Domáci chlieb



POTŘEBNÉ PŘÍSADY

1 kg chlebovej múky – na trhu ich je niekoľko druhov, ja som kúpila T 650 * pol balíčka chlebového korenia – ak nemáte chlebové korenie, pridajte rascu, koryander, ... * 1 kocka kvasníc * 2 PL oleja * 1 PL octu * 1 PL soli * veľa trpezlivosti a trošku súcitu od Vašej rodinky, ak by sa Vám chlieb na prvýkrát náhodou nevydaril *

POSTUP PŘÍPRAVY

Milé mamičky, ak neviete, čo urobiť s voľným časom počas celého doobedia :-)) skúste upiecť chlieb. Je to výborný spôsob, ako sa votrieť do pozornosti čuchovým bunkám Vašich susedov – pečúci sa chlieb rozvoniaval skoro po celej ulici, a taktiež je to výborný spôsob, ako si overiť, že trojkilový chlieb sa dá zjesť za desať minút. Verte mi, je to možné. U nás vydržal ozaj iba chvíľku, nestihol ani vychladnúť a nakoniec som bola rada, že sa mi ušlo iba veľmi veľmi máličko, pretože výborný chlieb je nešťastný mechanizmus, ako naládovať do seba zo päť krajcov.
Ak si chcete upiecť chlieb doma, vedzte, že neušetríte nič, pečiete ho vyše 1,5 hodiny, musíte kúpiť kvalitnú chlebovú múku, kvalitné voňavé chlebové korenie, k tomu pripočítame čas, ktorý strávite behaním za nakysnutým bochníkom, pečenie a v týchto horúčavách bezprostredné osprchovanie po každom otvorení rúry.
Múku som najprv dvakrát preosiala, prevzdušnila, cesto kyslo priam kozmickou rýchlosťou na dvore na slniečku a to už bola od kvasníc riadna provokácia – nevedela som, či je to dobre, alebo zle... Stará múdrosť hovorí, že „na chlieb sa ťažko robí“, ale verte, že až tak ťažko sa chlieb nerobí.

1. Do veľkej misy dáme teplú vodu - asi 2 dcl a do toho čľupneme jednu čerstvú kocku kvasníc.
2. Do toho pridáme 1 polievkovú lyžicu soli.
3. Do toho pridáme 2 polievkové lyžice oleja.
4. Do toho pridáme 1 polievkovú lyžicu octu. Áno, dobre čítate - OCTU.
5. Do toho pridáme pol balíčka chlebového korenia. Toto bol inak v mojom prípade kameň úrazu. Chlebové korenie som v našich obchodoch hľadala dosť dlho, žiaľ bezvýsledne, konkrétne toto som kúpila v Karlovych Varoch v úplne bežných potravinách. Táto zmes obsahuje koryander, kmín a fenykel.
6. Tu sú v mise všetky základné "ochutiny" a chýba nám tu najdôležitejšia múúúúka.
7. Na nasypanie múky do misy Laurinka zaujala typický postoj ťažko pracujúceho človeka :-).
8. Cesto miesime a miesime. Riedime ho teplou vodou, ktorú pridávame po malých častiach. Pridala som necelé 2 hrnčeky teplej vody, pokiaľ bolo cesto ako-tak umiesené.
9. Nakoľko VŽDY robievam kysnuté cesto v miske rýchlokyske, s miesením cesta si nerobím ťažkú hlavu - urobí to za mňa miska, za čo jej budem do konca môjho pozemského života veľmi vďačná. Cesto som preložila do misky kysky, zatvorila a v duchu sa modlila, aby pekne vykyslo. Ak Vám náhodou nevykysne, možno ste zabudli pridať kvasnice, resp. boli staré, alebo ste sa málo modlili.
10. Postup, ako urýchlite kysnutie. Do modrej misy som naliala 2 hrnčeky horúcej vody, na ňu som položila uzatvorenú misku-kysku, aby bolo cestu čo najteplejšie a čo najrýchlejšie vykyslo.
11. Prikryjete čistou utierkou.
12. Keď sa Vám máli tepla, dajte cesto kysnúť priamo von na slniečko. Teraz máte 1,5 hodiny čas na to, aby ste išli kúpiť chlieb do potravín, pre istotu, že tento sa Vám neviem z akých príčin nepodarí, aby ste sa mohli aspoň popýšiť cudzím perím.
13. Vykysnuté cesto po jednej hodine a troch urýchľovačoch - horúca voda, miska-kyska a slniečko.
14. Na plech dajte mastný papier, na to dajte cesto a vyformujte do chlebového tvaru. Čím redšie je cesto, tým nižší bude chlebík. Nasleduje dôležitá vec: chlieb sa pri pečení vyberie iba raz z rúry. Pred pečením ho potrite slanou vodou - dajte asi 2 kávové lyžičky na 2 dcl vody. Potrite chlieb iba jedenkrát, a poprepichujte vidličkou, aby sa chlieb nepopraskal pri pečení a šup s ním do rúry. Rúru som mala nastavenú na 180 stupňov, ohrev s ventilátorom z oboch strán.
15. Po polhodine pečenia vyberieme chlieb z rúry a opäť ho potrieme slanou vodou. Potom ho vrátime do rúry a pečieme ešte celú hodinku.
16. Po hodine pečenia ho vyberieme z rúry, zakryjeme čistou utierkou a necháme ho úplne vychladnúť. Teda - mali by sme ho nechať úplne vychladnúť.
16. Vychladnutý chlieb nakrájame a tešíme sa, ak sa nám podaril. Ak sa nepodaril, nepýtajte sa ma prečo, ja netuším :-) Bolo by čestné podotknúť, že nevydrží tak dlho ako chlieb z obchodu, ale určite sa zje skôr, ako chlieb z obchodu. Želám Vám veľa šťastia pri pečení domáceho chleba a hlavne si užite tú vôňu a arómu pečenia - je to zážitok.