Zobraziť přihlasovací formulár

Aj vy máte pocit, že niektorí učitelia vaše dieťa preťažujú?

Aj vy máte pocit, že niektorí učitelia vaše dieťa preťažujú?

Geografia - pracovný zošit od Orbis Pictus Istropolitana pre 8. ročník ZŠ - skombinovaný s ambicióznou učiteľkou

- príklad absurdného preťažovania - predmet je v rozvrhu 1 x do týždňa, PZ má 88 strán

Uvedený pracovný zošit (PZ) bol asi schválený na príslušnom Ministerstve. Odborne ho lekotorovali štyria ľudia. Asi im ušlo, že má slúžiť na získanie Základných vedomostí (predpokladajme, že na základnej škole budú servírovať základné vedomosti) a nie na splnenie podmienok na bakalárskej úrovni na vysokej škole, odbor geografia.

Čo je horšie, mladá ambiciózna učiteľka popri "výklade", ktorý si starostlivo pripravuje vo forme prezentácií (z ktorých si žiaci cez hodinu majú opisovať poznámky, pričom ani nemajú dosť času, nestíhajú a pani učiteľka na to neberie ohľad), vyžaduje od žiakov vypĺňanie komplet všetkých zadaní z pracovného zošita v rámci prípravy na hodinu, t.j. ako domácu úlohu.

Zadania sú také, že ani priemerne rozhľadený dospelý - rodič nevie asi na polovicu z hlavy odpovedať. Niektoré úlohy sú konštruované tak, že vyžadujú prácu detektíva. Ak neviete, aké mesto je na obrázku, máte smolu. Podľa obrázka vám názov mesta nenájde ani Google.

S podobným sme sa morili už v 7. ročníku. Pracovný zošit sme vypĺňali na striedačku tri rodiny a výsledky si posielali mailom. Po 4 týždňoch bolo už aj to neúnosné a radšej sme si zohnali pomôcku k pracovnému zošitu, určenú pre učiteľov. Venovať dve hodiny týždenne jednému predmetu ako domácu "zábavku" - úloha bola vždy urobiť jednu dvojstranu - sme nakoniec odmietli. Pekne potichu, bez protestov. Až na mail pani učiteľke, ale to nemalo žiadny zmysel.

Nech sa autor  hoci aj urazí, ale podľa môjho názoru je úplne zbytočné (do života) napríklad vedieť, v ktorom meste sa narodil nejaký básnik, spevák, herec, futbalista atď. V časti Kraje je vždy jedna úloha na túto tému. Ani čerstvo po maturite zo slovenčiny som ani len netušila, v ktorej polovici Slovenska (napr. západnej či východnej) sa narodil Miroslav Válek či Ján Smrek. Podobne zbytočných je tam príliš veľa otázok. Koho má zaujímať, či v období troch sčítaní obyvateľov počet rímskokatolíkov stúpal sústavne alebo najprv klesal a potom stúpal alebo naopak? 

Robme niečo na obranu svojich detí! Kým nám z nich naše školstvo nevyrobí neurotikov, zatvrdilých nepriateľov učenia alebo rovno duševných invalidov!

Spojme sa - a píšme spoločne listy na Ministerstvo školstva, nech sa o probléme vie a nech sa môže riešiť! Ide o naše deti, ktoré do školy chodiť MUSIA! Alebo nie? 

Ja som aj za krajné riešenie, keby to nemalo efekt - štrajk rodičov. Nedať premotivovaným učiteľom šancu nivočiť deti! Oni - tí premotivovaní - totiž neporušujú pravidlá - tie pravidlá sú prepnuté!!! Máte niekto podobné skúsenosti s "vyučovaním" geografie na druhom stupni ZŠ?

 

 

 

 

 

 

 

0.0
Publikované , prečtené 553x

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku

činčila 5. 11. 2022, 21:19
niektoré blogy sa nezobrazujú. Memorovanie ako spôsob výučby na SLovensku ešte žije. Dokonca niekde priam prekvitá.