyhnutne nutné.

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku