Orechovica



POTŘEBNÉ PŘÍSADY

20 zelených orechov,1L ražovice (vodka), 3 klinčeky, pomarančovú kôru z pol pomaranča, vanilku, 500g cukru, celú škoricu, 250ml vody

POSTUP PŘÍPRAVY

Aj orech patrí k liečivým bylinám, čaj z orechových listov sa s úspechom používa pri cukrovke a proti žltačke. Silný zápar možno použiť pri silnom vypadávaní vlasov, pričom treba usilovne masírovať pokožku hlavy. Je výborným prostriedkom aj pri opätovne sa vyskytujúcich všiach. Čerstvé listy zaháňajú aj iný nažiadúci hmyz. Maceráty z listov sa používajú aj pri liečbe hnisavých nechtov, rachitických chorobách. Zápar je dobrý na mliečne vyrážky (u dojčiat), chrasty na hlave a svrab.
Omývanie alebo kúpele pomáha proti uhrovitosti, vyrážkam, poteniu nôh, bielotoku. Výplachy sa robia pri zápale ústnej sliznice, pri chorobách ďasien, hrdla a hrtana.

Z natrhaných zelených orechov na Jána (v polovici juna, musia sa dat lahko prepichnut)sa pripravuje vynikajuca orechovica, ktora precistuje zaludok, pecen a krv, odstranuje slabost zaludka a hnilobne procesy v crevach. Okrem toho je vynikajúcim prostriedkom proti hustnutiu krvi. V čase potreby sa uživa po 1 kávovej lyžičke.

Na želanie pridávam tinktúry a zápary vhodné pri problémoch s vlasmi (hlavne ich vypadávanie):

ZÁPAR Z ORECHOVÝCH LISTOV: 1 vrchovatá čajová lyžička na drobno pokrájaných listov sa zaparí (zaleje zovretou vodou) a krátko vylúhuje. Používa sa na masáž pokožky hlavy pri vypadávaní vlasov.

Proti rednutiu vlasov je výborný zápar z čerstvej pŕhľavy dvojdomej s prísadou záparu z koreńa pŕhľavy. Obzvlášť blahodarne pôsobí tinktúra robená z jarných alebo jesenných pŕhľavových koreňov.

ZÁPAR Z PŔHĽAVY: 1 plná čajová sa zaparí 250ml zovretej vody a nechá sa krátko vylúhovať.Umývať si s tým vlasy, môže sa použiť s jadrovým mydlom.

TINKTÚRA Z PŔHĽAVY: na jar alebo na jeseň sa vykopú a kefou očistia korene čerstvej pŕhľavy , na drobno sa nakrájajú a naplnia do fľaše. potom zalejeme 38-40% ražnou pálenkou (vodkou) a postavia sa na teplé miesto na 14 dní.Potom denne vmasírovať do vlasov, valsy majú byť potom bez šupín, bujné, husté, pružné s leskom.
Toľko z knihy od Marie Trebenovej, je to ale, ako píše dlhodobejší proces.

POUŽTIE ORECHOVÝCH LISTOV
KÚPELE A OMÝVANIE : 100g listov na úplný kúpeľ. Na omývanie jedna vrchovatá čajová lyžička narezaných listov na 250ml vody. Na silný zápar použijeme dvojitú dávku.

Úplný kúpeľ: Listy macerujeme vo vode cez noc v studenej vode. Na jeden kúpeľ treba 100g listov. Na druhý deň sa macerát prihreje, precedí a vleje sa do vody pripravenej na kúpeľ. Srdce nesmie byť vo vode. Po kúpaní sa neutierať, ale v osuške alebo v župane si treba ľahnúť a ešte sa vypotiť.

Sedací kúpeľ: Jedna čajová lyžička na 250ml vody. Postupujeme rovnako ako pri úplnom kúpeli avšak voda nesmie siahať nad obličky.

Maceráty možno použiť na tri krát, ale vždy sa musí znovu ohriať.

Takze v prvom rade si musime zadovazit suroviny, orechy su v tejto dobe tak akurat a daju sa lahko nakrajat
ja som robila len polovicnu davku, dufam, ze mi bude stacit....orechy umyjeme a nakrajame na stvrtinky
dame ich do pohara so sirsim hrdlom a zalejeme vodkou, tak aby bola na dva prsty nad orechami
pridame dobre vydrhnutu supku z pol pomaranca, zo tri klinceky, kusok skorice celej a vanilku (tu som nemala)
flasu uzatvorime a dame na 14 dni, popripade 4 tyzdne na teple a slnecne miesto. Dalsi obr.postup na buduce, ale pre uplnost : do scedenej orechovice pridame sirup s 500g cukru povareneho v 250ml vody a prelejeme do cistych flias. V case potreby uzivame po 1kavovej lyzicke.
takto to vyzera po tyzdni
takze pokracovanie.....orechovicu precedime a prilejeme sirup uvareny z vody a cukru, ak ste nemali vanilku ako ja, tak mozte dat aj jeden vanilkovy cukor, ktory varime kym nie je číry. Flasou pohrkame aby sa zmiesali tekutiny .
hotovo, na zdravie!