. .. .. .. .. .. .. .
. .

Veci, ktoré sa nezmenia, ani keď schudnete Móda a krása

Rád, ako schudnúť po fyzickej stránke, nájdete do pár minút snáď tisíce. Ale zatiaľ čo existujú výživoví terapeuti, tréneri, dokonca aj chudnúci koučovia, na to, ako sa zmení alebo nezmení vaša psychika, keď budete chudnúť a schudnete, vás nevie pripraviť vlastne nikto. Je totiž niekoľko vecí, ktoré pretrvávajú, aj keď sa telo mení. A tak aj keď pre vás vysnívaná číslovka na váhe znamená až magickú métu, nemusí byť všetko tak, ako si želáme.

Nehovoríme o tom, že schudnete päť kíl, aby ste sa vošli do džínsov z vysokej školy. Hovoríme o transformácii tela, ktorá znamená chudnutie v desiatkach kilogramov. V takom prípade totiž dochádza k obrovskej a markantnej zmene tela, ktorá bude mať rovnako tak obrovský vplyv na váš život. V drvivej väčšine prípadov smerom k pozitívam. V jednom z našich predchádzajúcich článkov
 sme sa venovali téme, kedy sa človek toľko sústredí na chudnutie, ale nevie si predstaviť, čo sa bude diať, až sa mu to podarí. Dnes sa podrobnejšie zameriame na psychiku tých, kto dlho bojovali s obezitou a svoj boj vyhrali... ale len navonok.

Posadnutosť váhou. Je ťažké sa nevážit každý deň. Každé deko navyše rozbehne v hlave desivú predstavu, že sme nastúpili na cestu späť k obezite. Váha sa často stane strašiakom ešte väčším, než bola, keď sme chudli. Kým predtým merala väčší alebo menší úspech, teraz je neustálym strážcom. Nie nadarmo sa hovorí, že je ľahšie sa do formy dostať, než v nej zostať.

Nedokonalosti sú snáď ešte väčšie. Môžeme nechať bokom fakt, že sa tak veľký váhový úbytok pravdepodobne prejaví na koži (strie, ovisnutá koža...). Ale neustála bitka sama so sebou si vyberá svoju daň. Radosť z výsledku je otupená problematickejším pohľadom na svoje telo, a zatiaľ čo s tridsiatimi kilami nadváhy sme sa nosili v plavkách na kúpalisku, ako by sa nechumelilo, bez nich sa nám do plaviek paradoxne toľko nechce.

Nechuť nakupovať. Môže a nemusí. Ale často skôr je. Ako „plus size“ sme pravdepodobne neznášali nakupovanie. Pretože zohnať nohavice bolo skoro nemožné, bez toho aby sme v nich vyzerali ako skriňa, blúzky museli zakrývať ruky, nebyť moc krátke a obtiahnuté, plavky, bielizeň, všetko jednoducho nočná mora. Takáto nechuť nakupovať sa vie zakoreniť pekne hlboko. Aj keď by sme si mohli bez problémov dovoliť menšie veľkosti, aj tak si do kabínok berieme päť rôznych. A aj keď máme radosť, že sa vojdeme do tej menšej, stejne sa stále bojíme, že budeme potrebovať väčšie.

Náhľad na seba sama. Alebo Neveríme zrkadlu. Ani tým, ktorí s nami hovoria. A dokonca ani tým, ktorí na nás obdivne pozerajú. V hlave sme často stále rovnakí - s telom, za ktoré sa hanbíme (aj keď často nie je treba).

Chute. Boli doby, kedy sme si dali večer k televízii tabuľku čokolády a potom pár čipsov, pretože bolo treba niečo slané. Dnes to nahradíme mrkvou, tvarohom alebo niečím podobným. To ale neznamená, že by sme na tú čokoládu a chipsy prestali mať chuť. Bohužiaľ.

Problémové partie. Schudli sme päťdesiat kíl a napriek tomu sa nie a nie oceniť. Namiesto toho stále vidíme príliš veľký zadok alebo fakt, že každé kilo sa nám uloží do brucha a má tendenciu tam zostať. Slepota k úspechu a maximálne sústredenie sa na ďalšie problémy, to je nečakaná každodennosť skoro každého, kto má za sebou veľké chudnutie.

„...na to moc vážim.“ Skúšali vaši známi alebo rodina na dovolenke trebárs paragliding? Kajaky? A vy ste chceli tiež, ale radšej ste hovorili, že nie, pretože ste vedeli, že ste na niektoré aktivity proste moc ťažkí? Bola predstava toho, že si prídete kúpiť jazdu na nafukovacom banáne, a pán predavač sa vás bude snažiť (so šťastím) čo najtaktnejšie upozorniť na to, že radšej nie, úplne desivá? A potom zhodíte štyridsať kíl, ale aj tak si pripadáte na niektoré aktivity moc ťažkí. Aj keď to už dávno nie je pravda.

Vzťahy. Zvlášť tie „romantické“. Je možné, že ak žijete v manželstve, tak ani s ubranými kilami nebude o nič lepšie (alebo o nič horšie). Veľmi pravdepodobne si uvedomíte, že vaša drahá polovička vás miluje kvôli tomu, kto ste, nie kvôli tomu, ako vyzeráte. A to je veľmi dvojsečné - niekedy chudneme s tým zámerom, že sa „niečo zlepší“. A často sa nezlepší (nezmení) nič okrem našej váhy.

Máte za sebou dramatickú životnú zmenu, ktorú prinesie veľká zmena váhy? Vložili ste úsilie do niečoho, čo prinieslo o trošku inakšie ovocie, než ste čakali? Máte skúsenosť s tým, čo sa zmení a nezmení, keď je telo iné? Povedzte o svojich skúsenostiach ostatným!

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.