. .. .. .. .. .. .. .
. . . .

MAGAZÍN - Rodina

Efektívne zvládnutie predškoláka i vlastnej psychikyPublikováno 16.1.2019, 17:53
Deti sú pre rodičov neustála výzva. Počnúc narodením a kiež by dospelosťou končiac. S prvým dieťaťom je všetko nové, všetko prvýkrát, každý pokrok, každú zmenu si napoly užívame, napoly ju pretrpíme v strachu a s obavami. Aj keď má každé dieťa inú povahu, temperament aj rýchlosť vývoja, s druhým, tretím aj každým ďalším sme o poznanie pokojnejší. Ale sú situácie, ktoré nás jednoducho dovedú k šialenstvu kedykoľvek. A s dieťaťom vo veku od troch do zhruba piatich až šiestich rokov nás ich čakajú každý deň desiatky.
Predpuberťák alebo veľká skúška rodičovstvaPublikováno 7.12.2018, 11:13
Typické pre vek medzi deviatimi a dvanástimi je, že sa s naším mazlivým, tulivým a poslušným dieťaťom stane zmena, v ktorú sme dúfali až o mnoho neskôr. Zrazu už nám nevyskočí do lona a nezačne sa s nami rozprávať, zrazu akoby s nami nechcelo mať nič spoločné. Stane sa z neho iná osobnosť, než aká bola ešte trebárs pred rokom. Mení sa psychicky, spoločensky, emocionálne i kognitívne. A zrazu zistíme, že na to možno nie sme tak úplne pripravení.
Prvý krát babičkouPublikováno 3.12.2018, 12:15
Keď sa povie babička, asi si všetci vybavíme starenku, ktorá pletie svojim vnukom svetre a varí nedeľné obedy. Ako ale dobre vieme, doba je iná a vek okolo štyridsiatky, päťdesiatky, kedy sa často babičkami staneme prvýkrát, zďaleka neznamená háčkovanie a pozeranie sa na televíziu. Moderné babičky sú súčasné ženy, ktorým život nachystal novú rolu - či už na ňu sme pripravené, alebo nie, musíme sa jej nejako zhostiť. Ako na to? Čo robiť, nerobiť? A ako sa s tým vyrovnať?
PMS versus rané tehotenstvoPublikováno 26.11.2018, 7:16
Hoci v našich telách prebiehajú principiálne rovnaké procesy, každý z nás ich vníma inak. Každý náš zážitok, či už fyzický alebo emocionálny, je jedinečný, neopakovateľný a nevyjadriteľný. Takže často neexistujú žiadne univerzálne pravidlá, ktorými sa riadiť. Aj keď by sa mohla doba, po ktorú môžeme počiatočné tehotenstvo zamieňať za predmenštruačný syndróm, zdať neuveriteľne krátka, každá žena, ktorá sa snažila otehotnieť, vie, že presne tieto dni sú jedny z najdlhších v živote.
Prsia a ich zmeny v tehotenstvePublikováno 14.11.2018, 21:41
Vďaka nespočetnému množstvu informácií, ktoré sa na nás denne valia zo všetkých strán, by sa dalo čakať, že budeme na veľa vecí v živote pripravené. Niekedy ale nastane situácia, keď vlastne ani nevieme, že by sme si mali niečo zistiť. Takže ak si nás informácia nenájde sama, pravdepodobne budeme prekvapené. V tehotenstve dochádza k mnohým zmenám ako po psychickej, tak po fyzickej stránke. Sme pripravené na zväčšujúce sa bruško, prevenciu strií, priberanie na váhe, hormonálne zapríčinené zmeny nálad (aj keď na to sa úplne pripraviť nedá) a tak podobne. Čo ale naše poprsie? Aj tomu sa dostane počas tehotenstva veľkých zmien.
Dieťa číslo dvaPublikováno 30.10.2018, 15:12
Vždy ste plánovali mať viac detí? Skôr či neskôr príde čas, kedy sa rozhodnete (alebo to náhoda zariadi za vás) svoju domácnosť rozšíriť o ďalšieho nového člena. Ale sú veci, na ktoré sa zrejme nedá pripraviť. Ale je dobré o nich aspoň vedieť - pretože s príchodom druhého dieťaťa to zďaleka nebude tak, ako s príchodom toho prvého. Aké sú nástrahy dvojnásobného rodičovstva? Aké sú strachy a novinky, s ktorými sa rodičia stretávajú?
Ako na to s dvojčatamiPublikováno 25.10.2018, 12:06
Pre väčšinu ľudí je zistenie, že čakajú bábätko, radostnou udalosťou. Ale keď príde reč na fakt, že to nebude jedno, ale dve, mnohí sa dostanú do rozpakov. Všetko je ťažké, zvlášť keď je to prvýkrát, ale dopriať si rovno dvojnásobok od všetkého? Radosť ochladená studeným potom nás poleje už pri pomyslení. Ale generácie a generácie rodičov zvládli starostlivosť o dvojčatá (aj viac!) A našťastie pre nás formulovali pár dobrých rád, ako sa z toho nezblázniť.
Prečo „Opatrne!“ nefungujePublikováno 23.10.2018, 12:03
Je úlohou i údelom každého rodiča dávať pozor na svoje dieťa. Bábätká a batoľatá máme pod neustálym dohľadom, učíme ich, ako objavovať, ale zostať v bezpečí. Ako deti rastú, vyžadujú a dostávajú prirodzene oveľa viac slobody a my nad nimi ochrannú ruku ani bdelé oko neudržíme dvadsať štyri hodín denne. A tak sa z frázy „Opatrne!“ stane vlastne také zaklínadlo, ktoré vyslovujeme vždy, než nášho drobčeka spustíme z dohľadu. Lenže toto zaklínadlo nefunguje. Prečo?
Čoho sa boja malé deti?Publikováno 24.9.2018, 18:53
Detská predstavivosť je pre dospelého človeka veľmi ťažko pochopiteľná. Sami si ale možno pamätáme, že poskladaná bielizeň na stoličke často vyzerala ako príšera, že keď odišla mamička do kúpeľne, mali sme strach, že už sa nikdy nevráti, alebo že hromy a blesky sa zdali ako najnebezpečnejšia vec na svete. Stačila ale rodičovská náruč a všetko bolo v poriadku. Ako pomôcť deťom bojovať s ich strachmi? A aké strachy sú pre deti najbežnejšie?
Efektívne tipy pre efektívne matkyPublikováno 30.7.2018, 20:19
Tiež sa občas rozprávate s kamarátkou a čudujete sa, ako je možné, že všetko tak s prehľadom a úsmevom stíha, zvláda a ešte pri tom vyzerá šťastne (a asi aj je)? Máte niekedy previnilý pocit z toho, že nejde všetko tak, ako ste si naplánovali, že sa vaša organizácia nedarí a vy s jazykom na veste tak tak zvládnete to najnutnejšie? Alebo ste práve vy matky, ktoré sú pre všetky ostatné vzorom? Tak ako tak sa bude hodiť pár tipov, ako mať všetko podstatné krásne pod kontrolou.
Celkom: 155 (zobrazuje sa 1-10)1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,.,16 ďalšie >>
© 2004-2019 CZECH NEWS CENTER a.s. | Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt