. .. .. .. .. .. .. .
. .

Maličkosti, podľa ktorých rozoznáte depresiu Rodina

Depresia a úzkosti sú pomaly novým štandardom nášho prežívania. Nemusí ísť hneď o psychiatrickú diagnózu s dlhodobou liečbou, ale aj ľahké formy vedia život sťažiť tak, až je skoro neúnosný. A to nielen pre chorého, ale aj pre ľudí v jeho okolí. A na nich často bohužiaľ stojí zodpovednosť depresiu rozoznať a svojmu blízkemu pomôcť.

V jednom z minulých článkov sme sa venovali stigme depresia a jej hlavným príznakom. Depresiu ale môžete rozoznať, keď viete, čo si všímať. Aké sú drobnosti, o ktorých depresívny človek hovorí, aké prežíva a čoho všetkého si môžeme všimnúť?

Pre ľudí s depresiou je vyhliadka do budúcnosti čierna ako tér, cítia sa bezmocní a istota zlého konca je rovnaká ako istota, že ráno vyjde slnko. Často túžia po pomoci, ale myslia si, že v ich prípade by išlo o zázrak. Naviac je ich volanie o pomoc tak tiché a nenápadné, že ak ho počuť nechceme, tak ani nepočujeme. A pomocná ruka musí často prísť zvonku.

Smútok. Ľudia s depresiou starosti majú a tiež tak väčšinou (ale nie nevyhnutne) vyzerajú. Zaujímajte sa, dajte im vedieť, že ste si to všimli a že vám to nie je jedno. Nebojte sa zaviesť hovor.

Nemôžeš mi pomôcť, už som skúšal všetko, takto to bude so mnou navždy.“ Byť nemusí a nebude. Skúste z neho dostať konkrétne veci. Napíšte si, čo môže ovplyvniť sám a ako, čo máte v rukách spoločne.

Úzkosť a nervozita. Problémy so spánkom, ráno sa budia neoddýchnutí a v rovnakom stave, ako keď išli večer spať. Buďte trpezliví a hovorte s nimi.

Samovražedné tendencie. A tu už sa dostávame na tenký ľad. Keď počujete, že všetko je lepšie než súčasný stav, že aj nebyť by bolo vyslobodením, už to nie je drobné blikanie kontrolky, ale poriadny alarm. Tým, že o tom budete spolu hovoriť, významne znižujete pravdepodobnosť, že sa to stane. A presne v tomto momente nastal čas neodkladať profesionálnu pomoc.

Zlé sústredenie aj pamäť. Kam som dal...? Ako sa volal...? Koľko si hovoril, že...? Všetci zabúdame, ale ľudia s depresiou viac. Povzbudzujte ich v písaní zoznamov, zapisovaní udalostí a podobne. Písanie je samo o sebe terapeutické, ale to, že zabúdajú, im potom už nebude spôsobovať ďalší stres.

Podráždenosť. Rovnako, ako chýbajú pozitívne zážitky, tých negatívnych je nadmiera. Aj tá najmenšia vec vie vyvolať obrovskú negatívnu odozvu. Znova je potrebná vaša trpezlivosť. A komunikácia.

Neustále bolesti. Chrbát, hlava, kĺby. Aj keď to tak nevyzerá, je to skvelá príležitosť - takto totiž svojho blízkeho dostanete oveľa skôr k lekárovi. Ktorému sa môžete zveriť so svojím podozrením.

Nedbalosť, nezodpovednosť. Od zanedbaného zovňajšku a neskorých príchodov po neusporiadaný život naplnený drogami a nezodpovedným sexom. Nastavte zrkadlo, ukážte, ako zraňujúce je ich správanie pre ostatných, vysvetlite, že ak majú pocit, že na to majú nárok, asi je niečo zle.

Snaha sa izolovať. Depresívni ľudia vedia, že nie sú pre ostatných dobrou spoločnosťou. Nenechajte sa odradiť. Káva, film, prechádzka, čokoľvek. A nemusíte hovoriť. Stačí dať najavo, že sa na vás môžu spoľahnúť.

Nespavosť. Tá je jedným z hlavných príznakov depresie. Mohli vyskúšať už všetko, od bieleho šumu po teplé mlieko, ale nič nezaberá. Podporujte rituály pred spánkom, žiadne jedlo a pitie neskoro v noci, vypnite televízor, monitory a displeje, urobte si čaj...

Pocity viny a neúspechu. Pocity prichádzajú vo vlnách, a keď nastúpi vlna viny a zlých vecí, všetko sa zdá ešte horšie, než je. Vina je jeden z najhorších pocitov, ktorému môžete osamote čeliť. A ľudia s depresiou bývajú sami - ak rozpoznáte problém, začnite hovoriť vy. O sebe a svojich vlastných pocitoch, s ktorými sa vyrovnávate. Keď im ukážete, že vo svojom utrpení nie sú sami a rozdiel v prežívaní je „iba“ v ich diagnóze, trebárs sa odhodlajú k systematickej liečbe.

Beznádej. Najintenzívnejší pocit, s ktorým sa človek v depresii vyrovnáva. A najlepší a možno aj jediný možný spôsob, ako s ňou chorému pomôcť, je zapojiť sa do hľadania riešení.

Stravovacie extrémy. Nechutenstvo alebo prejedanie? Nezdravá fixácia na jednu potravinu? Všímajte si. Konfrontujte ich.

Strata schopnosti reagovať emocionálne. Psychika ľudí s depresiou je veľmi plochá. Vedia prežívať hlboký a nekonkrétny smútok, ale inak zíva v ich prežívaní diera, ktorú nejde nijako zaplniť. Nemajú radosť, nevedia byť spontánní, nezvládnu pozitívne myšlienky. Niektoré prázdna zaplniť nemožno, ale to by chorého nemalo deliť od prežívania iných, pekných vecí. Skúste im otvoriť oči, ukážte, čo je okolo vás dobré.

Únava. Celková, životná. Z každodennosti, vyčerpávajúce je všetko. Dohliadnite na zdravé stravovanie a zamedzte prehnanému sledovaniu televízie alebo surfovaniu po internete. Dostaňte ich von, na slniečko, na prechádzku.

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.