Varovné signály chorých obličiek
- Autor: Redakce Mimibazar
- Publikované:

Zápaly močového ústrojenstva alebo jeho častí nie sú asi pre žiadnu ženu nič nové. Veľmi často nad nimi mávneme rukou, však ono to prejde. Ale vážnejšie problémy s obličkami si pripúšťa len málokto. Neliečené zápaly, genetika a celý rad ďalších faktorov nás môžu doviesť do stavu, keď je potrebné riešiť závažnejšie problémy. Ako poznáme, že je problém v obličkách? Venujte pozornosť týmto signálom.
Ako si vlastne problémy s obličkami predstaviť? Aké majú príznaky? Bolia?
Obličky majú v tele extrémne dôležitú funkciu. Ovplyvňujú množstvo a zloženie vlastne všetkých telesných tekutín. Denne prefiltrujú cez 1500 l krvi! Zdravý človek vylúči denne asi 1,5 l moču. Ale to zďaleka nie je všetko. V obličkách sa vytvárajú niektoré dôležité hormóny a enzýmy, ktorých poruchy môžu viesť k symptómom, ktoré by sme napríklad s obličkami nespájali.
Opúchanie. Obličky odvádzajú nadbytočnú tekutinu z tela. Preto, keď nefungujú správne, opúchajú predovšetkým chodidlá, členky, dlane a tvár.
Veľká únava a všeobecné vyčerpanie. Obličky produkujú hormón erythropoietin, ktorý pomáha s tvorbou červených krviniek. Tie roznášajú po tele kyslík. Ak klesne produkcia erytropoietín, zmenší sa počet červených krviniek a telo bojuje s chudokrvnosťou. A jej následky sú okrem iného únava a vyčerpanie.
Závraty a nesústredenosť. Tiež súvisia s prípadnou chudokrvnosťou. Navyše mozgu sa nedostáva dostatok kyslíka, preto môžete pociťovať závraty a neschopnosť sa plne sústrediť.
Je vám stále zima. Kedykoľvek a kdekoľvek. Nedostatok červených krviniek môže spôsobovať pocit chladu aj za normálnej teploty okolia. Pyelonefritída, bakteriálny zápal obličiek, môže tiež spôsobiť horúčku spojenú so zimnicou.
Dych je cítiť po amoniaku a v ústach je kovová chuť. Zlyhávanie obličiek má za následok zvýšenie močoviny v tele. Telo prestáva eliminovať splodiny metabolizmu, čo sa prejavuje reakciou v slinách, ktoré potom zapríčiňujú zápach dychu po amoniaku a typickú kovovú chuť v ústach.
Nevoľnosť a zvracanie. Zvýšenie nevylúčených odpadových látok v organizme môže spôsobovať dlhodobú nevoľnosť a zvracanie.
Kožná vyrážka, svrbenie. Z rovnakého dôvodu, krv naraz obsahuje veľa odpadových látok, ktoré by sme za normálnych okolností vylúčili močom von, u citlivejšej pleti to môže vyvolať podráždenie, začervenanie, vyrážky aj svrbenie.
Skrátený dych. Zlá funkcia obličiek môže mať za následok aj tvorbu tekutiny v pľúcach. Rovnako tak chudokrvnosť, vedľajší produkt zlyhávajúcich obličiek, prináša telu nedostatok kyslíka.
Bolesti chrbta. Niektoré ochorenia obličiek bolia. Môžete pociťovať bolesti podobné kŕčom, ktoré sa šíria z oblasti nižších bedier do slabín, ale tiež neustálu bolesť chrbta a celkový diskomfort. Bolesti spôsobujú predovšetkým kamene v močovom ústrojenstve, cysty rôzneho typu alebo chronický zápal.
Zmeny vo vylučovaní moču. Akékoľvek - moc, málo, farba, zmena frekvencie. Tiež je potrebné pozorovať zmeny v močení v priebehu noci. Varovným signálom sú tiež pocity nutkania na močenie, ktoré však hneď po usadnutí na záchod zmiznú.
Ťažkosti a bolesť pri močení. Zápaly močového ústrojenstva môžu viesť k bolesti pri močení, k pocitu tlaku. Ak sa tento zápal rozšíri do obličiek, môžete cítiť bolesť chrbta a mať teplotu.
Krv v moči. Áno, toto je signál, ktorý neignorujte - je potrebná okamžitá návšteva lekára. Príčin môže byť viac, ale mnoho z nich je závažných, nie je preto na čo čakať.
Ak na sebe pozorujete viacero týchto symptómov, alebo niektoré dlhodobo, prestaňte ich ignorovať. Choroby obličiek sú veľmi dobre liečiteľné v prípade, že sa podchytia včas. Príznaky ochorenia obličiek totiž zďaleka nemusia byť len ťažkosti pri močení. A vyšetrenie je prvým krokom k uzdraveniu!
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň s priateľmi
Chcete naozaj zmazať článok?
Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia