. .. .. .. .. .. .. .
. . . .

MAGAZÍN - Rodina

Dobré vychovanie na návštevePublikováno 10.1.2017, 12:19
Poznáte deti okolo desiatich rokov? Máte ich? Majú ich vaši známi? Potom pravdepodobne poznáte z rôznych možných uhlov pohľadu to, že na návštevách sa vedia anjelici občas naozaj prejaviť štýlom, ktorý by nik za ideálny nepovažoval. Správanie u cudzích ľudí (myslené nie doma) má pár hriechov, ktoré síce hostitelia odpustia, ale tiež sa pozastavia. Čo sú najčastejšie prehrešky proti „slušnému správaniu“ na návšteve, ktoré nás vlastne často ani nenapadnú s deťmi nacvičovať?
Prečo máme strach z kontroly nad vlastným životomPublikováno 26.12.2016, 9:56
Všetky naše činy a rozhodnutia závisia na množstve vonkajších podnetov, na našom vlastnom kontexte. Niekedy svojho zasadenia do reťazca ľudí, udalostí, očakávaní, zodpovednosti, ale aj minulosti tak trochu zneužívame. Na čo? Na to, aby sme sa nemuseli vydať na našu vlastnú cestu, aby sme mali univerzálnu výhovorku pre činy, ktorým bráni náš vlastný strach z rozhodnutia. Od čoho by sme sa mali oslobodiť?
Čo majú spoločné všetky silné ženy?Publikováno 21.12.2016, 9:41
Rovnako ako je potrebné pracovať na fyzickej sile a kondícii, ani tá psychická nepríde len tak sama od seba. Dispozíciu pre ňu máme všetci, ale ako naložíme sa životnými skúsenosťami, ako sa popasujeme s udalosťami a ľuďmi, ktoré nám osud postaví do cesty, to všetko buduje našu silu ducha. Cesta každej ženy za psychickou vyrovnanosťou a silou začína výchovou a neprestáva každým dňom. A keďže pred nami v živote stoja väčšie a väčšie prekážky, musíme svoju silu chrániť a posilňovať.
5 nenásilných ciest, ako učiť deti zaobchádzať s peniazmiPublikováno 10.12.2016, 10:58
Pamätáte si ešte doby, kedy ste si sporili v pokladničke každý drobný peniažtek? Kedy vám päť korún od babičky na prilepšenie prišlo ako hotový poklad? A pamätáte si tiež, ako ste peniaze z pokladničky potom míňali? Pretože finančné návyky (aj keď sa nejedná ešte o žiadnu zodpovednosť alebo horibilné sumy) vznikajú u detí okolo nástupu na základnú školu. A preto je to vek, ktorý je potrebné podchytiť a dať deťom do života jednu z najlepších vecí vôbec - finančnú zodpovednosť.
Každý otec by mal...Publikováno 30.11.2016, 10:41
...doplňte sami. Úloha otca je pre deti veľmi významná, aj keď by sa mohlo zdať, že oproti matkám menej intenzívna. Ale zaspomínajte. V tradičnom rodinnom usporiadaní je to tak, že mamička je tu od všetkého, poradí, uteší, naučí, vysvetlí... a to všetko tak nejako automaticky. Ale keď príde k slovu otec, to ani nemukneme a hltáme každé slovo, každý čin sa nám vryje do pamäti a len sa trasieme na poučenia, historky z mladosti alebo prípadne i spoločný výlet. Spoločnosť to už tak zariadila, že tým, ako je otec pre deti vzácny, má nad nimi veľkú moc. Ako s ňou naložiť?
Zákerní sabotéri spánkuPublikováno 28.11.2016, 11:54
Možno ste si už zvykli na to, že než zaspíte, trvá to dlho. Možno si myslíte, že to, že vám pred spaním víria hlavou myšlienky, že vám búši srdce, že si plánujete ďalší deň a hodnotíte, čo sa za ten uplynulý podarilo a čo ste nestihli, je vlastne normálne. Dobre sa vyspať je podstatné pre zdravie, krásnu aj náladu, akú cez deň máme. Ale existuje pár nenápadných vecí, ktoré robíme, a kvalitnému spánku bránia.
Čo podkopáva našu inteligenciu?Publikováno 26.11.2016, 11:45
Všetci máme určitú predstavu o tom, v akých miestach inteligenčného spektra sa pohybujeme. Nesúvisí to so vzdelaním, množstvom prečítaných kníh ani s časom, ktorý sme trávili v škole. Asi zhruba všetci vieme, ako to zariadiť, aby sme vyzerali, že vieme, aj keď nevieme. Ale nechtiac sa nám občas stanú veci, kvôli ktorým v očiach okolia naša povesť málinko utrpí. Čo najčastejšie podceňujeme?
Ste emocionálny jedák?Publikováno 17.11.2016, 2:34
Je toľko príležitostí, kedy jeme. A zďaleka nejeme len, keď sme hladní. Jedlo už dávno neslúži na uspokojovanie biologickej potreby, na zabezpečenie toho, aby náš organizmus mal dostatočný prísun živín. V týchto smeroch naopak naše stravovanie veľmi často zlyháva. Pre mnoho z nás je jedlo jednou z reakcií na rôzne stavy mysle, je to reaktívna činnosť, ktorá nám má pomôcť vysporiadať sa s neštandardnou situáciou. A vôbec nejde len o stres.
Ako spoznáte, že vaše dieťa už je dospeléPublikováno 8.11.2016, 9:36
Poznáte to, alebo to čoskoro spoznáte. Je jedno, či je vášmu dieťaťu tridsať, štyridsať alebo šesťdesiat, ako rodič máte stále dojem, že potrebuje viesť, poučovať (v tom najlepšom slova zmysle) a že za neho máte v istom zmysle zodpovednosť. Áno, proti týmto pocitom sa nedá bojovať, a keď to nepreháňame, je všetko v najlepšom poriadku. Ale známky dospelosti sa začínajú objavovať aj skôr, než vaše dieťa dosiahne stredného veku. Čo stojí za povšimnutie?
Týždeň bez chytrého telefónuPublikováno 5.11.2016, 22:40
Všimli ste si, ako automaticky sa vžil termín „digitálny detox“? Nejakú dobu sme počuli o závislosti na moderných technológiách, dnes je tak rozšírená, že sa vlastne stala novým štandardom. Ak patríte k hŕstke ľudí, ktorí sa bez svojich mobilných zariadení obídu pokojne dni a týždne, môžete si gratulovať. Pre všetkých ostatných je tu drobný návod, ako a prečo sa skúsiť detoxikovať od digitálnej závislosti.
Celkom: 69 (zobrazuje sa 1-10)1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ďalšie >>
© 2004-2017 Affectio s.r.o. | Reklama | Podmienky serveru | Cenník členstva | Návod na inzerciu | Desatoro | Čierna listina | Kontakt | Nájdete nás na Facebooku