. .. .. .. .. .. .. .
. . . .

MAGAZÍN - Rodina

Najčastejšie klamstvá, ktoré hovoríme deťomPublikováno 13.3.2019, 19:28
Všetci učíme svoje deti neklamať, nepodvádzať, hovoríme im, že lož má krátke nohy... ale sami máme maslo na hlave. A nie len niektorí, bez výnimky všetci z nás. Pretože za lož sa dá považovať každá nepravda, hoci nemienená v zlom. Pred vlastnými deťmi si tak vlastne protirečíme a učíme ich, že je síce pravda, že klamať sa nemá, ale zjavne má všetko svoje celkom flexibilné hranice. Aké lži hovoríme najčastejšie, bez toho aby sme si to vlastne uvedomovali?
Čo svoje deti neučíme (ale mali by sme)Publikováno 11.3.2019, 19:05
Naučiť svoje deti hovoriť prosím a ďakujem je ešte len začiatok. Medzi spôsoby, ku ktorým by sme mali naše deti viesť, patria aj komplikovanejšie stratégie, zvyky ktoré zasahujú život viac komplexne. Keď naše dieťa povedieme k „dobrým spôsobom“, bude sa im oveľa lepšie existovať medzi ľuďmi, budú sebavedomé, ale ohľaduplné, rešpektujúce a citlivé. A tiež oveľa pokojnejšie a spokojnejšie, pretože vždy budú vedieť, ako urobiť správnu vec.
Popôrodný splín, depresia, psychóza? Hlavne ich nepodceniťPublikováno 8.3.2019, 16:01
Sú témy, o ktorých sa vie, ale moc sa o nich nehovorí. Pretože na narodení bábätka, zvlášť toho prvého, je predsa všetko krásne! Nemusí to byť ale úplne pravda. Žena je pripravená na bolesť, ktorá ju čaká na tele, ale málokedy počíta s tým, že ju po pôrode nečaká tá povestná eufória, ale dni, týždne a v najhoršom prípade aj mesiace depresií, zlej nálady, úzkosti, strachov a únavy.
...a čo keď dieťa nemáme?Publikováno 19.2.2019, 21:20
Ak je v našom okolí žena „istého veku“ bezdetná, trošku to v nás prebúdza zvedavosť. Nehovoríme o blízkych priateľoch ani členoch rodiny. Hovoríme napríklad o kolegyni, s ktorou sem tam prehodíme pár viet, o niekom, s kým sa zoznámime na večierku a začneme sa rozprávať, skrátka o takých, ktoré s nami nezdieľajú svoj život. Skôr než otvoríme tému „prečo nemáš deti“, mali by sme sa trošku zamyslieť. A väčšinou držať radšej jazyk za zubami.
10 lekcií pre naše detiPublikováno 18.2.2019, 13:18
V dospelosti má každý svoj život pevne v rukách. Lenže niekomu sa opraty držia lepšie, inému horšie. Čím to je? Ak sa v dospelosti snažíme zmeniť zvyky, ktoré máme z detstva, alebo si ich naopak vybudovať, pretože ich nemáme, čaká nás poriadna drina. Pretože čím starší pes, tým ťažšie je ho ten nový kúsok naučiť. V dnešnej dobe je ale okrem tých zvyklostí, ktoré by nás napadli, nutné myslieť aj na iné - vyložene moderné. Čo by sme teda u svojich detí mali budovať?
4 pocity, ktoré môžu dieťa doviesť k závislostiPublikováno 11.2.2019, 19:19
Každá generácia je iná. Každá sa potýka so špecifickými problémami, s inými okolnosťami, vyrovnáva sa s iným svetom. A často dochádza k veľkým nedorozumeniam. Dnešní päťdesiatnici nad súčasnými tínedžermi len krútia hlavou a hovoria si, že to predsa nemôže byť pravda, čo všetko sa dá považovať za problém. A dnešní dvadsiatnici asi nikdy nepochopia, v akom strese sú ich rodičia, starí rodičia. Generačné nepochopenie je vec prirodzená, ale sú miesta, kedy by sme ho nemali podceňovať.
Efektívne zvládnutie predškoláka i vlastnej psychikyPublikováno 16.1.2019, 17:53
Deti sú pre rodičov neustála výzva. Počnúc narodením a kiež by dospelosťou končiac. S prvým dieťaťom je všetko nové, všetko prvýkrát, každý pokrok, každú zmenu si napoly užívame, napoly ju pretrpíme v strachu a s obavami. Aj keď má každé dieťa inú povahu, temperament aj rýchlosť vývoja, s druhým, tretím aj každým ďalším sme o poznanie pokojnejší. Ale sú situácie, ktoré nás jednoducho dovedú k šialenstvu kedykoľvek. A s dieťaťom vo veku od troch do zhruba piatich až šiestich rokov nás ich čakajú každý deň desiatky.
Predpuberťák alebo veľká skúška rodičovstvaPublikováno 7.12.2018, 11:13
Typické pre vek medzi deviatimi a dvanástimi je, že sa s naším mazlivým, tulivým a poslušným dieťaťom stane zmena, v ktorú sme dúfali až o mnoho neskôr. Zrazu už nám nevyskočí do lona a nezačne sa s nami rozprávať, zrazu akoby s nami nechcelo mať nič spoločné. Stane sa z neho iná osobnosť, než aká bola ešte trebárs pred rokom. Mení sa psychicky, spoločensky, emocionálne i kognitívne. A zrazu zistíme, že na to možno nie sme tak úplne pripravení.
Prvý krát babičkouPublikováno 3.12.2018, 12:15
Keď sa povie babička, asi si všetci vybavíme starenku, ktorá pletie svojim vnukom svetre a varí nedeľné obedy. Ako ale dobre vieme, doba je iná a vek okolo štyridsiatky, päťdesiatky, kedy sa často babičkami staneme prvýkrát, zďaleka neznamená háčkovanie a pozeranie sa na televíziu. Moderné babičky sú súčasné ženy, ktorým život nachystal novú rolu - či už na ňu sme pripravené, alebo nie, musíme sa jej nejako zhostiť. Ako na to? Čo robiť, nerobiť? A ako sa s tým vyrovnať?
PMS versus rané tehotenstvoPublikováno 26.11.2018, 7:16
Hoci v našich telách prebiehajú principiálne rovnaké procesy, každý z nás ich vníma inak. Každý náš zážitok, či už fyzický alebo emocionálny, je jedinečný, neopakovateľný a nevyjadriteľný. Takže často neexistujú žiadne univerzálne pravidlá, ktorými sa riadiť. Aj keď by sa mohla doba, po ktorú môžeme počiatočné tehotenstvo zamieňať za predmenštruačný syndróm, zdať neuveriteľne krátka, každá žena, ktorá sa snažila otehotnieť, vie, že presne tieto dni sú jedny z najdlhších v živote.
Celkom: 160 (zobrazuje sa 1-10)1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,.,16 ďalšie >>
© 2004-2019 CZECH NEWS CENTER a.s. | Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt