Pravá boloňská omáčka podľa starého Horácia



POTŘEBNÉ PŘÍSADY

500 g mletého mäsa (viď bližší popis v postupe) - 250 g kuracích pečienok - 1-2 dl polosladkého červeného vína - 1 veľká cibuľa - stopkový alebo buľvový zeler (trochu viac ako cibule) - 250 ml mäsového vývaru (bujón) - 500 g paradajkového pyré - soľ, cukor - olivový olej

POSTUP PŘÍPRAVY

Receptík som okukala z telky, kde to varil jeden taliansky šéfkuchár. Ten tvrdil, že ho má od 80-ročného Horácia, ktorý dlho pracoval v stredotalianskej krčmičke. Existuje vraj veľa variácií boloňskej omáčky, ale táto je vraj originálna a najchutnejšia. No proste, nechali sme sa zlákať - a bola famózna!!! Určite odporúčam vyskúšať aj ako slávnostnejšie jedlo pre návštevy, ale treba si naozaj dať záležať na kvalitných surovinách.

1. Najprv si pripravíme mleté mäsko. Dievčence, nepoužívajte tie mäsové prípravky z obchodu, lebo je tam kopec odpadu, šliach a podobných blbostí. Ja som kúpila 0,5 kg poctivého hovädzieho krku u miestneho mäsiara, ktorý mi ho predo mnou pomlel. Môžte pridať aj bravčové. Ďalej, aby sa Vám mleté mäsko na oleji nehrudkovalo, šupnite do neho tak 3 PL olivového oleja a poriadne premieste prstami, zároveň môžte osoliť. Mäsko necháme chvíľu odpočívať.
2. Pripravíme si kuracie pečienky - nakrájame ich úplne nadrobno, až na takú kašu. Pozor - nesolíme, lebo v hrnci by okamžite stvrdli a urobili by sa také malé tuhé guličky.
3. Pripravíme si cibuľu a zeler. Oboje nakrájame na drobné kúsočky. Ak používate buľvový zeler, tak nastrúhajte na hrubom strúhadle. Ak používate stopkový, kľudne ho tam dajte viac.
4. Do hrnca necháme rozpáliť olivový olej. Olejom nešetrite, kľudne ho tam dajte aj pol deci. Potom na ňom do sklovita opražíme cibuľu.
5. A o chvíľu pridáme aj zeler, premiešame a minútku pražíme.
6. Pridáme mleté mäso aj pečienky, dobre premiešame.
7. Podlejeme červeným vínom. Opäť neodporúčam použiť nejaké príliš kyslé víno - podľa mňa víno, čo nie je dobré na pitie, nie je dobré ani na varenie. Nakoniec by ste museli dosť sladiť na zjemnenie chuti. Radšej teda pridáme polosladké až sladké vínko.
8. Po pár minútkach na víne zalejeme vývarom a necháme tak 20 minút podusiť. Občas premiešame.
9. Keď je mäso hotové a máte pocit, že je tam veľa tekutiny, odoberte naberačkou. Aj mne sa to stalo. Až potom pridáme paradajkové pyré a necháme ďalších 5 minút povariť.
10. Na úplný koniec ešte dosolíme a docukrujeme - množstvo závisí od toho, aké víno a pyré ste použili. Podávame s cestovinami a hoblinkami parmezánu. Myslím, že táto omáčka obstojí aj v lasagniach alebo aj ako ragú. Z tejto dávky je to naozaj dosť, tak pre 6 ľudí. Dobrú chuť!!!