"Sourdough" bread - chlieb bez droždia



POTŘEBNÉ PŘÍSADY

SOURDOUGH STARTER : Chlebová múka ražná alebo ražno-pšeničná, filtrovaná voda, 3 bobuľky čerstvého hrozna. CHLEBÍK: Chlebová múka, 2 lyžice olivového oleja, 1 lyžička soli, 1 lyžička cukru.

POSTUP PŘÍPRAVY

Nepodarilo sa mi nájsť slovenský preklad pre sourdough :( , tak sa pokúsim vysvetliť o čo ide :o) Sourdough je špeciálny druh "kyslého" kysnutého cesta, ktoré sa používa na výrobu chlebíku, pizze ci koláča BEZ použitia klasického potravinárskeho drožia. Kusnutie sa zabezpečí pomocou prírodných kvasníc, ktoré si sami vykultivujeme jednoduchým zmiešaním múky a vody. Túto zmes necháme pár dní na teplom mieste za občasného premiešania a "kŕmenia" cesta a máme hotový tzv. sourdough starter, za pomoci ktorého potom môžeme začať vypekať. Recept na "sourdough starter" je v princípe veľmi jednoduchý, pripájam podrobný návod, ale myslím, že prax pri pečení z takéhoto cesta je ešte dôležitejšia. Môj prvý sourdough chlebík teda nevyzerá úplne ideálne :o), no verím, že ďalšie pokusy budú krajšie.

V sklenenej miske si zmiešame 1 hrnček chlebovej múky a 1 hrnček teplej prefiltrovanej vody. Dobre vymiešame, ale NESMIEME použiť žiaden kovový nástroj ... takže buď umelohmotnú alebo drevenú habarku.
Prihodíme 3 bobule hrozna, prikryjeme paprierovým obrúskom a uložíme v kuchyni na teplé miesto. Tento deň si označíme ako DEŇ 1. Počas DNÍ 2, 3 a 4 zmes múky a vody iba pár krát premiešame. Na povrchu sa nám postupne začnú tvoriť malé bublinky a môže sa stať, že sa tam vyzráža aj alkohol. To je v poriadku, netreba ho vylievať (ale ani piť :o), zmes len dobre premiešajte (NEKOVOVÝM NÁSTROJOM)
A je tu DEŇ 5 - teraz budeme "kŕmiť cesto". Polovicu zmesi vylejeme (vyhodíme) a doplníme 1 hrnčekom čerstvej múky a 1 hrnčekom teplej filtrovanej vody. Znovu dobre premiešame a stále nechávame na teplom mieste. Hrozno vylovíme a vyhodíme tiež. Tento postup opakujeme počas DNÍ 6 aj 7.
A je tu DEŇ 7. Posledný krát sme "nakŕmili" cesto a hneď ako to urobíme, preložíme starter do plastovej uzatvárateľnej nádoby a vložíme do chladničky. STARTER je hotový, pripravený na výrobu kyslého cesta. V chladničke môže zostat v podstaty naveky, jediné, čo je treba robiť, je "nakŕmiť ho" cca 1x za týždeň.
A teraz sa môžeme pustiť do prípravy chlebíka. Zmiešame 2 šálky sourdough startera, ktorý sme deň predtým vytiahli z chladničky a nechali postáť na teple tých 12 hodín, 2lyžice olivováho oleja, 2 lyžičky soli a 1 lyžičku cukru a 1 hrnček chlebovej múky. Dobre premiešame.
Vznikne nám celkom lepkavé cesto. Pridáme ďalší 1/2 hrnček múky a dobre pomiešame.
Preložíme na pomúčenú dosku a posypeme ďalším 1/2 hrnčekom múky. Rukami postupne zapracujeme múku do cesta.
No a teraz to najťažšie...postupne budeme cesto poprašovať múkou a zároveň miesiť, až kým nám nevznikne elastické nelepivé cesto. Mne to trvalo asi 40 minút a skoro mi ruka odpadla, takže nabudúce vyskúšam kuchynský robot :o)
Keď si chceme otestovať, či je cesto poriadne vymiesené, tak odrhneme kúsok a snažíme sa cesto natiahnuť na tenučko. Ak sa netrhá a presvitá cez neho svetlo, je dostatočne vymiesené.
Do misy kvapneme olej, cesto v ňom vyváľame a necháme podkysnúť, kým zdvojnásobí svoj objem, čo pri tomto ceste trvá aj 12 hodín, Ja som ho nechala cez noc.
Cesto nakyslo.
Preložíme ho na dosku a ponaťahujeme do tvaru oválu.
Otočíme suchšou stranou navrch.
A zrolujeme.
Upravíme do tvaru bochníka, dáme na plech posypaný kukuričnou múkou a osprejujeme vodou (aby cesto nevyschlo). Opäť necháme podkysnúť. Kľudne ďalších 6-8 hodín. Viem, je to nekonečný projekt :o)
Potom narežeme, opäť posprejujeme.
Do rúry vložíme nádobu s vodou, nastavíme na 220 stupňov, a vložíme chlieb ešte do STUDENEJ rúry.
Po 10 minútach otvoríme rúru a chlieb osprejujeme. Rýchlo zavrieme a toto opakujeme cca 3-4x počas pečenia.
Hototvoooo!!!!! Nekonečná práca je pri konci :o)))) Chudák, trošku mi popraskal, tak dúfam, že nabudúce to už bude lepšie.