
Túžba vrátiť sa do starých čias a najmä obdiv k biedermeieru vyniesli na vrchol obľuby voňavé guľaté kvety, ktoré sa voľakedy nosili zastrčené ako ozdoba v gombíkovej dierke.
Klinček ako záhradný kvet je veľmi mnohostranný – možno ho pestovať na záhonoch ako trvalku, ale aj v debničke na balkóne ako jednoročnú rastlinu. Jednotlivé druhy sú vhodné na vysádzanie záhonov, do skaliek či do debničiek a črepníkov, aj na výsadbu v prirodzených záhradách. Musíme sa postarať iba o jedno – aby mal dostatok slnka.
Sú to skvostné kvety, ich okvetné lístky pripomínajú najjemnejšie bruselské čipky. Kresba korunných lístkov bola a je pre šľachtiteľov mimoriadnou výzvou. Vznikli tri skupiny: „picotees“ s kontrasne vyfarbeným okrajom, skupina „bizarres“ s bláznivými mnohofarebnými vzormi a „flakes“ s nepravidelnými jednofarebnými fliačkami na okvetných lístkoch. Výrazne ružové, karmínové či zamatovočervené sfarbenie kvetov vyvoláva nostalgiu, a práve toto ich vynieslo na vrchol módnej vlny. Ľuďom pripomína pôvabný biedermeier a staré dobré časy.
Z jednoročných v záhradkách pestujeme klinčeky čínske s jednoduchými i plnými kvetmi rôznych farieb. Rozmnožujú sa zo semien, ktoré v marci vysievame do debničky alebo do pareniska. Predpestované sadenice vysádzame v máji na určené miesto, kde cez leto kvitnú.
Z krížencov sa ako jednoročné pestujú aj remontantné Chabaudove klinčeky, ktoré sú náročné na pestovanie. Dovážané semená vysievame už v januári až februári do debničiek v skleníku, kde pri teplote 20°C vyklíčia. Po prvom rozsadení teplotu znížime na 12 – 15°C. Neskôr ich prenesieme do pareniska a otužené ich koncom apríla vysadíme na záhon. Kvitnú dosť neskoro, až od konca júla do príchodu mrazov. Záujem o ich pestovanie klesá, nakoľko ich na trhu vytláčajú americké klinčeky.
Dianthus barbatus – Klinček bradatý
Ako dvojročné sa pestujú klinčeky bradaté. Sú vysoké 30 – 60 cm a menšie voňavé kvety zostavené v okolíku sú jednoduché i plné, bielej, ružovej a červenej farby, niekedy s tmavým krúžkom. Ľahko sa medzi sebou krížia. Semená vysievame v máji aj júni na záhon alebo do pareniska a v septembri priesady vysadíme na stanovište, kde v júni až júli budúceho roku kvitnú. Potrebuje čiastočnú zimnú ochranu.
Dianthus caryophyllus – Klinčeky záhradné
Rozmnožujú a pestujú sa rovnako ako klinčeky bradaté. Jednoduché i plnokveté odrody sú rôznych farieb a príjemnej vône. Kvitnú v júni až júli a sú odolné proti mrazu. Najčastejšie sa pestujú prešľachtené skupiny Grenadiny a Viedenské. Vysoký je až päťdesiat centimetrov, kvet má päť až šesť centimetrov. Pestuje sa vo farbe bielej, žltej, ružovej, šarlátovej, červenej. Semeno vysievame v máji do pareniska alebo na výsevný záhon. Mladé rastliny včas prepichujeme alebo presádzame do črepníkov. Na stanovište ich sadíme v júli až auguste. Vyžadujú hlinitopiesočnaté pôdy.
Prajem Vám veľa trpezlivosti a bohatú úrodu !!!!!!!!!!!!!
Zora