Zobraziť přihlasovací formulár

Ako pomôcť dubom v lese, v ktorom trpia suchom?

Ako pomôcť dubom v lese, v ktorom trpia suchom?

Práve je v móde mykorhíza - spolužitie stromov a húb. Niektoré stromy sa priatelia s celkom konkrétnym druhom (alebo viac druhmi) húb.

Možno to, čo ma pred chvíľkou napadlo, je blbosť. Ale verím myšlienke, že laik vidí veľa možností a špecialista iba zopár. A pritom niektoré z možností, ktoré profesionála nenapadnú alebo sa mu zdajú byť z nejakého dôvodu absurdné, môžu fungovať.

 

Funghi = huby. Latinské pomenovať naznačuje, že (huby) môžu fungovať .:-)

 

V knihe Tajný život stromov od Petra Wohllebena som sa dozvedela, že duby majú kamaráta Rýdzika pravého.

Nie som hubárka a možno sa aj lesy, kam chodievam, hmýria hubami, len ja ich nevnímam. Ale čo ak im chýba okrem letných dažďov práve dostatok tejto huby?

 

Preto chcem vyzvať v tejto rubrike tých milovníkov prírody, ktorí cestujú do hôr aj na jeseň, a nájdu nejaké zrelé rýdziky pravé, nech zopár vezmú a prostredníctvom svojich známych naočkujú suché zmiešané lesy, v ktorých rastú duby.

Napríklad nad Bratislavou sú také lesy na južných a podobne orientovaných svahoch nad mestom. Vlastne všetky partie lesa, ktoré nadväzujú na vinohrady. Duby v nich vyzerajú úboho, koruny sa väčšine z nich nielen že nezväčšujú, ale pozorujem, že priam vysychajú. A to u stromov, ktoré nie sú zďaleka staré. Priemer takého stromu je povedzme 30 - 40 cm. To je ešte stromový pubertiak. 

Nikde o tom nepíšu palcovými titulkami, ale les v okolí hlavného mesta viditeľne chradne, stráda. Zdravých starých stromov je žalostne málo. Veľké buky v bezprostrednem okolí obľúbenej Zbojníckej studničky boli minulú zimnú sezónu (2023/24) celkom vypílené.

A situácia s veľkými dubmi je ešte  smutnejšia. Je naozaj sviatok stretnúť počas celodennej prechádzky aspoň jeden. (Možno s výnimkou Devínskej Kobyly, tam nechodím, neviem.)

Ak sa dajú zachrániť aspoň tie nedospelé jedince, z ktorých sa skladá akože "les" - v skutočnosti len husto vysadené stromy - skúsme im pomôcť! 

 

Neviem, ako by na tento návrh reagovala lesná správa. Obávam sa, že nemajú poriadne plány na ochranu lesa ani pred požiarmi. Mám na to svoj dôvod. Najprv vyrúbali veľkú plochuv v okolí prameňov potoka Vydrica - a následne túto holú oblasť vyhlásili za "Bezzásahové územie". V tomto chránenom území sa šíri inázny pajaseň žliazkatý a lesníci, keďže je  to zákonom zakázané, nesmú zasahovať.

Slováci, ktorí ctíte les, cestujte, pozorujte - a keď môžete, pomáhajte.

 

 

 

 

 

 

0.0
Publikované , prečtené 113x

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku