PREDÁM

+++Ačokča - mexicka uhorka+++ semienko 5 ks+++

+++Ačokča - mexicka uhorka+++ semienko 5 ks+++
   
Patrí do čeľade tekvicovité, nazýva sa aj mexická uhorka. Ačokča má príjemnú hráškovú chuť. Je to jednoročná, popínavá rastlina. Jej stonka môže merať až 5 m. Listy sú veľkosti 6 až 14 cm, majú laločnatý tvar a na okrajoch sú vrúbkované. Kvety sú jednopohlavné, drobné, bielej, žltej alebo zelenej farby. Plody pripomínajú struk - sú to vajcovité bobule s ostrým hrotom. Jadierka sú čierne, drsné a hranaté. Majú sladkokyslú chuť, podobnú ako uhorka alebo paprika.
Výskyt

Pochádza z Južnej a Severnej Ameriky. Ačokča je teplomilná rastlina, vyžaduje slnečnú a teplú polohu s dostatkom vlahy. Von sa vysádza ak už nehrozia vonkajšie mrazy. Preferuje humózne, priepustné pôdy. Vysádzame ich v blízkosti plotov alebo inej opory, po ktorých neskôr môžu rásť.
Zber a úprava

Zbierajú sa hlavne jej nezrelé plody a listy. Najlepšie na jedenie sú plody veľkosti okolo 4 cm. Čím sú plody staršie a väčšie, treba z nich vyberať čierne tvrdé semená. Listy sa jedia čerstvé, napríklad ako prísada do šalátov.
Liečivé vlastnosti

Obsahuje vitamíny C, B1 a B2, betakarotén, horčiny. Ačokča pomáha proti cukrovke, používa sa pri respiračných chorobách, jej šťava lieči zápal ucha. Odvar z dvoch plodov bez semienok v 1 litri vody slúži ako diuretikum. Listy majú protizápalové účinky. Plody znižujú hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak.
Príprava

Mladé plody sa skvelo hodia do šalátov, staršie sa dajú naplniť a zapiecť, alebo grilovať. Plody sa dajú zavárať ako uhorky do sladkokyslého nálevu.
Zaujímavosť

Ačokču je možné aj sušiť. Plody nakrájame na drobné kúsky a sušíme pri teplote do 40°C. Pred varením ju na 1/2 hodiny namočíme do studenej vody. Varíme cca 15 minút.

Posta uvedena obycajne, doporucene+0.90
ZNAČKA: VLASTNA ZAHRADA
POŠTOVNÉ A BALNÉ: 1.50
CENA 1,15 EUR
doposud žádný zájemce
Jméno a příjmení *
E-mail *
Vzkaz * (zde můžete inzerentovi napsat libovolný vzkaz)
Adresa (na kterou bude případně odeslán balíček)
Telefon, Mobil, Skype, ... (další kontakty pro snadnější komunikaci)
TIP Registrovaní uživatelé mohou provádět okamžité ZÁVÄZNÉ OBJEDNÁVKY
(emaily jsou nyní automaticky zasílány oběma stranám)
Login Heslo