Voskové zvončeky - ozdoby



POTŘEBNÉ PŘÍSADY

Toto nie je recept na jedenie, ale na tvorenie :-). Drevené zvončeky (ja to volám kopýtka), vyššie plechovky (ja mám 12 cm s priemerom 10cm), vosk, resp. kúsky už nepoužiteľných sviečok bez knôtu, farebné voskovky, podložku, starú utierku, obetovala som aj jednu varešku, aby som mohla miešať vosk, keď sa bude topiť, olej, a chuť urobiť niečo pekné a trochu trpezlivosti. PS: drevené formy si dajte urobiť u nejakého šikovného stolára, ale dajte si dlhšiu a trošku širšiu rúčku ako mám ja.

POSTUP PŘÍPRAVY

1. Do plechovky si dáme kúsky sviečok (najlepšie biele) a dáme roztopiť do vodného kúpeľa. Vosku, resp. sviečok bude treba dosť veľa, pretože tekutého vosku treba aspoň pol plechovky, aby sa nám zvončeky dobre máčali a nedotýkali sa dna plechovky. Ak chceme mať farebné zvončeky, do bieleho vosku dáme niekoľko kúskov voskovky, podľa toho, akú farbu a odtieň chceme mať.
2. Vosk máme roztopený, opatrne vyberieme z vodného kúpeľa a dáme na podložku (POZOR, býva dosť horúca plechovka!!!!!). Natrieme si kopýtka jednou kvapkou obyčajného oleja, prebytočný olej otrieme. Olej nám pomôže, aby sa vosk veľmi neprilepil na formy.
3. Potom opatrne máčame do vosku, nevadí keď ponoríme až po rúčku, prebytočný vosk sa po stuhnutí oreže. Zo začiatku, keď je vosk horúci, bude treba viackrát namočiť, lebo sa tvorí iba tenulinká vrstva vosku. Mne niekedy treba 3 vrstvy, niekedy aj 5, uvidíte podľa hrúbky zvončeka.
4. Namočený zvonček necháme chvíľku stuhnúť. Nevadí, ak nám nejaká kvapka vosku stečie po zvončeku, kým je vosk teplý, dá sa to pekne uhladiť na forme rukou.
5. Ostrým nožom orežeme okolo okraja kopýtka, aby sme mohli vytočiť zvonček. Potom zvonček vyberieme, resp. vytočíme. Ľavou rukou držím zvonček na forme a pravou rukou skúšam opatrne vytočiť formu (ako keď chcete otvoriť vrchnák na fľaši).
6. Ak nám vosk nechce ísť dolu, trošku mu pomôžeme špáradlom alebo ihlou, ktorou opatrne odlepíme okraj vosku od formy. Zvonček treba vytočiť dovtedy, kým je vosk aspoň trošku teplý, resp. taký vlažný.
7. A zvonček máme hotový.

Drevené kopýtka a plechovky s voskom, ja ich mám od minulého roka. Na každú farbu potrebujete jednu plechovku.
Plechovka s voskom vo vodnom kúpeli, aby sa nám vosk rovnomerne roztopil.
Roztopený vosk vyberieme z vodného kúpeľa na podložku. POZOR!!! HORÚCE!!!
Zoberieme kopýtko a natrieme ho olejom. (na fotke ešte nenatretá forma). Nezabudnite trošku otrieť prebytočný olej.
Opatrne máčame formu zvončeka do horúceho vosku. Foto mi veľmi nevyšlo, bolo fotené večer, preto je to tak horšie nasvietené.
Takto vyzerá omočený zvonček. Máčame aj viackrát. Ak by nám vosk veľmi stuhol, znovu ho dáme na chvíľu do vodného kúpeľa.
Kľudne aj za okraj formy, tento vosk sa potom oreže.
Po stuhnutí orežeme nožom okraj okolo formy.
Zvončeky pripravené na vytočenie.
Opatrne vytočíme a dáme dolu z kopýtka.
A zvonček máme hotový!!! Ja ešte celkom po vychladnutí opatrne navliekam pomocou ihly nitku na zavesenie. Foto tejto konečnej fázy doložím.
Takisto sa teda robia aj farebné zvončeky, len treba do bieleho základného vosku pridať voskovku farby akej chcete.
A máčame...
Ale červené sa mi včera vôbec nedarili, takto to skončilo. Už som mala málo červeného vosku.
Výhoda vosku je, že aj keď sa vám to takto nepodarí, môžete ho dať znovu roztopiť a tak dookola.
Včera sa mi ich podarilo urobiť 8 ks, ale jeden padol za obeť. Tobi sa chcel pozrieť či zvoní, a zvonček to nevydržal, keďže je po stuhnutí veľmi krehký. Môžete ich ozdobiť napr. mašličkou, ktorú uviažete na nitku.