. .. .. .. .. .. .. .
. .

5 rád, ako rozpoznať dobré ceruzky a pastelky Tipy a triky

Čmáranie pastelkou je jedna z prvých vecí, ktoré deti skúšajú od chvíle, kedy dokážu udržať ceruzku v ruke. Kreslenie zostáva po celé detstvo nielen jednou z foriem zábavy, ale aj dôležitým spôsobom seba vyjadrenia dieťaťa a jeho komunikácie s okolím.

Pozorní rodičia by sa mali od prvých kresliacich pokusov snažiť viesť dietko k správnemu úchopu pastelky a mali by tiež venovať pozornosť tomu, aká pastelka či ceruzka je pre ich ratolesť najlepšia. Rozhodne sa oplatí si za tie dobré priplatiť, už preto, že sa s nimi skrátka kreslí lepšie. Napríklad vďaka tomu, že ich tuhy obsahujú veľa farebného pigmentu a teda na ne netreba toľko tlačiť. Dieťa si tak ľahšie zafixuje jednoduchý úchop a správne vedenie ceruzky alebo pastelky po papieri. Ako to však spoznať?

1. Zamerajte sa na farbu

Kvalitnú pastelku spoznáte tak, že si vyskúšate najsvetlejšiu farbu z celej sady. Ak príliš netlačíte a aj na bielom papieri vidíte farebnú stopu, držíte v ruke kvalitnú pastelku s tuhou, v ktorej je kvalitný pigment. Vďaka tomu sa potom dieťa pri kreslení toľko nenamáha.

2. Ako to vyzerá s tuhou?

Tuha by mala byť prilepená po celej dĺžke ceruzky či pastelky. Inak sa vám bude lámať pri orezávaní, lebo tuha je už pravdepodobne dolámaná vo vnútri.

3. Na ergonómii rozhodne záleží

Písacie a kresliace pomôcky by mali mať ergonomický (trojhranný) tvar, čo ocení dieťa, jeho rodičia i učitelia, pretože ho vedie pri nácviku správnej techniky písania. Ak je písacia potreba krátka tak, že si ju dieťa nemôže oprieť o miesto medzi palcom a ukazovákom, už mu ju nedávajte.

4. Pravák alebo ľavák?

Kvalitnejšie značky pasteliek a ceruziek ponúkajú varianty pre pravákov a ľavákov a tie rozhodne stoja za úvahu, najmä ak má váš potomok problémy s jemnou motorikou. Sú totiž vyrobené tak, že samy dieťa vedú k správnemu úchopu podľa toho, ako ruku pri písaní a kreslení používa.

5. Skúste protišmykové plôšky

Pre ešte lepšiu podporu správneho úchopu a držania pasteliek odporúčame zaobstarať ceruzku s protišmykovými úchopovými plôškami, ktoré deťom prirodzene padnú do ruky.

Prečo je to tak dôležité?

Mimochodom, o správny úchop ceruzky u svojho dieťaťa by sa rodičia mali zaujímať skôr, než nastane čas školskej dochádzky. Bohužiaľ, často sa to nedeje. Napríklad špeciálna pedagogička Svetlana Drábová odhaduje, že so zlým úchopom bojuje zhruba polovica predškolských detí. „Avšak rodičia aj škola môžu deťom pomôcť obstaraním kvalitných a pre detské prsty určených pomôcok,“ dodáva Drábová. Správny úchop a sed totiž patria medzi základné zručnosti, ktoré by si dieťa malo osvojiť ešte pred nástupom do prvého ročníka.

Rodičia bohužiaľ mnohokrát ani nevedia, ako má vlastne správny úchop vyzerať, a aké problémy môže dieťaťu nesprávne držanie pastelky alebo pera v budúcnosti spôsobiť. Pri hodnotení správneho držania si pritom niekedy nie sú isté ani niektoré učiteľky v materských školách. „Navyše sa mnohí mylne domnievajú, že správne držanie písacích potrieb si má žiak osvojiť až v prvej triede. To už je ale neskoro,“ vysvetľuje špeciálna pedagogička Drábová. Ak teda máte pochybnosti, či vaše dieťa drží ceruzku dobre, môžete sa obrátiť na príslušnú pedagogicko-psychologickú poradňu, kde vám všetko názorne ukážu.

Málokto si uvedomuje, že nesprávny, kŕčovitý úchop je úzko spojený so svalovým napätím v celom tele. Na písanie a kreslení sa totiž podieľa približne dvesto svalov ruky a tela. Ruka je prepojená s orofaciálnou oblasťou, takže úchop priamo ovplyvňuje tvárové svalstvo, a predovšetkým rečové schopnosti. "Ak je teda ruka v napätí, stuhne nám čeľusť aj jazyk a myšlienkové procesy fungujú pomalšie," dodáva Drábová. Špeciálna pedagogička preto rodičom odporúča dávať deťom do ruky ergonomicky tvarované písacie potreby, ktoré dieťa intuitívne navedú na správny úchop.

(red)

 

PublikovanéČLÁNKY MOHOU KOMENTOVAT POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ
Registraci provedete ZDE
Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Osobné údaje | Kontakt

© 2004-2022 CZECH NEWS CENTER a.s.