Čaj z melónových semienok?
- Autor: Redakce Mimibazar
- Publikované:

Je načase brať vodný melón so všetkou vážnosťou. Je to totiž nielen vynikajúca a osviežujúca letná pochúťka, ale aj skvelý pomocník v starostlivosti o naše vlastné zdravie. Jeho sladká chuť a príjemná konzistencia, vodnatosť a úžasná kombinovateľnosť so sladkými i slanými chuťami z neho robí vyhľadávanú pochúťku, to ale nie je to jediné, čo nám ponúka. Vieme, ako skonzumovať jeho dužinu, dokonca sme sa už dozvedeli, že spracovať môžeme aj melónovej šupky. Takže ostávajú semienka.
Ako už sme povedali, vodný melón je taký (nie zas až tak úplne malý) zázrak. To, aké benefity prináša nášmu zdraviu, sme popísali v jednom z predchádzajúcich článkov, v ktorom sa môžete dozvedieť, že aj keď je melón z viac ako 90% voda, zďaleka to neznamená, že sa ako obyčajná voda chová.
Menej tradičnou informáciou je potom spracovanie melónových šupiek. Aj to si zaslúžilo špeciálny článok, v ktorom sa dozviete, čo všetko obsahujú, že ich môžeme kandizovať, odšťavovať, nakladať a mnoho ďalšieho. Ak ste melónoví závisláci, rozhodne stojí za prečítanie.
No a dnes sa dostávame k poslednej časti melónu, a to sú jeho semienka. Ak patríte k tým, čo semienka vypľúvajú, alebo rovno kupujete melóny špeciálne vypestované ako bezsemenné, o veľa prichádzate. Pri obyčajnom prehltnutí krásne fungujú ako mechanická očista nášho tráviaceho traktu, a keďže je ich povrch pomerne mäkký, pri trávení sa naruší a my absorbujeme i niektoré živiny, ktoré semienka obsahujú. Oveľa lepšie je ale ich obal narušiť, alebo z nich rovno vytvoriť odvar; akýsi extrakt všetkého, čo je na nich dobré.
Čo obsahujú?
Ide predovšetkým o ich obsah antioxidantov, hlavne vitamínu C a E. Ďalej potom obsahujú kyselinu pantoténovú, meď, biotín, tiamín, niacín, kyselinu listovú, horčík, draslík, mangán, zinok, fosfor... To, čo robí z rôznych semien niečo pre nás, ľudí, tak extrémne zdravé, je fakt, že každé semienko v sebe musí obsahovať všetko to dobré, z čoho potom vyrastie celý plod. Alebo aspoň základy.
Semená z melónu obsahujú takú kombináciu látok, že nám môžu pomôcť s mnohými neduhmi. Hovoríme predovšetkým o ich extrémne pozitívnom vplyve na močovú sústavu - čaj zo semien je ideálny na pitie, ak trpíte obličkovým pieskom alebo kameňmi, funguje ako pomerne silné diuretikum. Pomáhajú tiež s vysokým krvným tlakom a ako prevencia ochorení obehového systému, odvar pôsobí priaznivo na problematickú pleť (pleť oplachujeme odvarom), posilňuje vlasy a upokojuje podráždenú pokožku hlavy, zlepšuje imunitu, podporuje plodnosť, znižuje opuchy, podporuje regeneráciu... a tak ďalej. Samozrejme tiež posilňuje našu schopnosť odolávať škodlivým vplyvom z okolia, spomaľuje proces starnutia a podporuje naše vitálne funkcie. Taký elixír zdravia.
Ako pripraviť melónový čaj?
Základom je narušiť obal semien. To platí pre všetky, ktoré konzumujeme. Aj tie melónové teda najskôr nahrubo podrvíme. Potom ich vezmeme okolo tridsať a zalejeme vriacou vodou (toto množstvo je ideálne na 2,5 dcl vody) a necháme lúhovať 15 minút.
Čaj konzumujeme dva dni po sebe trikrát denne, potom máme jeden deň pauzu a nasledujúci deň si dáme zase tri šálky. Takúto kúru absolvujeme aspoň jedenkrát za mesiac. Nič ale nepokazíme, ak budeme melónový čaj popíjať v melónovej sezóne pokojne každý deň. Len, kvôli jeho diuretickým účinkom, musíme zvýšiť príjem tekutín a nepiť ho v moc veľkom množstve.
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň s priateľmi
Chcete naozaj zmazať článok?
Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia