NÁVODY
Darina R. (dadulka19) ID 8655 |
 |
mimibazar.sk/dadulka19 |
Bazárik v Čechách |
Oblasť: Piešťany |
+PRIDAŤ K OBLÚBENÝM (prihlásení) |
Registrácia: 21.11.2006 |
Naposledy: 28.4.2025 19:46 |
Aktualizácia: 18.3.2025 7:40 |
|
|
|
Celkom: 13 (zobrazuje sa 1-10) | 1, 2 ďalšie >> |
Detské memorandum
pri dnešnom blúdení netom ma zaujal článok...možno povie niečo aj vám...
Aj vy máte občas pocit, že pri výchove dieťaťa zlyhávate? Má ho zrejme každý z nás, veď nikto sa ako správny rodič nenarodil. Takže zákonite robíme chyby, hoci veľmi chceme byť čo najlepšími rodičmi.
No viete i to, čo chcú vaše deti? Počuli ste napríklad, že aj ony majú svoje neoficiálne memorandum? Tí pozornejší rodičia si ho všimli. Visí totiž na miestach, kam denne chodia aj oni: v škôlkach, vo výchovných centrách , v čakárňach psychologických poradní.
Keďže nás tiež zaujalo, chceli sme sa oň podeliť. Možno stojí za to vystrihnúť si ho a nalepiť na chladničku, aby sme ho mali stále na očiach a na mysli. Má „iba“ 18 bodov. Pátrali sme po autorstve, avšak bezvýsledne. No napriek tomu vám odporúčame prečítať si ho, je to naozaj vynikajúca inšpirácia pre všetkých rodičov. Zobraz viac ...
Detské memorandum
1. Nerozmaznávajte ma.Viem veľmi dobre, že nemusím dostať všetko,čo si pýtam. Iba vás skúšam. 2. Nebojte sa byť na mňa rázni. Mám to radšej. Umožňuje mi to jasne vedieť,na čom som. 3. Nepoužívajte na mňa silu.To ma učí, že všetko sa dá dosiahnuť iba silou.Budem odpovedať oveľa pohotovejšie, keď mabudete viesť. 4. Neprotirečte si.To ma mätie a núti vyhýbať sa odpovediam . 5. Nesľubujte.Možno vaše sľuby nebudete schopní dodržať, a to by podkopávalo moju dôveru vo vás. 6. Nedajte sa nachytať na moje provokácie. Inak sa budem snažiť o viac „víťazstiev“.Občas hovorím a robím niečo len preto, aby som vás nahneval. 7. Nesnažte sa, aby som sa cítil menší, než som. Budem na to reagovať tým, že sa budem správať ako „veľké zviera“. 8. Nerobte za mňa veci, ktoré neurobím sám.Potom sa cítim ako dieťa a môžem vás aj naďalej zapriahať do svojich služieb . 9. Nenapomínajte ma pred ľuďmi. Budem na to lepšie reagovať, ak mi to poviete potichu v súkromí. 10. Nesnažte sa mi kázať.Boli by ste prekvapení , ako dobre viem, čo je správne a čo nie. 11. Nerobte z mojich chýb hriechy. Musím sa učiť robiť chyby bez pocitu, že nie som dobrý. 12. Nezapárajte do mňa. Ak to budete robiť, budem sa chrániť ignoranciou a hnevom. 13. Nechcite, aby som vždy vysvetľoval svoje správanie. Niekedy naozaj neviem, prečo som to urobil. 14. Neodstrkujte ma, keď kladiem otázky.Prestanem sa vypytovať a začnem hľadať informácie niekde inde. 15. Nedávajte mi najavo, akí ste perfektní alebo neomylní. Boli by to na mňa priveľké požiadavky. 16. Nebojte sa, že so mnou trávite iba málo času. Ráta sa to, ako ho spolu trávime. 17. Nezabúdajte, že sa mi nemôže dariť bez pochopenia a pochvaly. Zabúdate na pochvaly, no na pokarhanie sa väčšinou nezabúda. 18. Zaobchádzajte so mnou ako so svojimi priateľmi. Potom aj ja budem vaším priateľom. Zapamätajte si, že ma viac naučí môj vzor ako kritika.
ULOŽIT NÁVOD | VYTISKNOUT NÁVOD | (návod si oblíbilo 9 návštěvníků)
KOMENTÁŘE (2) posledné: 20.4.2012, 19:19 | PŘIDAT KOMENTÁŘ |
Ako porozumieť snom
pre mňa zaujímavý článok,možno aj pre vás...
Rozumiete svojim snom? Často môžu byť varovaním
Zabudnite na staré snáre. Sny s vami hovoria vlastným jazykom vášho podvedomia. A niekedy posielajú ozaj urgentné správy.
Snívame všetci bez výnimky a niekoľkokrát za noc. Nie vždy si svoje sny pamätáme. Vo chvíli, keď nám zazvoní budík, vyskočíme z postele a utekáme k svojim ranným rituálom a povinnostiam, sú spomienky na to, čo sme prežívali v noci, väčšinou preč.
Zobraz viac ...
Občas ostane iba ten intenzívny pocit, ktorý v nás niektorý sen vyvolal – sladký a príjemný, alebo naopak. Plný obáv, strachu a znepokojenia. Čím silnejšie tieto pocity sú, tým nástojčivejšie sa nám snaží naše podvedomie čosi povedať.
Nie je to „iba“ sen
Náš mozog pracuje ďalej, aj keď spíme. Tak ako v spánku neprestávame dýchať, krv nám stále prúdi v žilách a všetky telesné orgány robia, čo majú, aj mozog si robí svoje. Prevádzkuje duševnú činnosť. Spája predstavy, otvára spomienky, premieta si želania. To všetko však nevedome, bez našej kontroly a usmerňovania. Pracuje bez obmedzení, bez pravidiel našej dennej logiky, technikou rýchleho filmového strihu, a tak vytvára rôzne bizarné obrazy a príbehy, ktoré napohľad nedávajú zmysel. Preto je jednoduché mávnuť nad nimi ráno rukou a s úľavou si povedať „bol to iba sen“.
Mnohé sny sú však oveľa viac než len náhodný výplod našej spiacej mysle. „Jeden starý hebrejský text vraví, že sny sú neotvoreným listom od dobrého priateľa. Tým priateľom je naše podvedomie, ktoré nám sprostredkúva naše zážitky, v snoch ich vloží do širších súvislostí a vždy nás upozorní na to, ako môžu ovplyvniť našu budúcnosť,“ hovorí o snoch veštica Zana, ktorá pravidelne pripravuje horoskopy.
„Takto nás sny môžu varovať pred zlými rozhodnutiami, chybnými krokmi, ktoré by mohli značne skomplikovať náš život. Upozorňujúce, varovné sny sa väčšinou opakujú, pretože často to býva jediný spôsob, ako nás naše podvedomie môže kontaktovať a získať našu pozornosť.“
Aj nezmysel dáva zmysel
So snami nepracujú len ezoterici, ale aj viacerí renomovaní psychológovia. Mnoho psychoterapeutických škôl venuje snom pomerne veľkú pozornosť pri práci s klientom. Hoci je to stále veľmi krehká plocha, keďže sny nemožno nijako exaktne zmerať, analyzovať, sú neuchopiteľné a veľmi individuálne. Len konkrétny človek vie, aký bol jeho sen, no i jeho interpretácia a prerozprávanie sú veľmi skreslené, keďže si zo snov po prebudení pamätáme len málo.
Na Slovensku sa analýze snov venuje známy profesor psychológie Anton Heretik, ale aj psychologička Mária Andrášiová. Pri práci s onkologickými pacientmi počúva i to, o čom sa im sníva. Ich sny sú často plné strachu a bezmocnosti, niektorým sa sníva o rôznych katastrofách a masovom ohrození. Mária si pri neskoršej analýze snov svojich klientov spätne uvedomila veľmi výpovednú symboliku toho, čo sa deje s ich telom .
„Pacientke s nádorom prsníka sa snívalo o gejzíroch vody, ktoré vytryskovali postupne po celom meste , vyvolávali v nej paniku, ohrozovali ju a nemohla pred nimi uiknúť. Ďalšie vyšetrenia neskôr ukázali, že v jej tele sa už tvoria rozsiahle metastázy. Ona to vtedy ešte nevedela, ale tá paralela je až zarážajúco výstižná.“ Hoci nikto dnes nedokáže vysvetliť, prečo sa nám sníva práve to, čo sa nám sníva, ako funguje naše podvedomie, psychológovia i ezoterici sa zhodujú v tom, že sny majú svoj význam. Sú správou od nášho podvedomia a nemali by sme ich ignorovať. Samozrejme, nie každý sen sa nám snaží priniesť nejaké veľké posolstvo o našej prítomnosti alebo budúcnosti. Mnoho snov jednoducho odráža intenzívne zážitky, ktoré sme mali cez deň alebo pred spaním.
Dôležité sú sny, ktoré sa opakujú, a tie, ktoré v nás vyvolávajú silné emócie.
Sny hovoria veľa
Dôležité sú však sny, ktoré sa nám opakujú, a tie, ktoré v nás vyvolávajú strach až hrôzu. Silná emócia má nami zatriasť a upriamiť našu pozornosť na niečo, čo v bdelom stave prehliadame. „Aj nelogický alebo nezmyselný sen má svoj význam,“ hovorí Zana.
„Naše podvedomie používa pri svojej filmovej práci so snami rýchly strih, to znamená, že vznikne koláž, ktorá vyzerá chaoticky, dokonale premiešaná rôznymi obrazmi . No kontext takýchto snov vždy vypovedá o nás ako o ústrednej postave, ktorá musí urýchlene v realite niečo zmeniť alebo sa pokúsiť ovplyvniť. Niekedy sú to rodinné vzťahy, no veľakrát nezmyselné sny evokujú odkaz na naše vlastné zdravie, eventuálne na hrozbu ochorenia.“
Vždy sme hlavné hrdinky
Dôležité sny, ktoré v nás zanechajú silný dojem, sú vždy o nás a našom živote. Bez ohľadu na postavy, ktoré v nich vystupujú, a veci, ktoré sa v nich odohrávajú. „Naše podvedomie s nami komunikuje prostredníctvom obrazov a zážitkov, ktoré máme uložené v spomienkach a ktoré v nás vyvolávajú určité emócie,“ vysvetľuje Zana.
„Sny nám ponúknu nový pohľad na veci a skutočnosti, ktoré sa dejú. Každý problém, ktorým sa vnútorne zaoberáme, sa v sne skôr či neskôr prejaví. Ak pochopíme, čo sa v nás odohráva, môžeme lepšie riešiť problémy, ktoré sa nám vyskytnú v živote. Či už ide o prácu, partnerstvo, alebo rodinu.“
Zuzana vyrastala v rodine s despotickým otcom alkoholikom. S mamou a so sestrou zažili nekonečné množstvo škaredých scén a výstupov plných kriku, ponižovania i agresivity. Zuzana tieto scény opakovane prežívala aj vo svojich snoch. S pocitmi hrôzy a strachu sa budila uprostred noci aj po tom, čo žila ďaleko od domova v internáte, keď sa vydala a mala vlastnú rodinu, a dokonca i po otcovej smrti.
„Po zobudení prišla vždy úľava, že už mi nemôže ublížiť, že už tu nie je, mám svoj život a už sa mi nič také nestane, vravela som si. No strach a hrôza, ktoré som v snoch prežívala, boli také intenzívne, že som na to dlho nemohla prestať myslieť.“
Časom si Zuzana uvedomila, že sny sa objavujú vždy v čase konfliktov s jej vlastným manželom. Alebo dokonca krátko predtým, ako ku konfliktu došlo. „Vždy som si myslela, že moje manželstvo je a bude odlišné od vzťahu mojich rodičov. Žili sme spokojne, nie bez chybičky, ale príjemne.“ No postupne boli ich manželské hádky čoraz častejšie a intenzívnejšie. Ukázalo sa, že Zuzanin manžel je závislý gambler, a neskôr došlo aj na domáce násilie. Sny Zuzanu upozorňovali na varovné signály, ktoré nevnímala alebo nechcela vidieť. To, čo považovala za zlé spomienky z detstva, bolo vlastne varovaním, že zasa sa ocitá v nezdravom a nebezpečnom vzťahu.
Ako im porozumieť
Aby sme mohli sny a odkazy nášho podvedomia správne dešifrovať a pochopiť, musíme si ich vedieť pamätať. Aj to chce tréning a istý návyk. Najlepšie to zafunguje pri pravidelnom zdravom spánku, bez ťažkej neskorej večere, alkoholu a tabletiek na spanie.
Ráno si doprajte čas na postupné pomalé prebudenie a rekapituláciu svojho súkromného nočného kina. Skôr než otvoríte oči, skúste si vybaviť, čo sa vám snívalo, do najmenších podrobností. Na nočnom stolíku si nechajte zošit, do ktorého si sen hneď zapíšete, a neskôr môžete rozoberať, čo sa vám to vaše vlastné ja pokúša povedať. Môžete to skúšať i sama, no lepšie je mať akéhosi sprievodcu, či už psychológa, alebo niekoho, komu sa môžete zdôveriť a kto sa výkladom snov hlbšie zaoberá.
Ako teda uchopiť a pochopiť sled zvláštnych scén, výjavov a postáv, ktoré sa správajú čudne? Ako nájsť zmysel v niečom, čo na prvý pohľad nemá žiadnu logiku?
V sne, ktorý vás oslovil a nemôžete naň len tak zabudnúť, hľadajte štyri veci:
EMÓCIA. Najdôležitejšie je, aký pocit vo vás sen vyvoláva, bez ohľadu na to, čo sa v ňom odohráva. Ten pocit je smerodajný pre ďalší výklad. Ak cítite šťastie a radosť , je v ňom dobrá správa. Ak ste zaskočená, nepríjemne prekvapená, zrejme si máte niečo uvedomiť, venovať niečomu väčšiu pozornosť a byť opatrná. Ak vo sne i po zobudení cítite strach, obavy až hrôzu, sen vás upozorňuje na niečo urgentné. Treba rýchlo konať.
ODKAZ. Sen sa vám snaží dať nejaké posolstvo. Skúste ho zhrnúť jednou vetou do hlavnej myšlienky. Napríklad – rúca sa vám dom, postupne sa zosypávajú jednotlivé steny , vy pozeráte, viete, že by ste mali zasiahnuť, no stojíte úplne bezmocná a neviete, čo spraviť. Alebo sú vaše pokusy úplne nezmyselné a neefektívne, dom padá ďalej. Odkaz takého sna je: Ak neurobíte, čo je správne a nevyhnutné, prídete o niečo veľmi dôležité.
PARALELA. Porozmýšľajte, aká je paralela sna s vaším reálnym životom. Ktorej jeho oblasti sa týka. Z čoho máte obavy, aké problémy sa snažíte potlačiť, neriešiť, nemyslieť na ne? Aký „dom“ sa vám rúca? Je to váš partnerský život, alebo máte problémy v práci? Odkladáte nepríjemné povinnosti viac, ako je zdravé? Už to nerobte. Konajte.
SYMBOLY. To je najzložitejšia časť výkladu, pretože symbolika snov je veľmi individuálna a pre každého iná. Hoci existujú isté všeobecne platné symboly – napríklad dieťa znamená začiatok niečoho nového, smrť zasa koniec, domy, stavby a miestnosti predstavujú tú časť nášho života, ktorú reprezentujú, a podobne, ale pre každého človeka má ten symbol iný odkaz. Asociujte, rozmýšľajte, spomínajte, s čím sa vám symboly, predmety, tváre a detaily vo vašich snoch spájajú.
Aký dom sa rúca?
Možno je dôležitá jeho farba, alebo nejaký výrazný detail, ktorý vás nasmeruje. Ak ide o váš dom, zrejme sa sen týka vášho rodinného života. Ak vo sne pri pohľade na padajúci dom necítite strach, ale pokoj, či skôr úľavu, možno vám chce sen naznačiť, že vzťah, o ktorý sa bojíte, treba ukončiť a vám to prinesie pokoj a mier.
Svoj život žijeme najmä cez deň a formujeme ho skutkami, ktoré riadi naše vedomie. No keď si občas nevieme rady, keď márne hľadáme odpovede a riešenia, možno stačí pozorne počúvať vlastný vnútorný hlas. Kdesi v podvedomí tie odpovede a riešenia poznáme.
Len zabehané stereotypy či naše vlastné obavy nám bránia vyniesť ich na denné svetlo. Život nás už mnohokrát presvedčil, že najlepším radcom a pomocníkom sme si my samy. Nepredpokladáme, že pravidelným výkladom našich snov sa náš denný život zmení na prechádzku ružovou záhradou. No ak sa naučíme počúvať svoje podvedomie, dozvieme sa o sebe a svojom živote určite zaujímavé a užitočné vec
ULOŽIT NÁVOD | VYTISKNOUT NÁVOD | (návod si oblíbilo 14 návštěvníků)
KOMENTÁŘE (2) posledné: 13.10.2010, 20:29 | PŘIDAT KOMENTÁŘ |
Využite niekoľko rád zo sladkej školy pečenia-z netu
* Jednotlivé prísady odmeriavame vždy presne a používame odporúčané suroviny. Ak zmeníme čo i len druh múky či cukru, výsledok môže byť celkom iný. Na miešanie cesta väčšinou používame suroviny izbovej teploty. Výnimku napríklad tvorí maslo (musí byť studené) pri príprave lineckého alebo krehkého cesta.
* Ak v recepte nie je uvedené inak, používame vajcia strednej veľkosti. Žĺtky vyšľaháme do peny rýchlejšie, keď k nim pridáme 1 PL minerálky. Jedno chýbajúce vajce do koláča sa dá nahradiť 1 PL neutrálneho octu. Bielky vyšľaháme dotuha najlepšie tak, že misu aj nadstavce na šľahanie dáme na pár minút do mrazničky.
Zobraz viac ...
* Rúru predhrievame v predstihu na potrebnú teplotu. Niektoré rúry, najmä teplovzdušné, sa rozohrievajú rýchlo, v takom prípade ich zohrievame kratšie pred pečením.
* Počas pečenia otvárame rúru čo najmenej, pri niektorých cestách (odpaľované a pľundrové) vôbec. Neotvárať rúru je veľmi dôležité prvých 15 minút (pri sušienkach 5 minút), pretože náraz studeného vzduchu môže spôsobiť, že sa koláč v prostriedku prepadne Múku, kakao, orechy alebo vyšľahaný sneh do cesta vmiešavame len gumenou stierkou, nie šľahačom. Kypriaci prášok vždy najprv zmiešame s múkou a až potom pridáme do cesta.
* Ak počas pečenia cesto príliš hnedne, prikryjeme ho alobalom alebo papierom na pečenie.
* Dosku na miesenie či vaľkanie cesta si pred položením cesta pomúčime vždy iba trochu. Ak ju totiž posypeme príliš, múka sa zapracuje do cesta. Ak máme s vaľkaním problémy, cesto stačí na pol hodiny vložiť do chladničky . Ak je po ochladení priveľmi tvrdé, necháme ho 5 minút postáť pri izbovej teplote.
* Či je koláč upečený, zistíme najlepšie drevenou špajdľou pri piškótovom ceste alebo kovovou ihlicou pri ovocných koláčoch. Pichneme ňou do stredu koláča – ak je po vytiahnutí čistá, koláč je hotový. Ak nie, pečieme ho ďalej a postup opakujeme v päťminútových intervaloch.
* Po upečení necháme koláč vo forme alebo plechu aspoň 5 minút. Ľahšie ho potom vyklopíme.
* Formu alebo plech, na ktorom budeme piecť, si pripravíme ešte pred zamiesením cesta. Je to dôležité najmä pri cestách, v ktorých kypriaci prostriedok začína pôsobiť okamžite pri styku s tekutinou.
ULOŽIT NÁVOD | VYTISKNOUT NÁVOD | (návod si oblíbilo 10 návštěvníků)
KOMENTÁŘE (0) | PŘIDAT KOMENTÁŘ |
Päť super trikov
našla som,možno sa Vám bude hodiť:-)))
* Zásuvka sa zasekáva
Šuplík, ktorý sa neustále zasekáva, alebo sa dá len s ťažkosťami otvoriť, môžete opäť jednoduchým spôsobom spojazdniť – vezmite si obyčajnú sviečku a potrite ňou koľajničky z bočnej strany zásuvky. Ak nemáte po ruke sviečku, pomôže aj mydlo. Tento istý spôsob môžete využiť aj na dverách, ktoré sa ťažko otvárajú.
* Šmuhy na podlahe Zobraz viac ...
Niektoré druhy topánok zanechávajú na PVC podlahách nepekné škvrny. Zbavíte sa ich obyčajnou gumou na gumovanie. Nečistotu jednoducho „vygumujte“ a namrvené zvyšky zotrite mokrou handrou.
* Odtlačky od pohárov
Kruhov od pohárov na drevenom stole sa zbavíte zmesou, ktorú vyrobíte z octu a olivového oleja (v pomere 1 : 1). Vezmite si jemnú handričku, na ktorú túto zmes nanesiete, a postupne pozdĺžne stierajte odtlačky. Pomôcť môže aj vazelína. Naneste ju na otlačené miesto, nechajte cez noc pôsobiť a na druhý deň zotrite.
* Rozstrapkané šnúrky
Nerozčuľujte sa, keď pre rozstrapkané konce nemôžete cez dierku prevliecť šnúrky do topánok! Poruke je rýchla pomoc – rozstrapkaný koniec natenko prelepte kúskom lepiacej pásky, a potom už šnúrku poľahky prevlečiete.
* Uteráky nesajú
Keď periete uteráky a pridáte aj aviváž, môže to oslabiť ich saciu schopnosť. Takže aviváž radšej vynechajte.
Ďalší trik: uteráky na noc namočte do teplej vody s horkou soľou (síranom horečnatým). Na druhý deň operte a vysušte. Potom sa vám nimi bude utierať jedna radosť.
ULOŽIT NÁVOD | VYTISKNOUT NÁVOD | (návod si oblíbilo 6 návštěvníků)
KOMENTÁŘE (2) posledné: 20.3.2011, 16:32 | PŘIDAT KOMENTÁŘ |
10 + 1 tip, ako správne hľadať cez Google! „Googlenie" sa stalo synonymom pre hľadanie informácii na internete. Napriek to, že Google pozná každý užívateľ webu, nie každý ho vie aj správne používať
Našla som fajn článok,ako vyhľadávať v Googli,možno niekomu pomôže. Tip 1: Aj napriek neuveriteľnému výpočtovému výkon odpovedá na vaše otázky okolo vyhľadávania stále iba stroj. Tomu je nutné tieto otázky prispôsobiť. Najprv si uvedomte, čo presne chcete nájsť a premýšľajte, aké slová sú pre vaše hľadanie najviac charakteristické. Je dobré používať čo najviac kľúčových slov a premýšľať nad možnými alternatívami.
Príklad zlého vyhľadávania: "Potrebujem letieť do Ameriky" Ako hľadať správne: "letenky USA"
Zobraz viac ...
Tip 2: Používajte správne anglické spojky AND/OR. AND je výraz pre "a" a OR znamená "alebo". Keď zadáte "Tina AND Lucia", vyhľadá vám Google stránky obsahujúci obe mená. Pri písaní AND/OR musíte používať veľké písmena, inak ich bude vyhľadávač ignorovať.
Tip 3: Používajte synonymá. Ak vás nenapadá k hľadanému výrazu vhodná alternatíva, použite znak "~". Napríklad "~monitor" vám vyhľadá slová ako obrazovka, monitor, display, LCD a ďalšie. Pokiaľ chcete, aby nevyhľadával slovo "monitor", ale iba jeho synonyma, napíšte "~monitor -monitor".
Tip 4: Môže sa stať, že budete hľadať celú frázu, napríklad z filmu. Tu použite úvodzovky. Keď dáte výraz napríklad "velký frňák, veľkého ducha značí" do úvodzoviek, nájdete "hlášku" z obľúbeného filmu Dědictví anebo Kurvahošigutentág. Google bude hľadať frázu v úvodzovkách ako jedno slovo.
Tip 5: Hľadajte stránky s podobným zameraním pomocou príkazu "related:". Zadaním "related:adam.sk" vyhľadávač nájde podobne zamerané webové stránky.
Tip 6: Používajte operátorov. Podobne ako príkaz "related:" môžete použiť aj ďalšie anglické výrazy.
define: Vyhľadá na webe definíciu hľadaného slova
allinanchor: Vyhľadá viac slov iba v názvoch odkazov na stránke
allintext: Vyhľadá viac slov iba v texte na stránkach
allintitle: Vyhľadá viac slov iba v názvoch stránok
allinurl: Vyhľadáva viac slov iba v názvoch webových adries
filetype: Vyhľadáva iba v súboroch s danou príponou
inanchor: Vyhľadávanie jedného slova iba v názvoch odkazov na stránke
intext: Vyhľadá iba jedno slovo v texte na stránkach
intitle: Vyhľadá jedno slovo len v názve stránok
inurl: Vyhľadá iba jedno slovo len v názvoch webových adries
site: Vyhľadáva iba na určitej doméne.
Otázka potom môže vyzerať napríklad takto: " Cifrová site:cas.sk " - vyhľadá výraz Cifrová iba na stránkach Čas.sk
Tip 7: Potrebujete rýchlu kalkulačku? Hľadajte napríklad "52-48". Prvý výsledok vášho hľadania bude "52 - 48 = 4"
Tip 8: Používajte Google adresár http://directory.google.com/. Sú v ňom podľa tém roztriedené odkazy iba na preverené weby.
Tip 9: Používajte lokalizovanú verziu vyhľadávača. Google vie aj po slovensky. Miesto Google.com používajte adresu Google.sk
Tip 10: Používajte rozšírené vyhľadávanie. Ak neviete, či ste správne napísali spojky a úvodzovky. Gooogle to urobí za vás.
+ 1 bonusový tip navyše: Google dokáže vyhľadávať tiež obrázky, videá, miesta na mapách, správy alebo preložiť text do 51 jazykov a veľa iného. Chce to len ho trošku dôkladnejšie vyskúšať a čoskoro nájdete presne to, čo na internete hľadáte .
ULOŽIT NÁVOD | VYTISKNOUT NÁVOD | (návod si oblíbilo 71 návštěvníků)
KOMENTÁŘE (6) posledné: 29.10.2013, 13:52 | PŘIDAT KOMENTÁŘ |
Manipulácia: 7 rád, ako sa jej účinne ubrániť
Tisíckrát ste si povedali, že tentoraz svojej kamarátke deti strážiť nebudete, napriek tomu s nimi práve sedíte v izbičke a staviate z lega. [Manipulátora doslova odzbrojíte tým, keď budete v komunikácii pokojná a bude z vás vyžarovať trpezlivosť.] Manipulátora doslova odzbrojíte tým, keď budete v komunikácii pokojná a bude z vás vyžarovať trpezlivosť.
Chlácholíte sa tým, že ste jednoducho dobrá, ale dajte si pozor. Možno ste len večná obeť manipulátora.
S manipuláciou má skúsenosti takmer každá z nás. Ste na návšteve u kamarátky, ktorá sa chce blysnúť rolou gazdinky a hostiteľky, takže nosí na stôl vybrané dobroty. Lenže vy ste práve po večeri alebo držíte diétu, takže vás voňavý závin ani čerstvé jednohubky nelákajú. Lenže kamarátka vás núti, prehovára, tvári sa sklamane, alebo dokonca naštvane, takže nakoniec skončíte napriek chuti a odhodlaní so zákuskom v jednej a chlebíčkom v druhej ruke. Pozor! Zobraz viac ...
Takýto nátlak nemá s pohostinnosťou nič spoločné. Aj to je manipulácia. Je jedno, či si proti svojej vôli naplníte žalúdok, budete strážiť kamarátke deti, oblečiete odporný zelený sveter, ktorý vám vnútila matka, alebo pôjdete s manželom na cyklistický výlet, z ktorého vám už dopredu naskakuje husia koža. Ak je to proti vašej vôli, a vy predsa spŕškou výčitiek podľahnete, je čas začať sa brániť.
Upír manipulátor
Manipulátori sú ľudia, ktorí vás vmanévrujú do situácií, ktorým by ste sa radšej oblúkom vyhli. Navyše vo vás brilantne, ale nenápadne vyvolajú pocity viny, pretože sa dostatočne nesnažíte vyjsť im v ústrety, alebo sa dokonca bránite. Radi sa štylizujú do úlohy nevinnej obete a chudinky, ktorá to s vami určite myslí dobre, takže ak si dupnete a pustíte sa s nimi do hádky, rafinovane z nej vycúvajú s ukrivděným výrazom človeka, ktorého nechápete a neprávom osočujete. Lenže čo by si bez vás manipulátor počal. Má z vás dvojaký úžitok, jednak je šťastný, že dosiahol svoje, a potom sa vďaka svojej nefér hre nabíja vašou energiou.
Zbraň v ruke
Odborníci sa zhodujú na tom, že najvynaliezavejší manipulátori aj ich obete trpeli v detstve podmienenou láskou alebo takzvaným kupovaním. Ak deti často počujú vety typu: Keď budeš dobrá, budem ťa mať rada. Keď doješ polievku, kúpim ti bábiku. Keď to nepovieš babičke, dostaneš čokoládu, čoskoro zistia, akú moc majú nad druhými a ako ľahko sa dajú ovplyvniť. V dospelosti im potom často chýba sebavedomie a boja sa priať si niečo priamo.
Čo keby niekto využil ich slabosť a použil ju proti nim. Bezpečnejšie je pre nich nežiadať priamo, ale využiť najrôznejšie kľučky, vydieranie alebo vyhrážanie. Keď sa im navyše podarí vycítiť vaše slabé miesto, ste pre nich ľahká korisť. Ich najsilnejšou zbraňou, ktorú im ale vy sama dávate do ruky, je váš strach alebo pocit viny. "Keby si bola naozaj skvelá kamarátka (manželka, nevesta, matka ...), určite by si to pre mňa urobila!" To je čarovné zaklínadlo všetkých manipulátorov.
Svet podľa muža
Ale pozor, manipuláciu často nájdete aj v manželstve. Podľa odborníkov je totiž viac manipulátorov medzi pánmi. Práve oni si totiž potrebujú dokázať, že sú vládcovia a je nad slnko jasné, že svet i vy sa musíte točiť podľa ich predstáv. Takýto muž vás bude zahŕňať vetami typu: "Si úžasná, ale keď budem mať každý večer na stole teplú večeru, budem ťa mať oveľa radšej. Akneurobíš, o čo ťa žiadam, ťažko vydržím byť verný! Keď si nevezmeš k mojej mamičke sukňu, ktorú ti kúpila, nebude ťa mať rada. "Ak vo vašom vzťahu miesto lásky vládne strach z opustenia alebo vlastnej nedokonalosti, ide síce o silné puto závislosti, ktoré však s láskou nemá veľa spoločného. A v takom vzťahu nakoniec nie je spokojný ani šťastný nikto.
Utečte zo začarovaného kruhu
Je to síce ťažké, ale ak ste si uvedomili, že ste možno obeťou manipulácie a máte chuť povedať DOSŤ, jednoducho zmeňte pravidlá hry. Aj tak sú nefér a v každom prípade pre vás nevýhodné. Vy predsa nie ste kus nábytku, aby s vami niekto hýbal podľa toho, ako sa mu páči. "Mám ťa rada, ale toto je mi nepríjemné, takže to naozaj neurobím," je presne tá veta, ktorá vás z kruhu obete a manipulátora vystrčí von.
Nenechajte sa obmäkčiť ani slzami, ani ublíženým výrazom, ani vyhrážaním a trvajte na svojom. Pri tom ale nezabudnite človeka, ktorý to na vás "skúša", chváliť a vysvetľovať mu, že je vám blízky napriek tomu, že nespĺňate jeho požiadavky. Bude sa síce chvíľu brániť, napokon väčšinou vám to nerobí naschvál, len kopíruje naučený model správania z detstva. Nakoniec pochopí, že vzťahy môžu fungovať aj trochu inak.
7 tipov, ako sa brániť
Buďte fér
To, že "protivník" využíva nepovolené zbrane, neznamená, že ich musíte používať aj vy. Bráňte sa čestným spôsobom.
Odzbrojte ho!
Manipulátora doslova odzbrojíte tým, keď budete v komunikácii pokojná a bude z vás vyžarovať trpezlivosť.
Ukážte silu
Vezmite mu vietor z platoch tým, že ukážete svoju silnejšiu stranu a miesto úteku vytiahnete logické a vecné argumenty.
Nedajte sa zmiasť
Aj keby na vás skúšal rôzne fígle, vy si stojte pevne za svojím a riaďte sa hlavou, nie citom.
Ozvite sa včas!
Nečakajte, až sa v sieti manipulátora úplne zamotáte. Postavte sa mu hneď, keď máte dojem, že jeho spôsob komunikácie nie je čestný.
Povedzte NIE!
To sa ľahko povie, ale ťažko urobí. Chcete byť milá a nechcete nikoho uraziť. Tak na to zabudnite. Predsa nebudete súhlasiť s niečím, čo je vám proti srsti! Ak s tým máte problém, v duchu si často opakujte: "Nemusím so všetkým súhlasiť a povedať NIE nie je problém."
Majte nadhľad
Aj keď viete, že sa partner v komunikácii nespráva, ako by mal, snažte sa hľadať a ponúkať riešenia pre obe strany.
ULOŽIT NÁVOD | VYTISKNOUT NÁVOD | (návod si oblíbilo 9 návštěvníků)
KOMENTÁŘE (0) | PŘIDAT KOMENTÁŘ |
rady do kuchyne
Aby chlieb nevyschol a nesplesnivel, položíme ho na drevenú dosku a prikryjeme kameninovou misou. Môžeme ho tiež zabaliť do čistej utierky. Alebo do dózy, v ktorej ho skladujeme, pridáme štvrtku jablka. Aby nesplesnivel, pridáme k nemu kúsok surového zemiaka.
Aby nevytiekla šťava z ovocia Na kysnutý koláč s ovocím patrí posýpka. Aby šťava z ovocia nevytiekla na plech a koláč nebol suchý, dajte do rohov koláča krupicovú kašu. Chuť koláča to nezmení.
Zobraz viac ...
Aby sa cesto pri pečení palaciniek nelepilo, potrite panvicu pred pečením rozkrojeným surovým zemiakom.
Aby sa sypké zemiaky nerozvarili, pridajte k ním počas varenia trochu octu.
Aby sa Vám cesto nelepilo na ruky, pred miesením si ich potrite olejom.
Aby sa zemiaky v šupe nerozvarili, pridáme do vody 1ČL soli.
Ako krájať bylinky Pažítku krájame vždy jemne a v jednom smere. Petržlenovú vňať nikdy nesekáme na veľmi jemné kúsky, stratila by svoju charakteristickú chuť. Bazalku striháme nožnicami na väčšie kusy.
Ako variť mlieko Mlieko treba variť krátko a sprudka. Len čo zovrie, odstavte ho z plameňa a dajte do studenej vody, aby rýchlo vychladlo. Dlhým udržiavaním v teplom stave sa ničia vitamína a znehodnocujú sa bielkoviny.
Ak potrebujete nastrúhať mäkký syr, vložte ho na pol hodiny do mrazničky a strúhadlo jemne potrite olivovým olejom. Takto sa vyhnete problému s upchatými dierkami.
Fašírky bez vajec Do mletého mäsa môžeme namiesto vajíčka pridať postrúhaný syr.
Biela kapusta bude mäkšia a chutnejšia, ak k nej pri dusení pridáme surový zemiak.
Brokolica sa nedoporučuje smažiť na tuku, lebo stvrdne.
Bryndzové halušky zostanú pekné biele, ak postrúhané zemiaky zalejeme horúcou vodou.
Celozrnné cesto Cesto z celozrnnej múky potrebuje viac času aj viac droždia, aby vykyslo. Musíme doň pridať o jednu štvrtinu viac droždia alebo prášku do pečiva, ako do obyčajného kysnutého cesta.
Cesnak sa nebude lepiť na nôž alebo lis, keď ho pred krájaním alebo lisovaním posypeme soľou.
Čokoládu na polevu rýchlo pripravíme v mikrovlnnej rúre. Nalámeme do misky, prikryjeme a zohrejeme na najvyššom výkone 1-2 minúty.
Čo so zvyšným bielkom? Necháme usušiť na tanieriku a odložíme do chladničky. Keď ho budeme chcieť použiť, stačí naň naliať 2PL vody a bielok opäť nabobtná.
Čpavá zelenina (kel, kapusta) aby stratila čpavú vôňu, varíme ju odkrytú.
Hlávkový šalát udržíme dlhšie svieži, keď ho odrezanou plochou vložíme do nádoby s vodou.
Hrozienka a kandizované ovocie do múčnikov pomiešame s múkou, aby neklesali ku dnu a zostali v ceste rovnomerne rozdelené.
Jaternice pri opekaní neprasknú a nebudú prskať, keď ich pred tým na chvíľu namočíme do studenej vody.
Jogurt - pomocník
Ak zmiešame med, mlieko a jogurt, dostaneme vynikajúci a osviežujúci nápoj.
Ak chceme, aby bolo kysnuté cesto jemnejšie a nadýchanejšie, rozmiešame kvasnice s 1PL bieleho jogurtu.
Ak chceme, aby bola polievka hustá a mala kyslú chuť, urobíme zátrepku z vajíčka, hladkej múky a trošky bieleho jogurtu.
Na šalát z čerstvej zeleniny si môžeme prípraviť nálev z vody, octu, korenia, soli a olivového oleja. Pred podávaním pridáme biely jogurt zmiešaný s cibuľkou, pažítkou a nasekanou kyslou uhorkou.
Keď sa nám podarilo presoliť omáčku, zachránime ju tak, že pridáme jogurt.
Kapustový šalát bude ľahšie stráviteľný, keď doňho primiešame pár bobúľ hrozna
Karamel má pri pražení veľmi vysokú teplotu, preto ho treba radšej odstaviť z ohňa a ač potom zaliať vodou.
Knedle treba vždy variť bez pokrievky! Voda nikdy nesmie vrieť silno, len mierne. Pre istotu si pripravíme šálku chladnej vody, aby sme mohli vode uštedriť ľadový šok, keby začala prisilno vrieť.
Pri zohrievaní na pare, aby neboli knedle mokré a slizké, prehodíme cez hrniec utierku a prikryjeme pokrievkou.
Kocky ľadu môžeme pripraviť aj z ovocných štiav. Alebo do formičky na ľad dáme drobné ovocie a zalejeme vodou.
Koláče z kynutého cesta budú vláčnejšie a chutnejšie, keď pri ich príprave časť mlieka nahradíme kefírom.
Korenie – nový druh si môžeme vyrobiť aj doma. Biele semienka štipľavej papriky dáme usušiť, potom ich podrvíme. Môžeme použiť ako pikantné korenie do omáčok.
Koreňovú zeleninu odkladáme do zeme alebo piesku, aby nezvädla.
Kurča vždy iné
Kurča dostane pri pečení exotickú chuť, ak mu na prsiach pod kožu vložíme plátky pomaranča, citróna alebo manga.
Hrsť strúhanky a hrsť nasekaných byliniek (pažítka, šalvia, rozmarín, petržlen) zmiešame s PL oleja alebo piva a zmesou potrieme kurča pol hodiny pred dopečením. Bude chrumkavé a voňavé.
Aby sa kurča upieklo do zlatista, potrieme ho olejom a posypeme kari korením, alebo do oleja primiešame trošku mletej kurkumy.
Na minútky potrieme mäso pred opekaním zmesou paradajkového pretlaku a worčestrovej omáčky v pomere 1:1.
Kyslá smotana sa pri varení nezrazí, keď v nej rozmiešame múku.
Môžeme ju nahradiť bielym jogurtom, plnotučným alebo kyslým mliekom, znížime tak energetickú hodnotu jedla.
Liečivé bylinky sa sušia rozložené na podnosoch v tenkých vrstvách. Najlepšie je prikryť ich gázou, aby sa na ne neprášilo. Nesmie sa k nim dostať veľa svetla ani tepla, po usušení by mali zostať zelené.
Malé cibuľky ľahšie ošúpeme, keď ich na chvíľu ponoríme do horúcej vody. Ešte lepšie, keď ich vložíme do predhriatej rúry pri 200°C na 10 minút, potom ich ľahko vytlačíme priamo zo šupky.
Mäkké paradajky opäť stvrdnú, keď ich na malú chvíľu ponoríme do studenej vody.
Mäso po zabití zvieraťa necháme odležať, ináč by po úprave zostalo tvrdé. Dobre sa odleží a uchová zabalené v utierke namočenej v octe a uložené na chladnom mieste.
Mäso do polievky vkladáme do studenej vody, polievka bude silnejšia.
Mäso pri pečení a opekaní nepicháme a neobraciame vidličkou, aby z neho nevytekala šťava. Solíme až po opečení, aby nepúšťalo šťavu.
Mletý mak Keď nám chýba mlynček na mak, uvaríme celý mak s cukrom v mlieku a potom rozmixujeme.
Mliečne polievky vylepšíme tavenými syrmi, ktoré rozpustíme v zohriatom mlieku a pridáme do polievky pred dovarením.
Mlieko sa nepripáli, keď pred varením vypláchneme hrniec studenou vodou, alebo spodok hrnca natrieme tenkou vrstvou masla, alebo varíme mlieko s lyžicou cukru.
Na uvarenom mlieku sa neutvorí kožka, keď ho ešte horúce prikryjeme.
Prevarené mlieko rýchle ochladíme, vydrží dlhšie.
Mrazené mäso a zeleninu nerozmrazujeme, ale upravujeme mrazené.
Mrazenie jedla Ak si chceme zmraziť do zásoby uvarené jedlá, zo sáčka nemusíme odsávať vzduch, stačí, keď ho ponoríme do vody. Voda nám všetok vzduch vytlačí a sáčok hneď uzavrieme.
Mrkva si zachová sviežu červenú farbu, keď ju dusíme tesne prikrytú.
Nové zemiaky sa lepšie škrabú a nefarbia ruky, keď ich najprv namočíme do vody s hrsťou soli.
Obaľovanie mäsa Aby sme rýchlejšie obalili kúsky mäsa v ochutenej múke, alebo koreninách, nasypeme obaľovaciu zmes do mikroténového sáčku, vložíme mäso a potrasieme, aby sa rovnomerne obalilo.
Ocot zostane dlho čerstvý a číry, keď do fľaše vhodíme malý kúsok dreveného uhlia.
Odložené zemiakové pyré Ak nám z predchádzajúceho dňa zostalo zemiakové pyré, vytvarujeme z neho menšie guľôčky, okoreníme a obalíme v strúhanke. Guľôčky vypražíme v horúcom oleji a podávame ako prílohu k jedlám..
Orechy ľahšie vylúpeme, ak ich zalejeme vriacou slanou vodou a necháme prikryté stáť asi 20 minút. Potom vodu zlejeme a škrupiny na orechoch len oddelíme špičkou noža. Jadrá zostanú neporušené.
Ovocie Ak pomiešame nie celkom dozreté ovocie (alebo paradajky) s jablkami, rýchlejšie dozreje. Očistené ovocie vkladáme do okyslenej vody, aby nezhnedlo.
Ovocný koláč Aby šťava z ovocie nerozmočila koláč, pred pečením ho posypeme kokosom a až potom poukladáme ovocie.
Pach kapra odstránime tak, že ho dôkladne umyjeme v silnom soľnom roztoku, pokvapkáme citrónom a necháme odležať v chlade aspoň hodinu.
Párky pri varení nepopraskajú, ak ich vložíme do vlažnej vody a pomaly privádzame do varu.
Pažítka nestratí arómu, keď ju nakrájame tesne pred použitím.
Pečené mäso dostane krajšiu farbu, keď na pekáč pridáme trochu cukru.
Pečené zemiaky
budú chrumkavé, keď ich ponatierame olejom.
Pečeň bude chutnejšia, keď ju pred prípravou namočíme do mlieka.
Pena pri varení džemu sa nebude tvoriť, ak pred tým potrieme hrniec glycerínom.
Pikantný chlieb Keď pečiete doma chlieb, skúste nový recept, Pridajte doň najemno nakrájanú petržlenovú vňať alebo strúčik cesnaku rozotretého so soľou a olejom.
Polievku varíme len na slabom ohni, aby zostala číra.
Pomarančové šupky pokrájame na rovnaké malé kúsky a ponoríme na 3 dni do slanej vody, aby stratili horkastú chuť. Potom ich uvaríme s cukrom na husto a poukladáme do pohára. Neskôr ich môžeme použiť do pečenia, do krémov a na zdobenie zákuskov.
Prášok do pečiva keď nám chýba, môžeme ho nahradiť 3PL rumu.
Presolené jedlo zachránime rovnakým dielom jablčného octu a cukru.
Prívarok Ak nám zvýši, rozriedime ho vodou alebo vývarom, dochutíme korením a zelenou vňaťou, a získame výbornú polievku.
Rajčiakový pretlak pripravujeme z čerstvo natrhaných rajčiakov; z odležaných ťažko hustne.
Reďkovku na ozdobovanie nakrojíme do kríža a vložíme na chvíľu do slanej vody. Dostane tvar tulipána.
Rezne vyprážame na prudkom ohni, budú chutnejšie.
Rôsoly Na ich prípravu sú najvhodnejšie ríbezle, egreše, brusnice, kyslé jablká a duly. Ovocie nesmie byť prezreté.
Ryža Aby bola ryža biela a sypká, pridáme do nej počas varenia pár kvapiek citrónovej šťavy.
Slivkový lekvár neplesnivie, keď ho v horúcej rúre zapečieme a posypeme mletou škoricou.
Slivky a rajčiny ľahšie olúpeme, keď ich na chvíľu ponoríme do horúcej vody.
Smaženie mäsa Aby nám pri smažení mäsa neprskal tuk, mierne ho osolíme.
Sneh z bielkov bude tuhší, keď pred šľahaním pridáme na každé vajce jednu lyžičku citrónovej šťavy. Keď pridáme aj lyžičku soli, sneh nebude rednúť. Aby sme mali viac snehu, pridáme na jeden bielok 1PL studenej vody.
Strukoviny Ku kilogramu suchej strukoviny vložíme 5-6 bobkových listov, aby odradili škodce. Alebo premiešame so soľou.
Pred úpravou ich namočíme deň vopred, varíme v tej istej vode, v ktorej boli namočené. Osolíme až keď zmäknú, rýchlejšie sa uvaria.
Hodnotu pokrmov zo strukovín zvýšime, keď k uvareným prilejeme primerané množstvo mlieka.
Stvrdnutý chlieb polejeme studenou vodou, hneď vložíme do rúry a pečieme, kým nie je kôrka opäť chrumkavá.
Svetlá zápražka vydrží dlho v chladničke v uzavretej nádobe, preto si môžeme vždy urobiť aj do zásoby.
Škorica pomáha nielen pri cukrovke, ale aj podporuje prekrvenie organizmu, upokojuje a zmierňuje zápaly, uvoľňuje svalstvo nôh.
Šľahačka Ľahšie ju vyšľaháme vtedy, keď budú nádoba aj šľahačka studené, a pridáme 2 kvapky citrónovej šťavy. Namiesto stužovača môžeme použiť želatínový cukor.
Špenát aby nestratil peknú zelenú farbu, varíme ho odkrytý.
Uvarené vajce ľahšie olúpeme, ak do vody pridáme lyžicu octu. Ak ho varíme v slanej vode, nemusíme ho chladiť, dá sa olúpať hneď.
Vodu z uvarenej zeleniny a nevyklíčených zemiakov nevylievame. Obsahuje cenné minerálne látky a vitamíny. Použijeme ju na riedenie zápražiek, do polievok, omáčok, prívarkov a pod.
Zápražku zalievame studenou vodou, aby nezhrčkavela.
Pokrm so zápražkou dovaríme odkrytý, aby nevykypel.
Zeleninové a mäsové polievky pekne zafarbíme postrúhanou mrkvou opraženou na tuku.
Zeleninu a zemiaky čistíme tesne pred prípravou, aby sa z nich nevylúhoval vitamín C a neničil okysličovaním.
Zeleninu na varenie vkladáme do vriacej osolenej vody.
Zelenú vňať nevaríme, posekanú dávame až do hotového jedla.
Zelenú vňať, zeleninu a zemiaky čistíme a krájame vždy nehrdzavejúcim nožom, aby sme neničili vitamín C.
Zelený hrášok zostane zelený, keď do vody, v ktorej ho varíme, pridáme kocku cukru. Druhá možnosť je, že ho hneď po uvarení dáme na krátky čas do studenej vody.
Zemiakové cesto robíme zo zemiakov uvarených v šupke. Treba ho spracovať rýchle, inak by zredlo.
Zemiakové placky budú chutnejšie, ak postrúhame k zemiakom aj jablko.
Zemiakovú kašu zjemníme a nadľahčíme, keď do nej primiešame vyšľahaný sneh z bielka a zapečieme v rúre.
Zemiaky na varenie v šupke vyberáme rovnakej veľkosti, aby sa uvarili súčasne. Aby nepopukali, pred varením ich posolíme.
Žiadnu zeleninu (ani kyslú kapustu) nevaríme na viac dní, lebo prihrievaním stráca vitamíny.
Žĺtky zostanú čerstvé niekoľko dní, keď ich ponoríme do studenej vody, či mlieka a dáme do chladničky. Bielky môžeme zmraziť.
ULOŽIT NÁVOD | VYTISKNOUT NÁVOD | (návod si oblíbilo 45 návštěvníků)
KOMENTÁŘE (0) | PŘIDAT KOMENTÁŘ |
Aký kameň si vybrať??
Na alternatívnu tému: Netradiční liečitelia
Ani v lete nedokážete vypnúť, potrebujete sa upokojiť, uvoľniť či zlepšiť imunitu? Našli sme pre vás drahé kamene, netradičných liečiteľov, ktorí vám pomôžu.
A ktorý je ten najlepší polodrahokam pre vás?
Denne sme vystavené rôznym záťažovým a stresujúcim situáciám, ktoré negatívne ovplyvňujú našu psychiku. Dlhotrvajúci tlak však dokáže oslabiť aj imunitný systém a naruší harmonickú rovnováhu všetkých síl v tele. Nastoliť stratenú harmóniu a zlepšiť kvalitu života, ale i zdravia nám pomôžu drahé kamene, ktoré nájdeme v ezoterických predajniach. Vybrali sme pre vás bežne dostupné druhy, len si treba vybrať a uveriť, že nám pomôžu. Potom sa stanú našimi pomocníkmi. Zobraz viac ...
Krištáľ - Otvára srdce porozumeniu a láske
Je priezračný, bezfarebný. Otvára brány duše a dáva nám poznať a uvedomiť si vlastné nedostatky a chyby. Je sprostredkovateľom pozitívnej energie, aktivuje v nás odhodlanie pracovať na sebe, zbaviť sa negatívnych blokád a očistiť sa. Otvára srdce porozumeniu a láske. Mierni bolesti spôsobené nervovým vypätím. Lieči ťažkosti srdca a krvného obehu. Zbavuje bolesti hlavy a chrbtice. Negatívnu energiu z nás odoberá a pozitívnou nás nabíja. Spája našu dušu s univerzom, odstraňuje bariéry brániace prúdeniu energie. Presvetľuje naše pocity, myšlienky a predstavy. Je univerzálnym kameňom na všetky ťažkosti, neduhy a choroby. Môžeme ho prikladať i priamo na choré miesta.
NÁŠ TIP: Pomôže aj žalúdku Do pohára dajme pod prúdom čistej vody očistený krištáľ, zalejme ho vodou, pol dňa nechajme postáť. Krištáľovú vodu môžeme používať i zvonku na rany, ekzémy a vnútorne pri žalúdočných ťažkostiach či hnačke.
Fluorit - Prinesie nám pocity šťastia
Číra biela farba v ňom prechádza do viacerých odtieňov fialovej, modrej, zelenej, hnedej i ružovej farby. Chráni pred čiernou mágiou a sebaľútosťou. Bystrí rozum, ochraňuje pred virózami, infekciami. V Číne sa považuje za kameň šťastia.
Jadeit - Tíši bolesti hlavy
Má smaragdovozelenú farbu. Duši prináša mier a harmóniu, posilňuje obličky, z močových ciest uvoľňuje piesok a kamene, tíši bolesť hlavy a migrénu. Mierni i potenie psychického rázu, odstraňuje citové blokády, ktoré bránia v otehotnení.
Karneol - Dodáva nám odvahu
Priehľadný i nepriehľadný kameň oranžovočervenohnedej farby. Chráni pred nervovými chorobami, dodáva stabilitu, stálosť a odvahu. Uvoľňuje energetické blokády pri impotencii a neplodnosti. Pomáha pri kŕčových žilách a stabilizuje krvný obeh.
Mesačný kameň - Hojí zlomené srdce
Mliečne biely, zakalený, zelenkastý alebo modrastý. Vedie nás k poznaniu vlastného vnútra, intuície a múdrosti. Je ochrancom žien a ich liečiteľom. Rozvíja prejavy ženstva, potláča hanblivosť, v tehotenstve chráni plod a uľahčuje pôrod. Hojí bolesť z neopätovanej lásky. Posilňuje pohlavné orgány a harmonizuje ich. Môžeme ho nosiť ako šperk na krku a rukách.
Tigrie oko - Zbaví nás depresie
Hnedožltý s prechodom do siva. Posilňuje vôľu a koncentráciu, tíši nervy, zaháňa čierne myšlienky, dodáva vitalitu a prebúdza z malátnych stavov. Šperky z neho nás zbavujú strachu a depresií.
Tyrkys - Ochraňuje pred negatívnym žiarením
Modrozelenej farby, nepriehľadný. V Oriente sa dodnes považuje za kameň šťastia, strážcu tela, ochrancu pred nehodami. Je symbolom neba a mora, uznávaný ako svätý kameň, ktorý má schopnosť rozptýliť negatívne pocity a vnemy, skôr než sa usadia v našom vedomí. Učí nás žiť s hlavou v oblakoch, ale s pevnou pôdou pod nohami. Ochraňuje nás pred negatívnym žiarením a vplyvmi geopatogénnych zón. Jeho pozoruhodnou vlastnosťou je, že nás v predstihu varuje pred osudovými ranami a zmenami zdravotného stavu tým, že jeho modrá farba zmatnie a sivasto zozelenie. Lieči aj psychické problémy, anorexiu, bulímiu a nadmerné potenie. Sú z neho krásne šperky, ale pri jeho nakupovaní musíme byť opatrné, pretože jestvuje veľmi veľa napodobnenín.
Avanturín - Lieči nespavosť
Je bledozelenej a červenej farby, rozšírenejší je zelený. Tíši rozčúlenie, prináša pokoj a tichú radosť. Zmierňuje bolesti hlavy a migrény. Lieči nespavosť, zápalové ochorenia a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Náramky a šperky z neho majú upokojujúce účinky a rozkladajú nezdravé myšlienky.
Ruženín - Otvára srdce
Priezračný, jemných ružových tónov. Už v antike pokladaný za kameň lásky. Prebúdza v nás nežnosť, priateľstvo a nesebeckú lásku. Pomáha pri problémoch v komunikácii a otvára srdce všetkému krásnemu. Reguluje srdečný rytmus, pomáha pri nespavosti, lieči choroby pohlavných orgánov. Voda z neho zvonku lieči kožné zápaly. Väčší kus ruženínu v miestnosti eliminuje elektromagnetické žiarenie a smog.
NÁŠ TIP: Dva v jednom Masážou hladkým kamienkom ruženínu dosiahneme lepšie prekrvenie pokožky. A navyše šperky z neho k nám priťahujú lásku.
Malachit - Posilňuje imunitu
Sýtozelených odtieňov, nepriehľadný. Učí nás trpezlivo a s pokojom prijímať i zlo a sklamania, lebo aj ony majú zmysel pre náš ďalší život. Je kameňom kreativity a zmeny. Prebúdza harmóniu a mier v duši. Lieči citovo zranenú dušu a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Môžeme ho prikladať priamo na bolestivé miesta. Šperky z neho liečia duševné jazvy, ktoré nám bránia odpúšťať a zbaviť sa zatrpknutosti. do viacerých odtieňov fialovej, modrej, zelenej, hnedej i ružovej farby. Chráni pred čiernou mágiou a sebaľútosťou. Bystrí rozum, ochraňuje pred virózami, infekciami. V Číne sa považuje za kameň šťastia.
Jadeit - Tíši bolesti hlavy
Má smaragdovozelenú farbu. Duši prináša mier a harmóniu, posilňuje obličky, z močových ciest uvoľňuje piesok a kamene, tíši bolesť hlavy a migrénu. Mierni i potenie psychického rázu, odstraňuje citové blokády, ktoré bránia v otehotnení.
Karneol - Dodáva nám odvahu
Priehľadný i nepriehľadný kameň oranžovočervenohnedej farby. Chráni pred nervovými chorobami, dodáva stabilitu, stálosť a odvahu. Uvoľňuje energetické blokády pri impotencii
ULOŽIT NÁVOD | VYTISKNOUT NÁVOD | (návod si oblíbilo 15 návštěvníků)
KOMENTÁŘE (0) | PŘIDAT KOMENTÁŘ |
AKO SA SPRÁVAŤ PRI BÚRKE
Úkryt si vyberajte starostlivo, aby vás v ňom nezastihla prípadná povodeň alebo padajúce konáre či skaly. - Najlepším úkrytom je, samozrejme, najbližšia budova s bleskozvodom. - Neschovávajte sa pod osamelé stromy. - Nezostávajte na kraji lesa, ale choďte hlbšie do hory. - Ak ste na hrebeni hôr, rýchlo zostúpte o niekoľko metrov nižšie a čupnite s na zem, prípadne si sadnite na niečo suché a nevodivé. - Ak sa schováte pod skalný previs, sadnite si do stredu a nechytajte sa jeho stien. - Ak vás búrka zastihne na rovine, napríklad na poli, čupnite si, alebo si nájdite čo najnižšie položené miesto - napríklad priehlbinu. Na zem si nelíhajte! - Nemajte pri sebe žiadne kovové veci, ak máte pri sebe mobil, vypnite ho. Zobraz viac ...
- Auto je bezpečná skrýša - jeho kovová karoséria funguje ako tzv. Faradayova klietka, ktorá bezpečne uzemní elektrický výboj
ULOŽIT NÁVOD | VYTISKNOUT NÁVOD | (návod si oblíbilo 6 návštěvníků)
KOMENTÁŘE (0) | PŘIDAT KOMENTÁŘ |
Zdravé upratovanie
dnes som našla toto,je to celkom zaujímavé:-)
Všade, kam sa pozriete, na nás útočia akčné reklamy sľubujúce účinné čistiace prostriedky, ktoré zlikvidujú za okamih prach v celej domácnosti, WC zbavia všetkých škodlivých baktérií a váš byt naplnia sviežou morskou vôňou. Netrvá to dlho a náš byt sa mení na operačnú sálu zbavenú úplne všetkých baktérií, dokonca aj tých zdraviu neškodných, a tak sa neustále oslabuje náš imunitný systém. Predstavte si, koľko nábytku zbavíte prachu, koľko štvorcových metrov umyjete, tanierov a iných drobností preleštíte. A na každý použijete iný, určite ten najúčinnejší prípravok. Predmet ním utriete a pritom ešte aj vdychujete výpary. Nehovoriac o tom, že jeho malé množstvo ostáva aj na povrchu vyčistených predmetov. Toto všetko sa zratúva a výsledkom je okrem upratanej domácnosti aj množstvo nepríjemných alergií, bolestí hlavy alebo vzniku precitlivenej pokožky.
Babské rady
Na vyčistenie škvŕn a fľakov nemusíte hneď nakupovať drahé prípravky ospevované reklamou. Skúste sa najprv poobzerať doma po dostupných pomocníkoch z prírody:
Zobraz viac ...
Horčica – na horčicový fľak položte očistenú prekrojenú cibuľu alebo textíliu vyperte v octovej vode.
Žuvačka – zalepený kus odevu vložte do mrazničky alebo na ňu položte kocku ľadu a po stvrdnutí jednoducho odlúpnite.
Tuk – čerstvé mastné fľaky posypte múkou, strúhanou krajčírskou kriedou alebo zemiakovým škrobom a nechajte niekoľko hodín pôsobiť.
Lepidlo – namočte do teplej vody a dočistite teplým octom.
Vosk – na fľak dajte zospodu aj zhora pijavý papier a zažehľujte, kým sa vosk nevpije do papiera.
Ekogazdinka použije:
- na ošetrenie nábytku zmes jednej lyžičky olivového oleja a dvoch decilitrov octu
- citrónovú šťavu alebo ocot zriedené vo vode na ľahké a rýchle umytie okien
- kašu z vody a kryštalickú sódu na odstránenie mastnoty, ktorú nechá niekoľko hodín voľne pôsobiť
ULOŽIT NÁVOD | VYTISKNOUT NÁVOD | (návod si oblíbilo 18 návštěvníků)
KOMENTÁŘE (8) posledné: 12.12.2009, 16:07 | PŘIDAT KOMENTÁŘ |
Celkom: 13 (zobrazuje sa 1-10) | 1, 2 ďalšie >> |
VEĽKOSTI OBLEČENIA
32,
34,
36,
38,
40,
42,
44,
46,
48,
50,
52,
54,
56,
58,
60,
62,
64,
66,
68,
70,
74,
80,
86,
92,
98,
102,
104,
110,
116,
122,
128,
134,
140,
146,
152,
158,
164,
170,
176,
182,
XXS,
XS,
S,
M,
L,
XL,
XXL,
XXXL,
4XL,
5XL,
6XL,
7XL VEĽKOSTI OBUVI
15,
16,
17,
18,
19,
20,
21,
22,
23,
24,
24.5,
25,
26,
27,
28,
29,
29.5,
30,
31,
32,
33,
33.5,
34,
35,
35.5,
36,
36.5,
37,
37.5,
38,
38.5,
39,
39.5,
40,
40.5,
41,
41.5,
42,
42.5,
43,
43.5,
44,
44.5,
45,
45.5,
46,
46.5,
47,
47.5,
48,
49,
50,
51,
52
© 2001–2025 Copyright
CZECH NEWS CENTER a.s.
se sídlem náměstí Marie Schmolkové 3493/1, 100 00 Praha 10,
IČO: 02346826, zapsaná v OR, sp.zn. B 19490
a dodávatelia obsahu