Bábovka



POTŘEBNÉ PŘÍSADY

4 vajíčka, 200 gr. polohrubej múky, 200 gr. práškového cukru, 1 vanilkový cukor, 1 kypriaci prášok, 1 pohár (1,5dcl) oleja, 1 pohár (1,5dcl) vody, 1 PL kakaa (alebo 2 PL granka -ak práve nemáte kakao). Do cesta možete dať hrozienka alebo posekané vlašské alebo lieskové oriešky. Na ozdobenie može byť čokoláda na varenie, rozne ozdobky, práškový cukor.

POSTUP PŘÍPRAVY

Obrázky:)

Predtým, než začneme, zapneme si rúru. Čiže si pripravíme potrebné prísady, najlepšie bude, ak vajíčka, voda a olej budú izbovej teploty.
Žĺtka si oddelíme od bielkov a s práškovým a vanilkovým cukrom vyšľaháme do peny. Potom pridávame striedavo olej, vodu, múku zmiešanú s kypriacim práškom. Čiže: k vyšľahaným žĺtkom (s cukrom) pridáme asi tretinku oleja, šľaháme cca 5 minút, potom tretinku vody, zase šľaháme cca 5 minút, a nakoniec múku a opať šľaháme 5 minút. Takto postup 3x opakujeme.
Vznikne nám jemné nariasené cesto. Vyšľaháme tuhý sneh zo 4 bielkov a pomaly - najlepšie už ručne pridáme k cestu.
Tretinku cesta si oddelíme a zmiešame s kakaom (prípadne s grankom).
Formu na bábovku vymastíme bravčovou masťou alebo olejom a vysypeme krupicou resp. hrubou múkou. Forma by mala byť hlboká, ak máte tú plytšiu, odporúčam dať 1/2 cesta, budete mať 2 bábovky:))), pretože cesta je dosť, a ešte hodne narastie.
Do formy vylejeme kakaové cesto a naň svetlé. Može byť aj opačný postup.
Svetlé cesto je na vrchu.
Špajdlou som "popísala" v bábovke špirálky...aby bola pekná aj po nakrájaní.
Teplotu dobre vyhriatej rúry znížime na minimum a vložíme cesto, ktoré pri takejto minimálnej teplote pečieme 45 až 60 minút. Odporúčam rúru s okienkom:))), a sledovať, ale určite neotvárať rúru po dobu 45 minút. Nebojte sa, nepripáli sa... Po spomínaných 45 minútach možete vyskúšať, či je už bábovečka hotová. Záleží od rúry, ja mám plynovú staršiu a po 45-50 minútach dvierka otvorím a ešte potrebujem nejakých 5 minút na dopečenie. Dnes to bolo presne 53 minút:))). A výsledok je takýto:
Bábovkou opatrne potrasieme, nožom okraje oddelíme od formy, ak nie je prilepená a javí známky odliepania:), počkáme, kým vychladne a možeme ju vyklopiť. Kuk:)))
Vo vodnom kúpeli som roztopila čoku a zmiešala s troškou oleja, aby bola redšia a lepšie sa nanášala.
Moje anjeliky si vybrali motýliky na ozdobenie. Však sú šikovné?:)
Chcela som odfotiť aj rozkrojenú bábovku, ale nestihla som.......... Prajem Vám, nech sa Vám bábovečka vydarí a dobrú chuť:)))
Za vynikajúci receptík ĎAKUJEM mojej milovanej sestričke Mimke (blska). MTVR sestrička:).
Na reze - mramorová bábovka (tento efekt dosiahnete tak, že do formy budete nalievať cesto po lyžiciach striedavo-raz svetlé cesto, naň pomaly tmavé cesto).